Czym jest ubichinol? Najlepiej przyswajalny koenzym Q10?

Koenzym Q10 ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego organizmu. To substancja, która oddziałuje na poziomie komórek, wpływając na ich prawidłowy rozwój. Przede wszystkim jednak bierze udział w procesie wytwarzania energii w komórkach, chroni je przed negatywnym wpływem wolnych rodników i poprawia dotlenienie komórek. Najczęściej stosowaną postacią koenzymu Q10 jest ubichinion, jednak to ubichinol jest jego lepszą i bardziej skuteczną postacią.

Co to jest ubichinol?

Koenzym Q10 na rynku występuje zazwyczaj w dwóch postaciach: unibchinionu i ubichinolu. Przeważnie w suplementach diety obecna jest jego gorsza postać, mianowicie ubichinion. Jest on źle wchłaniany przez organizm, dlatego nawet znaczące jego ilości w suplementach diety nie oznaczają, że organizm otrzyma wystarczającą ilość tego koenzymu. Co więcej, po połknięciu organizm musi przekształcić ubichinon w ubichinol, czyli najbardziej aktywną biologicznie formę koenzymu Q10. Ubichinol tym samym jest silniej zredukowaną formą koenzymu Q10, dzięki czemu jest on znacznie łatwiej przyswajany przez organizm. Ma to oczywiście zalety nie tylko zdrowotne, ale również ekonomiczne, ponieważ wystarczy mniejsza ilość tabletek, by suplementację można było nazwać efektywną. W rzeczywistości ubichinol pozwala na wchłanianie 8 razy więcej koenzymu Q10 niż ma to miejsce w przypadku innych suplementów.

Ubichinol występuje zazwyczaj w postaci żelowej tabletki. Nie tylko jest ona łatwa do połknięcia, ale też szybko się rozpuszcza, a dzięki temu płynny koenzym Q10 jest błyskawicznie i w pełni wchłaniany przez organizm.

Na co ma wpływ ubichinol?

Ubichinol przede wszystkim działa na poziomie komórkowym. Bierze bezpośredni udział w procesie przenoszenia protonów i elektronów, a także stanowi podstawowy element łańcucha oddechowego. Występuje w całym organizmie, wspomagając procesy metaboliczne, które odpowiadają za ok. 95% energii naszego ciała, jakiej potrzebują do prawidłowego przyswajania substancji odżywczych, a także oczyszczania, gojenia skaleczeń i utrzymywania siły mięśni.

Ubichinol ma największe znaczenie dla serca i szkieletu. Jego niedobór może prowadzić do poważnych powikłań, włącznie z chorobami serca. Może również znacząco osłabić pracę mięśni kończyn, zmniejszyć sprawność układu nerwowego, a także zakłócić prawidłowy przebieg procesów przemiany materii i regeneracji tkanek. W skrajnych przypadkach wpływa również na funkcjonowanie układu immunologicznego.

Jak działa ubichinol?

Najogólniej można stwierdzić, że ubichinol dodaje energii komórkom, a tym samym całemu organizmowi, jednak jego wpływ na ludzkie ciało jest znacznie większy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Ubichinol bowiem:

  • Jako naturalny antyoksydant zapewnia ochronę przed stresem oksydacyjnym i szkodliwym działaniem wolnych rodników, a także uaktywnia inne substancje o podobnym działaniu. Jego niewątpliwą zaletą jest również redukowanie objawów starzenia się;
  • Poprawia krążenie krwi i wydajność serca, a tym wspiera w zachowaniu prawidłowego ciśnienia krwi;
  • - Wspiera prawidłowego działanie układu nerwowego, dzięki powstrzymywaniu negatywnych skutków przyjmowania leków na obniżenie cholesterolu. Statyny, które powodują uszkodzenia m.in. w mózgu, są przyjmowane wraz z takimi lekami. To ubichinol dostarcza mózgowi i układowi nerwowemu niezbędnej energii do prawidłowej pracy;
  • Poprawia płodność u mężczyzn, bowiem istnieje wyraźny związek między ilością koenzymu Q10 a koncentracją plemników w nasieniu. Ubichinol tym samym poprawia jakość nasienia, zwiększając szansę na zapłodnienie;
  • Wspomaga sportowców i osoby aktywne fizycznie. Nie tylko pomaga osiągać lepsze wyniki sportowe, ale też poprawia ogólny nastrój i zmniejsza zmęczenie;
  • Chroni przed zmęczeniem, osłabieniem i bólami mięśni.

Ubichinol to ta postać koenzymu Q10, która może mieć znaczący wpływ na organizm. Nie tylko wesprze jego działanie, począwszy od najmniejszych części ciała, jakimi są komórki, ale też ogólnie poprawi samopoczucie, uchroni przed wieloma chorobami i doda energii, a także pomoże odzyskać młodszy wygląd.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych