Co to jest Lapacho czerwone? Poznaj właściwości i zastosowanie Pau d'arco

Tereny Ameryki Południowej uchodzą za prawdziwą naturalną aptekę, a bujne dżungle skrywają wiele tajemnic. Naukowcy uważają, że nawet 80% wszystkich gatunków roślin występujących w tamtejszych lasach ma cenne właściwości lecznicze. Wiele z nich, choć wykorzystywane od wieków, naprawdę dobrze poznajemy dopiero dzisiaj. Doskonałym przykładem jest Lapacho czerwone. Kiedy i jak stosować Pau d'arco?

Co to jest Pau d'arco i jak pozyskuje się Lapacho?

Lapacho czerwone to substancja pozyskiwana z wewnętrznej części tropikalnych drzew z rodziny Tabebuia (najczęściej z gatunku Tabebuia impetiginosa). Surowcem mogą być także liście i kwiaty, jednak najcenniejsza jest właśnie kora i to tę część wykorzystuje się najczęściej.

A żeby nie było zbyt łatwo, do produkcji Pau d'arco trzeba pozyskać najmłodszą, \"żywą\" warstwę, która nie jest jeszcze wrośnięta w drzewo, cechuje się bowiem największą aktywnością chemiczną.  

Tabebuia dostarcza też cennego, bo pięknego, twardego i odpornego drewna. A to wiadomo już od dawna, ale od początku...

Od broni po napar - herbata Inków

Napar z Lapacho czerwonego stosowany był od wieków przez plemiona zamieszkujące tereny Peru, Boliwii, Paragwaju i Brazylii. Według hipotez na początku roślina służyła do wytwarzania broni - konkretnie łuków. Szybko zauważono, że (nawet po ścięciu) na drewnie nie pojawiają się grzyby ani pleśń, a właściwości zaczęto sprytnie (i z powodzeniem) wykorzystywać w leczeniu wielu groźnych chorób.

Lapacho czerwone zyskało rozgłos dopiero w 1873 roku, kiedy po raz pierwszy doniesiono o biomedycznym działaniu ekstraktu.  

Lapacho, Pau d'arco czy ipê roxo?

Lapacho czerwone funkcjonuje pod kilkoma nazwami. Pau d'arco z portugalskiego oznacza \"drzewo łukowe\", ale istnieje też kilka rodzimych nazw, jak ipê roxo (\"czerwona, gruba kora\"), taheeho (\"drewno mrówek\") czy tajy (czyli \"siła i wigor\"). Substancję stosowano niezależnie w wielu miejscach na świecie, stąd ta niespotykana różnorodność w nazewnictwie. 

Lapacho - właściwości

Lapacho czerwone jest dziś całkiem dobrze znane naukowcom. Wiadomo, że najważniejsze substancje czynne to lapachol i beta-lapachol. W skład wchodzi jednak wiele innych związków, wśród których warto wymienić przynajmniej kilka:

  • kwercetyna - flawonoid, działa przeciwutleniająco, wspiera układ immunologiczny
  • karnozol - wykazuje aktywność przeciwnowotworową
  • koenzym Q10 - ma właściwości antyoksydacyjne
  • alkaloidy - grupa związków organicznych o szerokim spektrum działania, stosowana często w syntetycznych farmaceutykach
  • saponiny steroidowe (glikozydy) - przyspieszają trawienie tłuszczów, mają działanie przeciwzapalne
  • kwasy hydrobenzoesowe - chronią przed patogenami

Co to wszystko oznacza?

Lapacho czerwone wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Zażywanie regularnie może zwalczyć wiele powszechnie występujących dolegliwości, poprawiając jednocześnie pracę całego organizmu. 

Na uwagę zasługuje aktywność przeciwzapalna - Pau d'arco stymuluje odpowiedź zapalną, ułatwia regenerację i pomaga utrzymać homeostazę (czyli stałe parametry dotyczące procesów biologicznych organizmu). 

Lapacho czerwone wykazuje też działanie immunostymulujące (wzmacnia układ odpornościowy), kardiotoniczne (wspomaga pracę serca), przeciwwrzodowe, ściągające i przeciwutleniające. 

Właściwości przyszłości

Naukowcy wciąż badają potencjał terapeutyczny Lapacho w leczeniu różnego rodzaju nowotworów (głównie raka piersi, płuc, szyjki macicy, prostaty i wątroby), starając się zmaksymalizować skuteczność i zmniejszyć skutki uboczne preparatu. 

Istotna wydaje się również aktywność Pau d'arco w leczeniu chorób naczyniowych (jak np. zakrzepica, miażdżyca czy restenoza). Jak twierdzą eksperci, preparat z dużym prawdopodobieństwem może hamować patologiczną agregację płytek krwi. 

Pau d'arco - zastosowanie

Lapacho czerwone znajduje wiele zastosowań. Choć te z pewnością zmieniły się na przestrzeni wieków, dziś z powodzeniem wykorzystywane są w stanach zapalnych układu oddechowego, dróg moczowych, wątroby i stawów (głównie problemy reumatologiczne). Pau d'arco wykorzystuje się także w terapii niedokrwistości. 

Lapacho sprawdza się w leczeniu infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Reguluje pracę przewodu pokarmowego - zmniejsza wydzielanie kwasu żołądkowego a zwiększa produkcję śluzu - co jest szczególnie ważne przy chorobie wrzodowej. Pau d'arco może też złagodzić przebieg niektórych przypadłości autoimmunologicznych (jak np. łuszczyca czy nieswoiste zapalenie jelit). 

Lapacho czerwone stosowane jest często w przypadku mechanicznych urazów ciała, wspomaga regenerację trudno gorących się ran i mniejszych poparzeń. 

Uważa się, że Pau d'arco może pomóc w utracie wagi. Choć kwestia wymaga dalszych badań i naukowego potwierdzenia, już teraz wiadomo, że napar hamuje lipazę trzustkową, czyli enzym współodpowiedzialny za trawienie i wchłanianie tłuszczu. W dużym uproszczeniu - kiedy lipaza trzustkowa zostaje zablokowana, zmniejsza się ilość przyjmowanych kalorii. 

Pau d'arco a menopauza

Paul d'arco uchodzi za skuteczny środek stosowany w celu łagodzenia objawów menopauzy. Suplement może zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji intymnych, które są naturalną konsekwencją zmian w układzie moczowo - płciowym. Produkt reguluje też ciśnienie krwi. 

Spadek poziomu estrogenów w organizmie wiąże się z utratą kontroli nad masą ciała, zmienia się tempo metabolizmu, a dotychczasowa sylwetka ulega przemianie. Często pojawia się nadmiar tkanki tłuszczowej, który tylko utrudnia przejście całego (nowego i przecież niełatwego) procesu. Lapacho w połączeniu z aktywnością fizyczną może istotnie wspomóc walkę o wymarzoną sylwetkę. A przy okazji zmniejszy ryzyko wystąpienia problemów jelitowych.

Nie bez powodu Pau d'arco znajduje się w wielu gotowych zestawach suplementów diety dedykowanych kobietom w okresie menopauzy. Nie trzeba jednak długo szukać wśród wielu preparatów. Aby skorzystać z właściwości Lapacho, produkt można z powodzeniem przyjmować samodzielnie. 

Co jeszcze trzeba wiedzieć o Pau d'arco?

Pau d'arco można znaleźć w kilku formach. Na rynku dostępne są produkty w postaci proszku, płynu, suszu i kapsułek. Działają podobnie, a największa różnica dotyczy przede wszystkim...wygody użytkowania. 

O czym jeszcze warto pamiętać? Suplement warto nabywać ze sprawdzonych i wiarygodnych źródeł, tylko to jest gwarancją najwyższej jakości i czystości. Należy ściśle trzymać się zaleceń producenta dotyczących sposobu dawkowania - bo choć produkt jest bezpieczny, w dużej ilości może wywoływać (jak większość znanych, naturalnych wyrobów) efekty uboczne.  

Co ciekawe, niekorzystne działanie (tj. nudności, bóle głowy czy bóle brzucha) jest...kwestią sporną. Podczas gdy część badaczy twierdzi, że to niepożądane skutki związków pochodzących z Lapacho, inni uważają, że to tylko efekt oczyszczenia organizmu. Póki co, nie osiągnięto kompromisu. 

Zainteresowanie Lapacho powoli wykracza poza obszar medycyny niekonwencjonalnej. Coraz więcej wiadomo o właściwościach preparatu, a możliwości lecznicze wykorzystywane są świadomie i praktycznie w pełni. A wiele może się zmienić - naukowcy nadal poszukują nowych rozwiązań istniejących problemów. Czy Pan d'arco skrywa coś jeszcze? Przed badaczami pozostało wiele pracy. 

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...