Czym są probiotyki? Jaki wpływ mają na organizm? Wszystko, co należy wiedzieć o probiotykach

Coraz więcej ludzi dba o zdrowie swoich jelit i układu trawiennego, zwracając uwagę na jakość spożywanego pożywienia. Wraz z rosnącą świadomością na temat zdrowego żywienia, zwiększa się także wiedza na temat probiotyków, czyli preparatów zawierających żywe kultury bakterii i drożdży. Często stosuje się je przed wyjazdem do egzotycznych krajów, gdzie na każdym kroku grożą zagrożenia dla naszego układu trawiennego. Warto jednak wiedzieć, że łagodne probiotyki mogą być używane nawet na co dzień, zapobiegając chorobom jelit lub łagodząc uciążliwe dolegliwości, jak na przykład biegunki. Jak działają probiotyki i jak często je stosować? Zapraszamy do zapoznania się z niniejszym artykułem, który pozwoli zgłębić temat korzystnych dla zdrowia probiotyków.

Co to jest probiotyk?

Probiotyki to suplementy diety, które składają się z żywych kultur bakterii lub drożdży. W organizmie człowieka, a dokładniej w mikrobiomie znajduje się około 4 bilionów bakterii, które obejmują prawie 450 gatunków. Bakterie te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a szczególnie jelit i układu pokarmowego. W probiotykach wykorzystywane są najczęściej bakterie z rodziny Lactobacillus oraz Bifidobacterium, oraz drożdże takie jak Saccharomyces cerevisiae. 

Aby dany szczep bakterii mógł znaleźć się w probiotyku, musi wykazywać się działaniem prozdrowotnym na organizm ludzki. Zanim suplement probiotyczny zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi przebyć szereg bardzo wnikliwych i szczegółowych badań, które powinny potwierdzić jego skuteczność. Jaki więc powinien być dobry i skuteczny probiotyk?

  • Musi być odporny na działanie kwasów trawiennych, gdyż jedynie to gwarantuje jego skuteczność i przeżycie w układzie pokarmowym.
  • Jego skuteczność musi być udokumentowana szeregiem specjalistycznych badań medycznych i laboratoryjnych.
  • Nie może powodować żadnych skutków ubocznych.

Aby probiotyk został dopuszczony do sprzedaży, na jego opakowaniu musi znaleźć się informacja o rodzajowej i gatunkowej nazwie bakterii.

Czym są probiotyki naturalne?

Istnieje kilka produktów spożywczych, które wykazują się działaniem probiotycznym na układ pokarmowy człowieka. Należą do nich produkty fermentowane, które cechują się wysoką zawartością kwasu mlekowego. Naturalnymi probiotykami nie są jednak wszystkie kiszonki. Zalicza się do nich jedynie produkty, które nie są poddawane dalszym etapom obróbki czy konserwacji, które usuwają z nich zbawienne probiotyki. Żywność zaliczana do naturalnych probiotyków posiada wyraźny zapach i smak, który nie przez wszystkich jest tolerowany. 

Do najpopularniejszych probiotyków zaliczany jest jogurt oraz kefir, które mają niewielką ilość kalorii oraz tłuszczu. Często w produktach mlecznych umieszczane są dodatkowe szczepy bakterii, by te wykazywały jeszcze większe działanie probiotyczne. Inną grupą produktów są kiszonki, takie jak kapusta kiszona, ogórki kiszone, pikle czy zyskujące dopiero popularność kimchi, które jest regularnie spożywane przez Japończyków. Na uwagę zasługuje także kombucha, czyli fermentowany napój herbaciany. 

Dieta bogata w naturalne produkty probiotyczne pozwala zachować jelita w doskonałej formie. Systematyczne spożywanie probiotyków wpływa pozytywnie na częstotliwość wypróżnień, co jest szczególnie ważne w przypadku osób borykających się z problemem biegunek czy zaparć. Co warto zaznaczyć, kiszonki są doskonałym źródłem wielu witamin, co przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Naturalnych probiotyków takich jak jogurt, nie powinno zabraknąć również w diecie dzieci, które dopiero rozwijają swój mikrobiom.

Kiedy i jak stosować probiotyki?

Probiotyki występują w formie kapsułek lub w postaci wygodnego w stosowaniu płynu. W każdym probiotyku znajduje się różna ilość korzystnych szczepów bakterii, więc powinien być on dobierany do indywidualnych potrzeb. Najlepiej przyjmowanie probiotyku poprzedzić wizytą u lekarza i kompletem badań. Do każdego probiotyku powinna być załączona szczegółowa instrukcja dawkowania, która określa, jaką ilość powinny przyjmować osoby dorosłe, a jaką dzieci. 

Probiotyki zazwyczaj mogą być stosowane o dowolnej porze dnia, zarówno przed, jak i po posiłku. Mówi się jednak, że posiłek mleczny może wpływać korzystnie na działanie probiotyków, gdyż zmniejsza kwasowość żołądka. Jeżeli producent zaleca stosowanie probiotyku jedynie raz dziennie, to rekomendowaną porą jest wieczór, bo w nocy zmniejsza się perystaltyka jelit, co z kolei zwiększa działanie pozytywnych kolonii bakterii na układ pokarmowy. 

Wpływ probiotyków na jelita

Stosowanie probiotyków jest szczególnie zalecane wszystkim osobom, które cierpią na dolegliwości związane z pracą jelit i układu pokarmowego. Oprócz tego kuracja probiotykiem jest rekomendowana przed oraz w czasie podróży do ciepłych krajów. Wiąże się to ze zmianą klimatu, co nie jest obojętne dla naszego organizmu, a szczególnie jelit. Dzieje się tak, bo podczas podróży mamy styczność z nowymi, nieznanymi dla naszego organizmu bakteriami czy drobnoustrojami, co może skutkować wymiotami, biegunkami czy gorączką. Jeżeli zadbamy o odpowiednią ochronę naszych jelit, możemy mieć pewność, że podczas wyjazdu nie spotkają nas żadne przykre dolegliwości wynikające z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego. 

Jak działają probiotyki na organizm człowieka?

  • Zapobiegają alergiom pokarmowym, co jest możliwe dzięki zwiększaniu szczelności jelit oraz eliminacji drobnoustrojów.
  • Wpływają pozytywnie na trawienie i zwiększają przyswajanie składników odżywczych dostarczanych wraz z pożywieniem.
  • Regulują częstotliwość wypróżnień i zapobiegają dolegliwościom ze strony układu pokarmowego.
  • Bakterie probiotyczne odpowiedzialne są za hamowanie rozwoju szkodliwych drobnoustrojów i bakterii.
  • Probiotyki działają zapobiegawczo, minimalizując ryzyko wielu schorzeń, na przykład infekcji dróg moczowych, infekcji intymnych, atopowego zapalenia skóry czy zespołu jelita drażliwego.

Probiotyki dla dzieci

Jak już zostało wspomniane probiotyki, także te naturalne, powinny być stosowane również przez dzieci i niemowlaki. Ważna jest jednak ich odpowiednia dawka, gdyż nadmiar probiotyków może być bardzo szkodliwy, szczególnie dla delikatnego układu pokarmowego małych dzieci.

Na rynku dostępne są probiotyki w postaci wygodnych kropli, które są znacznie łatwiejsze do podania od tradycyjnych tabletek. Stosowanie probiotyków przez dzieci jest bardzo ważne, gdyż prawidłowo funkcjonująca mikrobiom zapobiega biegunkom i zmniejsza ryzyko wystąpienia bolesnych dla dziecka kolek. 

Probiotyk a stosowane antybiotyków

Antybiotykoterapia oprócz walki ze szkodliwymi chorobotwórczymi bakteriami, niestety niszczy także te, które tworzą nasz mikrobiom. Z tego powodu tak ważne jest, by po odbytej terapii antybiotykiem zadbać o jelita i odbudować uszkodzony mikrobiom. Probiotyk powinien być stosowany również podczas całego leczenia. Oprócz suplementów probiotycznych można wspomagać się naturalnymi probiotykami, na przykład kiszonkami. Wybór odpowiedniego probiotyku powinien być skonsultowany z lekarzem, bo zależy on od długości terapii antybiotykiem oraz rodzaju antybiotyku. Zaleca się, by probiotyk był spożywany minimum dwie godziny po antybiotyku. Należy pamiętać, że odbudowanie mikrobiomu jelit może zająć nawet kilka miesięcy, więc warto wdrożyć probiotyki od razu wraz z rozpoczęciem antybiotykoterapii. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...