Czym jest olejek cyprysowy i jakie ma działanie?

Olejek z cyprysu jest chętnie wykorzystywanym preparatem do wyciszenia i relaksu. Jego działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe zagwarantowało mu zastosowanie w medycynie, a niepowtarzalny zapach sprawił, że jest on używany w aromaterapii. Sięgają po niego także ci, którzy potrzebują wzmocnienia pamięci i maksymalnej koncentracji. To również naturalny zamiennik dezodorantu, który doceniają osoby z wrażliwą skórą. Jakie działanie zapewnia olejek cyprysowy?

Olejek z cyprysu — pochodzenie

Olejek eteryczny pochodzi z liściastego drzewa cyprysu. Występuje ono w Ameryce Środkowej, Azji, Chinach oraz na wybranych obszarach Afryki. Wiele plantacji znajduje się także na terenie Francji, Włoch i Hiszpanii. Uzyskanie olejku cyprysowego jest możliwe poprzez destylację z parą wodną. Naturalne pochodzenie specyfiku sprawia, że w mniejszym stopniu wywołuje on reakcje alergiczne, dzięki czemu mogą sięgnąć po niego także osoby wrażliwe.

Olejek cyprysowy — właściwości

Odprężający olejek cyprysowy rozluźnia mięśnie i zapobiega skurczom, dlatego może być stosowany przy bólach menstruacyjnych. Łagodzi objawy i pozwala na zminimalizowanie uciążliwych dolegliwości. Działanie uspokajające i wyciszające sprawdza się również u kobiet w okresie menopauzy, które mogą zmagać się z wahaniami nastroju. 

Olejek cyprysowy wzmacnia działanie układu immunologicznego i sprawia, że jest on bardziej odporny na infekcje. Co więcej, wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, które odkażają ranę i przyspieszają jej gojenie. Jest stosowany także w trakcie przeziębienia, gdyż inhalacje z jego udziałem udrażniają drogi oddechowe, likwidują katar i zmniejszają kaszel. 

Wspomaganie krążenia, jakie gwarantuje olejek z cyprysu, jest pożądane szczególnie przez osoby zmagające się z żylakami lub rozszerzonymi naczynkami. Preparat zawęża pory, dzięki czemu przywraca skórze naturalne napięcie i zapobiega tworzeniu się zmarszczek oraz pajączków. 

Olejek cyprysowy — działanie. W czym pomaga?

Mnogość zastosowań olejku cyprysowego sprawiła, że może być on wykorzystywany jako swego rodzaju remedium na wiele dolegliwości zdrowotnych. Jakie korzyści przynosi?

  • działanie antyseptyczne — dezynfekuje ranę, likwidując bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze, dzięki czemu zapobiega infekcjom
  • właściwości przeciwskurczowe — pomaga w rozluźnieniu mięśni i zapobiega ich skurczom
  • właściwości ściągające — przywraca skórze młodzieńczą elastyczność, napinając ją i zapobiegając zmarszczkom
  • działanie moczopędne — przyspiesza działanie nerek, które produkują więcej moczu i oczyszczają organizm z toksyn
  • właściwości przeciwbólowe — łagodzi objawy bólu i likwiduje dyskomfort
  • usprawnienie pracy mózgu — wspiera funkcje myślowe, poprawia pamięć i pozwala na maksymalną koncentrację
  • działanie napotne — stosowanie olejku cyprysowego przyspiesza proces pocenia się, który jest niezbędny do oczyszczania organizmu
  • usprawnienie układu krwionośnego — poprawia krążenie krwi i zmniejsza szansę na powstawanie zakrzepów
  • działanie przeciwzapalne — likwiduje miejscowy stan zapalny, minimalizując obrzęk i ból związany z urazem

Olejek cyprysowy w kosmetyce — na co warto stosować?

Olejek cyprysowy na żylaki

Oddziaływanie olejku na układ krążenia sprawia, że jest on świetnym wyborem w walce z żylakami. Wzmocnione naczynia krwionośne i polepszone krążenie zapobiegają niewydolności żylnej i nie dopuszczają do tworzenia się nowych pajączków. Gdy już zmagamy się ze zmianami widocznymi przede wszystkim na nogach, olejek cyprysowy zmniejsza ich rozmiar i pozwala na nowo cieszyć się swoim ciałem.

Olejek cyprysowy na naczynka

Wpływ na krążenie jest nie bez znaczenia także dla skóry twarzy. Rozszerzone naczynka oraz pory zostają zastąpione napiętą i gładką cerą. Olejek cyprysowy pomaga pozbyć się niedoskonałości w postaci wyprysków czy pryszczy, dobrze radzi sobie również z zaskórnikami. Regularna pielęgnacja z uwzględnieniem preparatu pozwala na przywrócenie skórze dawnego blasku i działa odświeżająco. 

Olejek cyprysowy jako dezodorant

W składzie drogeryjnych dezodorantów często znajdują się silne substancje, które mogą podrażniać wrażliwą skórę. W takiej sytuacji możemy skorzystać z naturalnego antyperspirantu, jakim jest olejek cyprysowy. Neutralizuje on nieprzyjemną woń potu, pozwalając nam na całkowite odstawienie sztucznych produktów. 

Olejek cyprysowy do mebli

Na nasze dobre samopoczucie wpływa nie tylko higiena osobista, lecz także otoczenie, w jakim się znajdujemy. Troska o odpowiedni zapach pomieszczenia i jego wygląd pozwala stworzyć bezpieczną przystań, do której pragniemy wracać. W związku z tym pielęgnacji powinniśmy poddać także meble. Jak o nie dbać, by zachowały swój wygląd?

Silne detergenty mogą uszkadzać drewniane powierzchnie, dlatego w niektórych przypadkach warto sięgnąć po naturalne metody. Środek czyszczący wykonany z naturalnego mydła, wody i kilku kropel olejku cyprysowego delikatnie oczyści szafę lub blat, nie ingerując w ich strukturę. Osobom ceniącym blask mebli zaleca się dodanie wosku pszczelego, który świetnie sprawdzi się przy polerowaniu.

Olejek cyprysowy — naturalny odświeżacz powietrza

Nuty zapachowe, które panują w domu, mają wpływ na nastrój. Nieprzyjemny, drażniący zapach szybko zniechęci nas do przebywania w danym pomieszczeniu, skutecznie pozbawiając nas szans na wypoczynek. Gdy jednak zadbamy o przyjemną woń, która dotrze do nas już po przekroczeniu progu drzwi, odczujemy natychmiastową ulgę i poczucie bezpieczeństwa. 

Olejek cyprysowy wyróżnia się intensywnym, choć pożądanym zapachem. Rozcieńczony z wodą może być umieszczony w przeznaczonym do tego kominku zapachowym i ustawiony w dowolnym pokoju. Jego woń rozniesie się po całym mieszkaniu, zapewniając nam efekt rozluźnienia i uspokojenia. Dzięki swoim właściwościom kojącym olejek cyprysowy doskonale sprawdza się u osób zestresowanych, które poszukują relaksu po ciężkim dniu w pracy. 

Jak używać olejek cyprysowy?

Olejek cyprysowy do kąpieli

Odprężająca kąpiel to jeden ze sposobów na użycie olejku cyprysowego. Intensywna woń koi zmysły i pozwala rozluźnić spięte mięśnie. Aby uzyskać relaksujący efekt, do gorącej wody dodajemy kilka kropel produktu, pamiętając, by cały odpoczynek nie trwał dłużej niż 15 minut. 

Olejek cyprysowy w aromaterapii

Skorzystanie z prozdrowotnych właściwości olejku cyprysowego jest możliwe za pomocą aromaterapii. W tym celu możemy skorzystać z inhalacji na zimno lub na ciepło. Niewielka ilość preparatu umieszczona w ciepłej wodzie powinna być wdychana przez ok. 3-7 minut. Pochyloną głowę zakrywamy ręcznikiem, nie zapominając o koniecznym zamknięciu oczu podczas trwania inhalacji. 

Olejek cyprysowy do masażu

Jeśli chcemy połączyć odprężenie z działaniem olejku cyprysowego, wykorzystajmy go w trakcie masażu. Do dedykowanego oleju dodajmy kilka kropel produktu, a gotowy preparat nałóżmy na ciało, wykonując relaksujące ruchy. Z właściwości olejku skorzystamy podwójnie — urokliwy zapach uspokoi zmysły, a skóra stanie się bardziej napięta, odświeżona i błyszcząca.

  1. https://www.aromaweb.com/essential-oils/cypress-oil.asp
  2. https://www.healthline.com/health/cypress-oil

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...