Czym są, jak działają i jaki wpłw mają na organizm enzymy trawienne?

Nawet najlepiej zbilansowana dieta nie pomoże w sytuacji, gdy organizm nie będzie w stanie przetworzyć otrzymanego pożywienia. Przetworzenie natomiast rozpoczyna się od zdolności ludzkiego ciała do trawienia, czyli rozkładania pożywienia na substancje odżywcze, które mogą być w takiej postaci absorbowane przez organizm człowieka. Stały pokarm bowiem nie jest w stanie dostarczyć minerałów i witamin - staje się to możliwe dopiero gdy ulegnie przetworzeniu. To zaś możliwe jest wyłącznie dzięki enzymom trawiennym, które rozpoczynają proces przetworzenia pokarmu na związki absorbowalne.

Co to są enzymy trawienne

Enzymy trawienne, najogólniej rzecz ujmując, to grupa enzymów wydzielanych w układzie pokarmowym. W rzeczywistości jest to grupa różnych enzymów, z których każdy odpowiada za katalizę rozkładu innych związków złożonych do związków prostych. Tym samym część enzymów obejmuje rozpad aminokwasów, podczas gdy inne osłabiają wiązania w węglowodanach, tłuszczach i innych substancjach. Enzymy wytwarzane są naturalnie w organizmie przez gruczoły trawienne, jednak nie zawsze ich ilość jest wystarczająca do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Proces trawienia tym samym rozpoczyna się już na etapie jamy ustnej, gdzie są wytwarzane enzymy trawienne. Odpowiadają za to ślinianki. Później zadanie rozkładu przejmują od nich enzymy wytwarzane w żołądku i jelitach, a także przez inne narządy, m.in. trzustkę.

Rola enzymów trawiennych

Organizm człowieka wytwarza większość enzymów trawiennych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Ich rola natomiast sprowadza się do dwóch głównych funkcji:

  • Enzymy trawienne odpowiedzialne są za rozkładanie pokarmu w absorbowalne składniki odżywcze. Za najbardziej znane enzymy uważa się amylazę (ułatwia rozkład skrobi), lipazę (wspiera rozkład tłuszczu) oraz proteazę (wyspecjalizowana w rozkładaniu białek).
  • Metabolizujące enzymy trawienne przejmują następnie proces rozkładu pożywienia. Mają za zadanie ułatwić trawienie składników odżywczych na poziomie komórkowym.

Prawidłowa ilość enzymów trawiennych w organizmie to jedyna gwarancja zdrowia i prawidłowego działania procesów trawiennych w organizmie.

Enzym na trawienie laktozy

Nietolerancja laktozy spowodowana jest niemożnością jej prawidłowego trawienia, czyli brakiem odpowiedniej ilości enzymu laktazy. Enzym ten produkowany jest w rąbku szczoteczkowym nabłonka jelita cienkiego i bierze udział w hydrolizie laktozy do cukrów prostych - glukozy i galaktozy - które są przez nasz organizm lepiej przyswajalne. W przypadku niedoboru laktazy mamy do czynienia z objawami nietolerancji laktozy, czyli biegunkami, wzdęciami, bólami brzucha czy nadmiernym wytwarzaniem gazów jelitowych. Dzięki preparatom, które zawierają enzym laktazę możliwe jest przeciwdziałanie tym objawom i uchronienie wszystkich osób z nietolerancją przed koniecznością całkowitej rezygnacji ze spożywania produktów mlecznych. Zazwyczaj wystarczy przyjąć jedną tabletkę preparatu przed każdym posiłkiem z mlekiem lub jego przetworami, aby uniknąć przykrych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Enzymy trawienne na refluks

Refluks to cofanie się treści żołądkowej z żołądka do przełyku. Dolegliwości tej towarzyszy najczęściej uczucie palenia i pieczenia w okolicach mostka. Refluks spowodowany jest nieprawidłową pracą żołądka, która prowadzi do niedomykania się jego zwieracza i wypuszczania treści żołądkowej na zewnątrz. Aby temu zapobiec konieczne jest dążenie do utrzymania odpowiedniego składu soków trawiennych, w skład których wchodzi między innymi enzym pepsynogen. Pepsynogen wraz z kwasem solnym przekształcany jest w postać pepsyny, która trawi białka, tłuszcze i cukry. Pepsynę możemy przyjmować z kolei również samodzielnie w postaci tabletek, często łączonych z Betainą HCL, która reguluje zakwaszenie żołądka.

Niedobór enzymów trawiennych

Niedobór enzymów trawiennych to bardzo poważna sprawa, której nie należy lekceważyć. Prowadzi to bowiem bardzo często do poważnych schorzeń. Głównym problemem jest to, że początkowo brak enzymów trawiennych skutkuje wprawdzie wieloma nieprzyjemnymi objawami, jednak bardzo często są one tymczasowe, dlatego nie zwraca się na nie zbyt dużej uwagi. Warto jednak zainteresować się poziomem enzymów w organizmie, gdy odczuwa się chociaż część z poniższych dolegliwości:

  • ciągły głód,
  • rozdrażnienie,
  • szybki przyrost masy ciała,
  • zmęczenie,
  • skurcze mięśni,
  • wzdęcia,
  • przewlekłe zaparcia,
  • częste zakażenia grzybem Candida,
  • zapalenie jelita grubego,
  • powolne, niewłaściwe trawienie.

Natychmiastowe działanie umożliwi uniknięcie poważnym konsekwencji zdrowotnych. Przewlekły brak natomiast doprowadzić może do pojawienia się poważnych zaburzeń trawiennych i metabolicznych, a w konsekwencji - na nieprawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Uzupełnianie enzymów trawiennych

Niedobór enzymów trawiennych jest możliwy do uzupełnienia. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, z czego wynika. Spowodowany może być zaburzeniami czynności wątroby, pęcherzyka żółciowego i jelita cienkiego. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza. Bardzo często jednak niedobór enzymów trawiennych wynika z nieodpowiedniej diety czy też nagromadzenia toksyn. Powodem może być również podeszły wiek, bo wraz z upływającymi latami automatycznie zmniejsza się ilość wytwarzanych enzymów. W tej sytuacji pomocą będzie zmiana nawyków żywieniowych, ułożenie bardziej zbilansowanej diety, a także spożywanie produktów wspierających trawienie. Należą do nich: rośliny strączkowe, kapusta, surowe warzywa i owoce ze szczególnym uwzględnieniem ananasa i papai. Równie istotne jest oczyszczanie organizmu, które powinno być następnym krokiem w kuracji. Przywróci to odpowiednią pracę wątroby i trzustki, a także pozwoli odzyskać równowagę mikroflory jelitowej, biorącej bezpośredni udział w produkcji enzymów trawiennych. Pomocą będzie również zewnętrzna suplementacja w formie probiotyków i enzymów trawiennych, które przywrócą dobre samopoczucie i zdrowy wygląd sylwetki.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...