BCAA - co to, dawkowanie, właściwości

Sportowcy najlepiej zdają sobie sprawę z potrzeby suplementacji niektórych substancji. Mowa głównie o tych związkach, których organizm sam nie jest w stanie wytworzyć, a dostarczanie ich wraz z pożywieniem nierzadko jest niewystarczające do utrzymania pożądanego poziomu. O ile odpowiednia dieta sprawdza się w przypadku normalnego trybu życia, o tyle trudniej zbilansować ją w przypadku znacznego wysiłku fizycznego. Z pomocą przychodzą wtedy suplementy diety i BCAA, czyli jeden z najczęściej stosowanych przez sportowców suplementów.

BCAA - co to jest

BCAA to w rzeczywistości zestaw trzech rozgałęzionych aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Muszą być dostarczone wraz z pożywieniem. BCAA to równocześnie jeden z najczęściej stosowanych suplementów, a z uwagi na potwierdzone działanie i dużą skuteczność jest odpowiedni dla początkujących i zaawansowanych sportowców. Aminokwasy wchodzące w skład BCAA są niezbędne do kształtowania sylwetki i budowy muskulatury.

W skład BCAA wchodzą takie aminokwasy jak leucyna, walina i izoleucyna.

BCAA - po co się go stosuje

BCAA jako grupa trzech aminokwasów obejmuje dość szerokie spektrum działania w zakresie kształtowania sylwetki i rozbudowy masy mięśniowej. Poszczególne aminokwasy wchodzące w skład tej grupy dają nieco inne efekty, mianowicie:

  • leucyna hamuje działanie kortyzolu. Jest to hormon nasilający procesy kataboliczne, a zatem odpowiadające za rozpad tkanki mięśniowej. Leucyna zwiększa również syntezę białek w mięśniach;
  • walina zabezpiecza mięśnie przed rozpadem, a także reguluje stężenie hormonu wzrostu i usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach;
  • izoleucyna oprócz działania antykatabolicznego może poszczycić się regulowaniem poziomu cukru we krwi.

BCAA to składniki pokarmów bogatych w białko, a szczególnie w produktach mlecznych i nabiale. Są przy tym idealnym rozwiązaniem dla osób uczulonych na laktozę, które nie mogą włączyć w swoją dietę odpowiedniej ilości produktów wysokobiałkowych.

Aminokwasy z grupy BCAA to nie tylko sposób na zahamowanie procesów katabolicznych, ale również przyspieszenie anabolizmu, czyli budowy tkanki mięśniowej, zwiększenie wytrzymałości mięśni, rzeźbienie sylwetki, redukcja tkanki tłuszczowej, stymulowanie nerwów i hamowanie odczuwania bólu, a także wpływanie na aktywność neuroprzekaźników. Innymi słowy, to idealny suplement dla każdego sportowca, który chce przekraczać własne bariery i widzieć efekty swoich starań.

BCAA - kiedy stosować

Z uwagi na wszystkie właściwości wspomnianych aminokwasów BCAA przed treningiem to najlepsza forma suplementacji. Nie tylko zwiększy siłę mięśni, ale też przyczyni się do ich szybszej budowy. Idealnie natomiast będzie przyjmować go po zakończeniu treningu siłowego, a przed rozpoczęciem treningu aerobowego. Jeśli natomiast mowa o cyklach to BCAA na redukcji jest szczególnie ważny, ponieważ wtedy występuje największe ryzyko stanów katabolicznych. Aminokwasy te powinny uchronić przed utratą tkanki mięśniowej w okresie zmniejszonej podaży kalorii. BCAA na masę to zatem nie tylko szybsze wytwarzanie tkanki mięśniowej w okresie treningów, ale przede wszystkim ochrona jej podczas redukcji. BCAA można również przyjmować po treningu, jednak należy pamiętać, by odczekać przynajmniej piętnaście minut po aktywności fizycznej. W dni nietreningowe natomiast zaleca się stosować go rano na czczo i wieczorem przed snem.

BCAA - dawkowanie

BCAA w proszku nie różni się znacząco od BCAA w tabletkach. W obu przypadkach bowiem uważa się, że BCAA powinno się stosować od 7 g do 20 g na dobę, przy czym bardziej powszechnym jest stwierdzenie, że 10 g BAA to optymalna ilość do zadziałania w organizmie. Dawkę można nieco zwiększyć w okresie redukcji, gdy tak ważne jest powstrzymanie procesów katabolicznych.

W przypadku wszystkich aminokwasów bardzo ważne jest, by nie przekraczać dziennej zalecanej dawki, ponieważ przedawkowanie może prowadzić do upośledzenia racy nerek i wątroby, a także może przyczynić się do gorszego wchłaniania pozostałych aminokwasów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...