Ashwagandha - zastosowanie, właściwości, skutki uboczne

Lista leczniczych właściwości Ashwagandhy jest bardzo długa. To jedno z najważniejszych ziół stosowanych w medycynie ajurwedyjskiej. W Azji ta roślina uprawiana jest niemal od zawsze, w Europie wykorzystuje się ją w fitoterapii. Niekiedy nazywa się ją nawet indyjskim żeń-szeniem.

Czym jest Ashwagandha?

Witania ospała (z łac. withania somnifera) znana również pod nazwą sanskrycką Ashwagandha lub Indian ginsens, Winter cherry, Kanaje Hindi i Samm al Ferakh to roślina zaliczana do rodziny psiankowatych. Pochodzi przede wszystkim z Indii, gdzie uprawia się ją na szeroką skalę. Poza tym znaleźć ją można w Pakistanie, Iranie, Afganistanie, Bangladeszu oraz na Sri Lance. Ma formę krzewu osiągającego do 1,5 m wysokości. Posiada zielonkawe kwiaty oraz czerwonawe owoce. Surowcem leczniczym jest korzeń oraz owoce.

Ashwagandha stosowana jest od tysięcy lat w Ajurwedzie, a więc starohinduskiej medycynie. Nazywa się ją niekiedy stabilizatorem nastroju. Wielu naukowców porównuje witanię do chińskiego żeń-szenia. To roślina o właściwościach adaptogennych.

Ashwagandha i jej właściwości

Związki występujące w witanii to witanolidy. Są to substancje aktywne farmakologicznie, które wykazują właściwości przeciwnowotworowe i przeciwbakteryjne. Poza tym działają antymiotycznie, hamując podział komórek na drodze mitozy. Obniżają ciśnienie tętnicze krwi i działają na organizm odtruwająco. Ashwagandha posiada także właściwości antydepresyjne i przeciwstresowe. Związki w niej zawarte wpływają pozytywnie na procesy zapamiętywania i kojarzenia. Chronią przed wrzodami żołądka oraz chorobą Alzheimera. Korzenie witanii są bogate w alkaloidy, fitosterole, kumaryny oraz fenolokwasy. Za sprawą dużej wartości żelaza roślina ta powoduje wzrost hemoglobiny i białych krwinek w organizmie.

Witania i jej działanie

W medycynie indyjskiej leki zawierające witanię są stosowane w leczeniu reumatyzmu, chorób skórnych oraz w przypadku ogólnego wyczerpania organizmu. Roślina ta wpływa pozytywnie na funkcjonowanie układu odpornościowego i układu nerwowego. Znana jest ze swoich właściwości uspokajających. Działa doskonale jako środek przeciwstresowy. Skutecznie łagodzi lęki, fobie, nerwice o itd. Wykorzystywana jest w leczeniu depresji czy schizofrenii.

Ashwagandha wykazuje właściwości odmładzające. Spowalnia procesy starzenia się organizmu  - opóźnia siwienie włosów oraz poprawia koordynację psychomotoryczną. Zalecana jest więc sportowcom. Oprócz tego reguluje układ hormonalny. Stosowana jest w leczeniu zaburzeń tarczycy. Dobrze wpływa również na funkcjonowanie układu rozrodczego. Naukowo udowodniono, iż witania przeciwdziała nadciśnieniu orax chorobie wieńcowej. Poprawia funkcjonowanie układu oddechowego - wspomaga leczenie astmy.

Stosowanie witanii

Ashwagandha dostępna jest na rynku w formie rozdrobnionej oraz jako wyciąg w kapsułkach. Aby osiągnąć zamierzone efekty należy ją stosować przez co najmniej kilka tygodni. Poprawa stanu zdrowia jest powolna, ale długotrwała. Witania może mieć też formę olejku do ciała. Wówczas oprócz wyciągu roślinnego można znaleźć tam wodę różaną i olejek migdałowy. Taką mieszankę z powodzeniem można stosować jako tonik do twarzy.

Czy Ashwagandha ma skutki uboczne?

Jak dotąd nie zauważono, aby długotrwałe stosowanie witanii prowadziło do efektów ubocznych. Tymczasem roślina ta jest cały czas badania przez ekspertów z największych ośrodków badawczych na świecie. Nie stwierdzono toksyczności tego zioła, a wręcz przeciwnie - analizy potwierdzają jego skuteczność i bezpieczeństwo działania. Po Ashwagandhę mogą sięgać młodzi ludzie jako zamiennik dobrze znanego już żeń-szenia.

Ashwagandha nie zawiera w swoim składzie substancji, które mogłyby powodować uzależnienie. Dlatego po zioło mogą sięgać wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Przeciwwskazaniem jest jedynie okres ciąży i laktacja. Ze spożywaniem witanii powinny się wstrzymać też osoby zażywające leki nasenne i znieczulające (birbutarany). Okazuje się, że jest to roślina o wielu wyjątkowych właściwościach.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...