Czym są liposomy i czy witaminy liposomalne to dobry wybór?

Liposomy to mikroskopijne cząsteczki, w których można umieścić różne substancje (np. składniki leków, witamin i kosmetyków). Podstawową cechą składników zamkniętych w liposomach jest przede wszystkim ich wysoka przyswajalność.

Czym są liposomy?

Mówiąc o liposomach mamy na myśli niezwykle małe, wodno-lipidowe struktury, które swoim kształtem przypominają kulę/pęcherzyk. Pierwsze wiadomości o nich pojawiły się w latach 60. XX wieku, kiedy to odkrył je hematolog Alec Bangham.

Liposomy zostały poddane licznym badaniom, które miały zweryfikować ich możliwości. To dzięki nim wiemy, że budowa liposomów jest podobna do budowy ludzkich błon komórkowych. To przede wszystkim ta cecha sprawiła, że pęcherzyki liposomalne zostały wykorzystane w farmacji, medycynie czy kosmetyce.

Zastosowanie liposomów — kiedy się przydają?

Liposomy są swego rodzaju nośnikiem, który może przetransportować cenne mikroskładniki w głąb organizmu. Umieszczone w ich otoczce elementy mogą sprawnie pokonywać kolejne bariery ludzkiego organizmu, docierając do źródła problemu. Wynika to przede wszystkim ze wspomnianego podobieństwa liposomów do budowy ludzkich błon komórkowych.

Liposomy w kosmetyce

Liposomy doskonale radzą sobie jako przekaźnik substancji aktywnych, które wykorzystuje się w kosmetykach. Zamknięte w ich wnętrzu elementy pokonują kolejne bariery, docierając do najgłębszych warstw naskórka. Stosowanie tak zabezpieczonych produktów pozwala na osiągnięcie rezultatów, które nierzadko nie są możliwe przy klasycznych preparatach.

Osoby regularnie używające kosmetyków z liposomami przyznają, że ich skóra staje się bardziej elastyczna, nawilżona oraz pełna blasku. Dzieje się tak, gdyż substancje mogą wniknąć w głąb skóry i zadziałać od wewnątrz, a nie jedynie w sposób powierzchowny. Co więcej, takie preparaty mają tendencję do utrzymywania dłuższych efektów, które cieszą oko przez lata.

Liposomy w medycynie

Liposomy stały się nośnikiem, który został doceniony przez całą branżę medyczną. To właśnie w nich rozpoczęto umieszczanie antybiotyków oraz innych, silnych leków. Wytrzymała bariera pozwoliła na dotarcie substancji aktywnych do organizmu, bez przedwczesnego rozpadu. Tak przygotowane preparaty są znane z szybszego niwelowania objawów choroby i przynoszenia ulgi potrzebującym.

Liposomy w farmacji

Rynek witamin to kolejny obszar, który skorzystał z właściwości cząsteczek liposomalnych. Dużą popularnością cieszy się liposomalna witamina C, której efektywność i szybkość działania została doceniona przez konsumentów. Nie zabrakło również witamin D, A czy K otoczonych delikatną osłoną pęcherzyków.

Pomysł wykorzystania liposomów w farmacji powstał z ich innowacyjnych możliwości. Zastosowanie liposomów pozwoliło bowiem na zwiększenie biodostępności witamin, co oznaczało, że preparat lepiej wnikał do głębi organizmu. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza u osób, które wymagają zwiększonego zapotrzebowania na daną substancję.

Liposomalne witaminy — czym właściwie są?

Liposomalne witaminy to nic innego jak witaminy zamknięte w tych niepozornych, małych strukturach czyli liposomach. Podstawowa cecha liposomalnych witamin to przede wszystkim wysoka biodostępność. Umieszczenie ich w liposomach sprawia, że możliwie największa część substancji dostaje się do krążenia ogólnego. W ten sposób możemy mieć pewność, że przyjęte elementy wchłoną się w znacznej ilości.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru liposomalnych witamin?

Pomimo pozytywnych efektów, jakie może przynieść liposomalna witamina, nie każdy preparat zachwyci nas tym samym działaniem. Podczas wyboru odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na szalenie istotny szczegół, tzn. stabilność liposomów w żołądku.

Ludzki organizm to skomplikowany mechanizm, którego obsługa wymaga nieco wiedzy oraz wyczucia. Są one niezbędne także przy przyjmowaniu witamin liposomalnych. Z założenia substancje umieszczone w strukturze wodno-lipidowej powinny dotrzeć do jelita, gdzie ulegają rozpadowi. W ten sposób omijamy wątrobę i nie tylko oszczędzamy jej pracy, ale także przyspieszamy działanie witamin.

Przed jelitem składniki napotykają jednak żołądek. Czas, który w nim spędzają, najczęściej oscyluje w granicach 2-4 godzin. Wtedy to liposomy zbierają się w duże skupiska. Gdy ich masa narasta, dalsze przemieszczanie jest bardzo utrudnione. Liposomy mogą być dodatkowo zniszczone przez kwasy żołądkowe, co znacznie zmniejsza szanse na dotarcie odpowiedniej ilości substancji do jelita.

By zapobiec temu procesowi i ułatwić witaminom drogę, konieczne jest wybranie produktu o wysokiej stabilności liposomów w środowisku żołądka. Najlepiej, jeżeli liposomy zostaną dodatkowo zabezpieczone kapsułką, która nie dopuści do ich uwolnienia w niekorzystnym dla nich środowisku żołądku.

Dzięki stabilnym liposomom oraz dodatkowemu zabezpieczeniu w postaci odpowiedniej kapsułki, liposomalna witamina przemieści się w stronę jelita. Następnie „wyczuje” zmianę otoczenia i natychmiastowo się rozpadnie, uwalaniając tym samym substancję do krążenia ogólnego.

Bibliografia
  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3599573/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4664963/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4818067/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych