Biolavit - zasmakuj zdrowia! | Skorzystaj z 15% rabatu Sprawdź

Astragalus - właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Astragalus - właściwości, dawkowanie, przeciwwskazania

Astragalus w Polsce znany jest pod nazwą traganek i jako taki najczęściej występuje jako zioła do parzenia. Herbata z astragalusa jest w stanie zapobiegać wielu infekcjom, a także wpływa pozytywnie na działanie takich organów jak nerki, wątroba czy serce. Do tego jest pomocy w regulowaniu poziomu glukozy czy cholesterolu. Jednakże na tym nie kończą się właściwości tej rośliny, która jest znana już od czasów tradycyjnej chińskiej medycyny. Systematycznie astragalus zyskuje popularność równą osławionemu już żeń-szeniowi.

Astragalus - co to jest

Traganek jest niepozornie wyglądającą rośliną z pierzastymi liśćmi i niewielkimi, różnobarwnymi kwiatami, których kolor zależy od jego gatunku. Naturalnie występuje gównie na półkuli północnej, czyli w Europie, Ameryce Północnej i Azji, chociaż ziołolecznictwo upodobało sobie przede wszystkim gatunek traganek błoniasty porastający Chiny, Mongolię i Syberię.

Nie bez znaczenie jest również fakt, że to Chińczycy jako pierwsi odkryli znaczenie astragalusa w medycynie. Zresztą stosują go do dzisiaj. To Chinom zawdzięcza się nazwę astragalus oraz Huang Qi, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza żółty przywódca lub żółty lider. Sama nazwa pochodzi od żółtego korzenia rośliny. Dla Chińczyków roślina ta ma tak duże znaczenia, że jest stosowana nie tylko w postaci naparów, ale też jako przyprawa do codziennych potraw.

Astragalus - właściwości i działanie

Astragalus stosowany jest przede wszystkim z uwagi na pobudzający wpływ na odporność organizmu. Przewlekłe stany niedoborów immunologicznych, a przede wszystkim w chorobach takich jak nowotwory, AIDS, cukrzyca, niewydolność nerek i wiele innych wykazano, że astragalus stymuluje makrofagi, a tym samym pobudza produkcję przeciwciał i zwiększa namnażanie się limfocytów. W terapiach nowotworowych działanie tej rośliny jest dwojakie, ponieważ dodatkowo zmniejsza skutki uboczne terapii onkologicznych.

Astragalus to również pozytywny wpływ na serce i cały układ krążenia. Bardzo dobrze wpływa na chorych z zastoinową niewydolnością krążenia, a także na osoby po przebytym zawale mięśnia sercowego. Co więcej, wzmacnia siłę skurczu mięśnia sercowego, co ma ogromny wpływ na poprawę ukrwienia organizmu. Poprawa rytmu serca to kolejna właściwość rośliny na organizm człowieka, podobnie jak zapobieganie tworzenia się blaszek miażdżycowych.

Traganek zyskuje popularność również dzięki działaniu przeciwwirusowemu, w tym przeciwko wirusom odpowiedzialnym za zachorowania na przeziębienia czy grypę. Powinien być jednak stosowany jako środek zapobiegający zachorowaniu, a nie lek na chorobę, ponieważ mógłby potęgować takie objawy jak gorączka.

Cukrzyca jest kolejnym wskazaniem do stosowania tej rośliny. To ona bowiem powoduje zmniejszenie zapotrzebowania na dawki leków przeciwcukrzycowych. Jednakże w sytuacji włączenia astragalusa do diety należy poinformować lekarza o podjętym ziołolecznictwie w celu zapobiegnięcia śpiączki hipoglikemicznej czy innych skutków zbyt niskiego poziomu glukozy we krwi.

Niektóre badania wykazały również, że traganek poprawia pamięć i zdolność uczenia się, a tym samym jest nadzieją dla osób zmagających się z chorobą Alzheimera. Jednakże konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań w tym zakresie.

Astragalus wpływa pozytywnie na nerki, głównie dzięki działaniu moczopędnemu, jednak również na wątrobę ma pozytywny wpływ. Działa ochronnie, zmniejszając toksyczność substancji takich jak np. alkohol. Co więcej, ogranicza niszczący efekt wirusowego zapalenia wątroby, a także spowalnia proces marskości wątroby dzięki regularnemu stosowaniu tego zioła.

Astragalus - dawkowanie

Traganek zazwyczaj dostępny jest w postaci kapsułek, których stosowane jest ściśle uzależnione od zaleceń podanych na ulotce. Standardowo stosuje się od jednej  do trzech kapsułek dziennie, jednak dawka zależy od ilościowego składu pojedynczej kapsułki. Traganek dostępny jest również w formie sproszkowanej, którą należy przygotować w określony sposób, mianowicie jedną łyżeczkę zalać jedną szklanką wrzątku, a następnie zaparzać pod przykrycie od 20 do 30 minut. Taki napar wypija się raz dziennie, przy czym każdorazowo należy skorzystać ze świeżo przygotowanego naparu.

Astragalus - przeciwwskazania

Astragalus to bezpieczne zioło, jednak nawet w jego przypadku istnieją przeciwwskazania do przyjmowania go. Jednym z najistotniejszych powodów zaprzestania przyjmowania jest wykryte uczulenie na jakikolwiek składnik zioła, chociaż występuje to niezwykle rzadko. Z pewnością również nie mogą go stosować kobiety w ciąży i karmiące piersią - w obu przypadkach może wywołać niepożądane skutki. Choroby autoimmunologiczne są kolejnym przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny, podobnie jak przyjmowanie leków immunosupresyjnych stosowanych po przeszczepach. Należy mieć także na uwadze, że traganek może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych. W przypadku tego zioła bardzo istotne jest, by nie przekraczać zalecanej dawki. Tak stosowany będzie bezpieczny dla organizmu i przyniesie wiele korzyści dla zdrowia.

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz