Cudowne działanie olejku łopianowego - poznaj je

Olejki stały się w ostatnim czasie bardzo popularną formy produktów do pielęgnacji zarówno ciała, jak i włosów. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów olejów, które mają pomóc w dbaniu np. o skórę. Jednak przy natłoku informacji czasami trudno jest wybrać olejek, który będzie najodpowiedniejszy dla danego problemu. Warto więc dowiedzieć się, na co najlepiej sprawdzą się poszczególne oleje. Dlatego dziś mowa o olejku łopianowym.

Skąd bierze się olejek łopianowy i co znaleźć można w jego składzie?

Łopian to roślina występująca głównie w umiarkowanej strefie półkuli północnej. Stąd można znaleźć go też na terenach Polski. Przeważnie rośnie przy drogach, w bardziej zacienionych i zakrzewionych miejscach i na brzegach lasów. Roślina może osiągnąć wysokość nawet dwóch metrów. Posiada duże liście przypominające kształtem serce. Charakterystyczne są dla niej również zebrane w koszyczki kwiaty. Gdy są już dojrzałe, koszyki z łatwością przyczepiają się do ubrań ludzi oraz np. do sierści zwierząt. Może się to wydawać uciążliwe, jednak jest istotne, ponieważ dzięki temu łopian ma możliwość się rozsiewać. 

Roślina posiada niezmiernie dużo istotnych składników aktywnych, które sprawiają, że łopian pomaga w wielu sytuacjach i na różne dolegliwości. Wśród elementów składowych wymienia się między innymi inulinę. Jest to polisacharyd pochodzenia roślinnego posiadający silne cechy probiotyczne. Wzmacnia naturalną florę bakteryjną naskórka. Dodatkowo nawilża go i sprawia, że wszelkie podrażnienia znikają. Kolejnym ważnym składnikiem jest siarka. Ten pierwiastek wpływa przede wszystkim na regenerację skóry, spowalnia również proces jej starzenia się. Poza dwoma poprzednikami, łopian posiada także bardzo dużą ilość witaminy C. Jej głównym działaniem jest oczywiście ochrona i wzmacnianie odporności całego organizmu. Ponadto w olejku łopianowym znajduje się fosfor, saponiny, fitosterole, glikozydy, witamina A oraz witaminy z grupy B, żywica i kwasy tłuszczowe. 

Właściwości olejku łopianowego i jego działanie.

Łopian jest bardzo chętnie i szeroko wykorzystywanym surowcem, jeśli chodzi o przemysł kosmetyczny oraz leczniczy. Olejek najlepiej sprawdza się w przypadku dolegliwości związanych ze skórą (wszelkiego rodzaju uszkodzenia, czy też infekcje). Usuwa z ciała toksyny, więc wykazuje także działanie oczyszczające. Przy regularnym stosowaniu olejku z łopianu zauważalna będzie również poprawa przemiany materii. Substancja nie jest obojętna dla narządów wewnętrznych - usprawnia pracę wątroby i chroni ją przed szkodliwym działaniem różnych czynników. Podobnie dzieje się w przypadku dróg moczowych oraz żółciowych. Z tego względu olejek jest bardzo pomocny w walce z zakażeniami o podłożu urologicznym i z kamieniami nerkowymi. Co więcej, olej łopianowy wykazuje silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalneobniża poziom cukru i złego cholesterolu

Zastosowanie.

Olejek łopianowy polecany jest osobom borykającym się z problemami dotyczącymi układu trawiennego. Działa cuda, ponieważ pobudza wytwarzanie soków żołądkowych oraz enzymów trawiennych. Jest więc stosowany przy lekkim nieżycie przewodu pokarmowego, czy wątroby. Olej powinni stosować ci, których włosy wypadają, łamią się i wydają się bez życia. Preparat wzmacnia cebulki włosów, dlatego zmniejsza się ich skłonność do wypadania. Dodatkowo nawilża je, odżywia i co ważne, nie podrażnia skóry głowy. Mogą go więc stosować nawet ci, którzy mają bardzo delikatny skalp. Olejek łopianowy zwalcza także łupież i radzi sobie z nadmiernym przetłuszczaniem się włosówOsoby mające wymagającą i sprawiającą problemy skórę również powinny skupić się właśnie na tej substancji, ponieważ usuwa ona wypryski, trądzik, łojotok, świąd, czyraki. Pomoże też przy atopowym zapaleniu naskórka. Ze względu na to, że łopian łagodzi stany zapalne, a co za tym idzie również ogólnie pojęty ból, olejek świetnie zadziała jako pomoc nie tylko w przypadku bóli reumatycznych, lecz także tych spowodowanych np. złamaniami, czy zwichnięciami. 

Kosmetyka.

W tej dziedzinie życia olejek łopianowy sprawdzi się właśnie głównie na skórę i włosy. Dzięki niemu cera wolniej będzie się starzeć, zmarszczki nie będą tworzyć się tak szybko. Nabierze blasku i zdrowego wyglądu. Podobnie stanie się z włosami - będą odżywione, lśniące oraz mocne. Olejek łopianowy jest więc często wykorzystywany w produkcji kosmetyków: szamponów, masek i odżywek do włosów oraz kremów, czy dodatków do kąpieli. 

Dawkowanie.

Przyjęło się, że olejek łopianowy można stosować nawet do kilku razy w tygodniu. Wszystko zależy oczywiście od tego, na jaką dolegliwość jest wykorzystywany. Jednak zazwyczaj w każdym wypadku olejek może zostać użyty od trzech do czterech razów tygodniowo.

Przykład stosowania.

Przykładowym zastosowaniem będzie to na włosy. Wystarczy, że wetrze się w skórę głowy dwie łyżki olejku i pozostawi tak na około pół godziny, a efekt będzie widoczny już po niedługim czasie regularnego stosowania. Zabieg ten można powtarzać kilka razy w tygodniu. Jest całkowicie bezpieczny. 

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...