Betaina - właściwości i działanie, zastosowanie

Betaina to aminokwas znany jest także jako trimetyloglicyną (TMG). To pochodna glicyny, to jest najprostszego aminokwasu białkowego. Jest związkiem chemicznym o organicznym charakterze, a zalicza się do ogromnej grupy betain - jonów obojnaczych, które zawierają fragmenty o ładunku dodatnim i ujemnym (nie sąsiadują one ze sobą tak jak w wypadku ylidów). Niewielu z nas niestety wie o jej istnieniu, a przecież jest to substancja pełniąca naprawdę ważne funkcje. Nasz organizm produkuje ją wespół z choliną - czyli witaminą B4, która swoją drogą spełnia bardzo ważną rolę zwłaszcza w przypadku kobiet w ciąży. Betaina swoją nazwę zawdzięcza pewnemu faktowi - mianowicie została wyizolowana z buraków, które są też jej źródłem. Beta to łacińska nazwa rodzajowa dla buraków. Warzywa te uważa się za najlepsze znane nam naturalne źródło betainy. Substancja ta cieszy się coraz to większą popularnością pośród przeróżnych dostępnych na rynku suplementów diety. Tym bardziej dobrze wpływa na to fakt, iż betaina to w pełni naturalny składnik.

Betaina jako lek

Coraz częściej możemy spotkać się z nazwami takie jak choćby Betaina HCL. Jest to naturalnie występujący komponent soku żołądkowego. Bierze ona udział w trawieniu, sprzyja także przyswajaniu składników pokarmowych. Była ona dostępna bez recepty aż do 1993 roku, kiedy to została skreślona z listy suplementów przez amerykańską instytucję rządową - Agencję Żywności i Leków, znaną także jako FDA. Uważano bowiem, że nie wyróżnia się taką efektywnością, jakiej od niej oczekiwano. Jednakże badania z 2014 roku potwierdziły jej skuteczność w poprawianiu pH żołądka.

Znana jest nam również Betaina z Pepsyną, która podobnie jak Betaina HCL jest naturalnym komponentem soku żołądkowego. Obie te substancje są szczególnie przydatne jeśli chodzi o absorpcję wapnia, witaminy B12, żelaza, a także protein. Sama Pepsyna to enzym trawienny. W jaki sposób działa? Rozbija białka na mniejsze elementy, dzięki czemu w jelicie cienkim będą one łatwo przyswajalne. Występuje ona w żołądkach ludzi i wielu zwierząt. Wydziela ją błona śluzowa żołądka w postaci nieczynnego proenzymu.

Betaina - działanie

Substancja ta - może i nie jest znana większości z nas - ale za to uważa się ją za bardzo ważną. Ma ogromny wpływ na liczne procesy biochemiczne. Jest w stanie przenosić dowolne cząsteczki, co wpływa na ich łączenie. Można chociażby wspomnieć o łączeniu się wodoru z węglem. Jednym z procesów, na które wpływ ma betaina jest między innymi reakcja metylacji homocysteiny aminokwasów ze stworzeniem metioniny. Ta natomiast to naprawdę niedoceniany aminokwas, który jest odpowiedzialny za wewnętrzny proces tworzenia kreatyny zwiększającej siłę i masę mięśni, syntezę białek - zwłaszcza za translację.

Betaina - właściwości

Buraki - a tym samym i sama betaina - nie gra głównej roli w naszej diecie. A to naprawdę wielki błąd, gdyż te warzywa są bogate w substancje chroniące wątrobę, pomagające spalać nadmiar tłuszcz, hamujące rozwój bakterii. Betaina ma dwie dość ciekawe właściwości. Po trafieniu do organizmu ludzkiego dociera bardzo głęboko do komórek wątroby, dzięki czemu aktywuje się odtwarzanie wspomnianej już wyżej metioniny. Wątroba jest organem odpowiedzialnym za przechwytywanie i neutralizację toksyn, a więc jej odpowiednia kondycja jest bardzo ważna - na to wpłynąć może właśnie dostarczanie do naszego organizmu betainy. Substancja ta znajdująca się w burakach wspomaga także cholinę, zaś jej zadaniem jest rozkładanie tłuszczów w wątrobie. Buraki zawierające betainę mogą być kluczowym elementem diety osób cierpiących na otyłość i nadwagę.

Betaina jako produkt wspomagający wysiłki treningowe

Należy pamiętać, aby nie stosować betainy zbyt często. Najlepiej jest rozplanować ją na dawki przyjmowane od dwóch do trzech razy dziennie. W przypadku przedawkowania tejże substancji może pojawić się biegunka lub rozstrój żołądka. Betainę należy łączyć z substancjami takimi jak kreatyna. Ważne jest również jej dawkowanie, to znaczy ilość jaką przyjmujemy. Dzienne zapotrzebowanie na nią wynosi od jednego do trzech gramów. W przypadku treningów powinniśmy przyjmować ją półtora godziny przed oraz po ćwiczeniach. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...