Cynk - działanie, objawy niedoboru, źródło występowania

Cynk to jeden z wielu ważnych dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu mikroelementów. Przede wszystkim pobudza on pracę trzustki, prostaty, grasicy, a także uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów oraz węglowodanów. To właśnie dzięki niemu możemy poczuć różne smaki i zapachy. Ochrania nas on przed przeziębieniem, zapaleniem spojówek grzybicą, grypą oraz całą masą innych infekcji, bowiem polepsza działanie naszego układu immunologicznego.

Odpowiednia ilość tego mikroelementu pozytywnie wpływa na sprawność intelektualną, wspomagając leczenie chorób takich jak depresja czy schizofrenia oraz demencja. Zapewnia ochronę dla plamki żółtej oka. Ponadto przyspiesza gojenie się ran, łagodzi objawy osteoporozy czy zapalenia jelit. Jest także bardzo pomocna w leczeniu cukrzycy i niedoczynności tarczycy. Pomaga na podrażnienia skóry, w leczeniu trądziku, a także wzmacnia nasze włosy i paznokcie, co jest szczególnie ważne dla kobiet, chcących odpowiednio o siebie zadbać.

Niedobór cynku

Brak odpowiedniej ilości cynku w naszym organizmie najłatwiej rozpoznać po tym, że czasem brakuje nam apetytu, łatwo łapiemy różnego rodzaju infekcje, mamy problemy z koncentracją, wypadaniem włosów, łamliwymi paznokciami, a przez niemal cały czas towarzyszy nam nieprzyjemne uczucie zmęczenia. Niedobór związany jest także z suchością w ustach, czy chorobami skóry. Prawdopodobnie przyczynia się on do rozwoju choroby Alzheimera. Niestety naprawdę ogromna ilość osób narażona jest na niedobór tego ważnego dla naszego zdrowia elementu. Dzieje się tak z prostego powodu – otóż cynk po prostu znajduje się w produktach przez nas spożywanych zbyt rzadko i w najczęściej w niewielkich ilościach.

Niedobór cynku może skutkować zaburzeniami w smaku – można mieć metaliczny posmak w ustach, w ogóle nie czuć smaku lub też czuć go mocniej niż powinniśmy. W większości przypadków towarzyszy temu stanowi także depresja. Wrogami cynku są przede wszystkim alkohol, cukier, a także otręby oraz produkty posiadające dużą zawartość miedzi i żelaza. Dlatego też na problemy z dostarczaniem odpowiedniej ilości cynku są narażone osoby walczące z alkoholizmem, chorobami układu pokarmowego, ortodoksyjni wegetarianie, amatorzy słodyczy, osoby drastycznie się odchudzające czy nawet sportowcy z powodu większego zapotrzebowania na ten mikroelement.

Cynk kiedy brać?

Cynk w tabletkach to suplement wskazany dla każdego, kto widzi u siebie objawy jego niedoboru. Zaliczamy do nich między innymi trądzik krostkowy, osłabione gojenie ran, nasilone stany zapalne skóry, łysienie plackowate, spadek libido, zaburzenia widzenia i zaburzenia wzrostu w przypadku dzieci. Po cynk profilaktycznie powinni sięgać także weganie i wegetarianie (ze względu na wykluczenie z diety czerwonego mięsa, które jest najlepszym źródłem tego pierwiastka), osoby nadużywające alkoholu i wszyscy, którzy stosują na stale leki zaburzające wchłanianie cynku z przewodu pokarmowego. Wskazane jest również suplementowanie cynku w ciąży. Po konsultacji z lekarzem kobieta ciężarna może bez obaw sięgnąć po preparaty, dzięki którym zminimalizowane zostanie ryzyko komplikacji położniczych, a zagwarantowany prawidłowy rozwój płodu i wysoka sprawność intelektualna dziecka. 

Cynk z selenem

Suplementy diety bardzo często łączą cynk z selenem. Dzieje się tak dlatego, że działanie obu tych pierwiastków uzupełnia się i jest od siebie zależne. Niedobór jednego z nich może uniemożliwiać właściwe działanie temu drugiemu, a nadmiar wpływać niekorzystnie na zdrowie. Dobrym rozwiązaniem jest zatem sięganie po preparaty, które są odpowiednio zbilansowane pod kątem zawartości cynku i selenu. W przypadku osób zdrowych już kilkadziesiąt procent dziennego zapotrzebowania w formie suplementu, w połączeniu z naturalnymi źródłami tych pierwiastków może okazać się wystarczające. Jeśli jednak cierpimy na niedobory któregokolwiek z nich, lepiej sięgać po produkty z wysokimi dawkami. Duet, jaki tworzy selen z cynkiem jest szczególnie istotny w kontekście zdrowia naszej tarczycy, która zawiera te pierwiastki w największym stężeniu. Mają one wpływ na procesy metaboliczne i syntetyzowanie hormonów tego narządu, dlatego ich odpowiednia podaż przekłada się na jej prawidłowe funkcjonowanie. Według badań istnieje bezpośredni związek między ilością selenu i cynku w diecie, a wielkością tarczycy czy częstotliwością występowania woli. 

Występowanie cynku 

Cynk występuje w dużych ilościach przede wszystkim w owocach morza, takich jak małże czy ostrygi. Ponadto duże jego stężenie znajdziemy także w wątrobie cielęcej oraz wieprzowej, pestkach dyni,  serach, pieczeni wołowej, białej fasoli, kaszy gryczanej czy nawet w gorzkiej czekoladzie. Zatem każdy z pewnością znajdzie dla siebie coś odpowiedniego, dzięki czemu będzie mógł pogodzić sprawy zdrowotne ze swoimi upodobaniami smakowymi. Warto nadmienić iż lepiej jest wybierać cynk pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego, bowiem jest on zdecydowanie łatwiej przyswajalny.

Dzienne spożycie cynku powinno kształtować się na poziomie od 4 do 15 mg tej substancji, z tym że w przypadku nastolatków i dorosłych powinno się włączać większe ilości tego mikroelementu do swojej diety. Jeżeli u danej osoby występują problemy w zbilansowaniu diety i łatwo zaobserwować u niej różne objawy braku odpowiedniej ilości cynku to konieczna może się okazać suplementacja za pomocą odpowiednich preparatów. Skuteczne są zioła takie jak pokrzywa i łopian, jednak jeśli nie mamy pewności co należy wybrać, to warto poprosić farmaceutę o pomoc, a z pewnością ją otrzymamy. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...