Butelka filtrująca - czy to się opłaca?

O konieczności i zaletach picia dużych ilości zwykłej, niegazowanej wody z pewnością słyszał już każdy. Jest ona niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów naszego organizmu. Pomaga także w trawieniu i szybszej utracie wagi. Z butelkami wody nie rozstają się przede wszystkim osoby aktywne fizycznie. Chęć sprostania wymaganiu przyswajania około 2 litrów wody dziennie rodzi jednak problem natury ekologicznej. Co bowiem z plastikowymi butelkami, które wyrzucamy oraz z procesem produkcji kolejnych miliardów egzemplarzy? Z gotowym rozwiązaniem tego konfliktu wartości przychodzą producenci wielorazowych butelek filtrujących. Jak działają tego typu produkty i czy ich zakup jest opłacalny?

Butelka filtrująca do wody kranowej - zalety

Butelka filtrująca to produkt wykonany najczęściej z przezroczystego, wytrzymałego tworzywa, które można wielokrotnie myć i używać ponownie. Butelki tego typu przypominają bidon złożony z poręcznego, wąskiego zbiornika, ustnika oraz wymiennego filtra. Aby z nich korzystać, wystarczy napełnić je zwykłą wodą z kranu. Butelka filtrująca to wygodne rozwiązanie, które możemy zabrać ze sobą wszędzie, dbając o odpowiednie nawodnienie i redukcję ilości plastiku, który każdego dnia trafia do kontenerów na odpady. Co więcej, szeroki wybór produktów - zróżnicowany zarówno pod kątem pojemności, jak i kolorów - pozwala na dobranie butelki, która w idealny sposób spełnia wszystkie nasze potrzeby, a nawet wyraża nasz indywidualny styl.

Butelka filtrująca jak działa?

Butelki filtrujące są wyposażane w specjalne filtry z naturalnych materiałów, na przykład węgla aktywnego. Ich zadaniem jest oczyszczenie wody kranowej z chloru i wszelkich innych zanieczyszczeń, bez jednoczesnego usuwania cennych dla zdrowia organizmu minerałów. Przefiltrowana woda nie ma nieprzyjemnego zapachu i smakuje równie dobrze, co woda butelkowana (zdaniem niektórych nawet lepiej!). W przeciwieństwie do dzbanków butelki nie filtrują jednak wody już podczas jej nalewania, lecz dopiero w trakcie picia, kiedy płyn przesącza się przez filtr i trafia do ustnika. 

Butelka filtrująca na ile starcza filtr?

Żywotność wymiennych filtrów do butelek wyrażona jest zazwyczaj nie w jednostkach czasu, lecz w litrach. Najczęściej, oryginalne filtry są w stanie zachować wszystkie swoje właściwości podczas oczyszczania około 150 litrów wody. Jeśli zatem weźmiemy pod uwagę, że użytkownik butelki wypija każdego dnia 2 litry wody, to jeden filtr powinien wystarczyć mu na mniej więcej 75 dni użytkowania produktu. Żywotność filtra uzależniona jest wyłącznie od tego, jak często napełniamy swoją butelkę i ile płynów przyjmujemy w ciągu jednego dnia.

Butelka filtrująca ile kosztuje?

Koszt zakupu butelki filtrującej oscyluje najczęściej w granicach 30 zł, przy czym w tej cenie otrzymujemy zwykle również kilka wymiennych filtrów, które pozwolą nam zapomnieć o kolejnych wydatkach na parę następnych miesięcy. Z kolei zakup pojedynczego, oryginalnego filtru wiąże się zazwyczaj z koniecznością wydania około 15 zł. Czy w takim wypadku butelka filtrująca jest czymś opłacalnym? Z całą pewnością. Biorąc pod uwagę, że jeden filtr jest w stanie oczyścić 150 litrów wody, czyli tyle ile mieści w sobie 100 butelek wody mineralnej, to koszt jednego litra przefiltrowanej wody kranowej wynosi maksymalnie kilkanaście groszy. Z kolei w przypadku wody butelkowanej dobrej jakości będzie to minimum złotówka. Jeśli przeliczymy różnice cenowe w perspektywie jednego lub kilku miesięcy zauważymy znaczącą różnicę, a pamiętajmy - odczuwa ją nie tylko nasz portfel, ale także środowisko!

Butelka filtrująca którą wybrać?

Wybierając butelkę filtrującą, warto kierować się przede wszystkim swoim bezpieczeństwem, a dopiero w drugiej kolejności ekonomią czy wygodą użytkowania. Dobra butelka wielokrotnego użytku to butelka filtrująca bez BPA, czyli wykonana z tworzywa sztucznego, które nie emituje żadnych szkodliwych substancji zarówno podczas użytkowania, jak i mycia - również w zmywarce. Drugą kwestią, jaką należy wziąć pod uwagę jest jakość i wydajność filtrów. Najlepsze będą te z węglem kokosowym, który pozbędzie się z wody kranowej niechcianych zanieczyszczeń, jednocześnie zachowując w płynie cenne minerały, takie jak wapń czy magnez. Butelka powinna mieć także odpowiednią pojemność, czyli taką, która stanowi kompromis pomiędzy częstotliwością napełnień a wygodą transportu i przechowywania, na przykład w damskiej torebce. Zdecydowanie najporęczniejsze będą butelki o pojemności 0,3 lub 0,5 litra, jednak na rynku dostępne są także większe warianty, mieszczące nawet 750 ml wody. Wybór produktów tego typu można oprzeć także na własnych preferencjach kolorystycznych. Ustniki i filtry butelek przyjmują różnorodne barwy, a niektórzy producenci oferują nam nawet butelki produkowane na zamówienie.

Butelka filtrująca to gadżet niezbędny każdej osobie świadomej tego, co jest najlepsze dla jej zdrowia oraz dobra naszej planety. Poza tym butelki są rozwiązaniem wygodnym i bardzo ekonomicznym, dlatego powinny przekonywać do siebie również tych, dla których priorytetem jest przede wszystkim własny komfort i oszczędność pieniędzy.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Produkt dodany do ulubionych