Daj się oczarować hydrolatom

Hydrolat to słowo, które najpewniej może kojarzyć się ze sferą chemii lub biologii. Jednak nie jest to żaden skomplikowany związek chemiczny, a raczej substancja, która może bardzo korzystnie wpływać na ludzkie ciało. Jest bardzo szeroko wykorzystywany szczególnie w kosmetyce i staje się coraz popularniejszy. Jakie więc są właściwości hydrolatu i jak odpowiednio go stosować?

Czym jest hydrolat?

Najprościej mówiąc, hydrolat to woda, która jest substancją pozostałą po produkcji olejów zapachowych. Jest więc wodą roślinną lub kwiatową. Proces wygląda następująco: podczas destylacji wody wytwarzająca się para wodna pokrywa nierozpuszczalne w wodzie drobinki olejków eterycznych. Po ochłodzeniu drobiny oddzielają się od pary. Dzięki temu, w wodzie, która pozostała, znajdują się przeniknięte do niej wcześniej rozpuszczalne cząsteczki roślinne oraz niewielkie ilości owych olejków eterycznych. Cała ta mieszanka tworzy nic innego, jak właśnie hydrolat. 

Trzeba przyznać, że niestety dopiero od niedawna hydrolaty używane są w kosmetologii. Przez wiele lat uważano, że są całkowicie zbędnym produktem powstającym w procesie destylacji. Najważniejszą cechą hyrdolatów jest delikatność. Ich pH jest zbliżone do naturalnego pH skóry, więc są przez to zdecydowanie dla niej łagodniejsze, niż przykładowo olejki zapachowe. 

Oczywiście jeśli chodzi o hydrolaty w pełni naturalne, ich okres przydatności jest krótki, ponieważ po dłuższym czasie zawarte w nich składniki roślinne po prostu się popsują. Jednak to one są najskuteczniejsze i najlepiej działają na skórę.

Właściwości hydrolatów

Przewagą hydrolatów nad innymi produktami do pielęgnacji skóry są oczywiście naturalne składniki roślinne. To właśnie wykazują tak silne działanie nawilżające. Hydrolaty charakteryzują się tym, że można stosować je pojedynczo, czyli bezpośrednio na skórę lub w rozcieńczeniu z wodą albo innym półproduktem. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju hydrolatu. 

Zastosowanie - jak używać?

Hydrolat można stosować na naprawdę wiele sposobów. To jeden z powodów, dla których jest coraz bardziej ceniony wśród konsumentów.

  • Jako mgiełka do twarzy - dzięki temu, że hydrolaty świetnie nawilżają, bardzo dobrze sprawdzą się właśnie jako natychmiastowe odświeżenie i nawodnienie skóry w postaci mgiełki. Wystarczy, że umieści się konkretny hydrolat w buteleczce z atomizerem. Można użyć go w każdej chwili, kiedy tylko odczuwa się przesuszenie lub ściągnięcie cery. 
  • Jako tonik - wiadomo, że tonik powinien być jednym z podstawowych kroków w codziennej pielęgnacji. Nie należy o nim zapominać. Używając w ten sposób hydrolatu, można nakładać go nasączonym wacikiem, chusteczką lub podobnie jak w poprzednim wypadku - z atomizera mgiełką bezpośrednio na skórę twarzy.
  • Jako płukanka na włosy - niestety czasami zdarza się, że włosy to część ciała, o którą dba się najmniej. Zaprzestaje się na umyciu i ewentualnie spryskaniu odżywką. Jednak naprawdę warto jest włączyć do włosowej rutyny hydrolat. Świetnie sprawdzi się w roli płukanki - wystarczy rozprowadzić go na całej długości włosów. Nie trzeba go spłukiwać. Pozostawiony w tym miejscu doskonale odżywi strukturę włosa.
  • Jako mgiełka do włosów - w tej odsłonie hydrolat posłuży głównie jako substancja wzmacniająca, nawilżająca oraz nadająca blask włosom. Dodatkowym atutem takiego zabiegu będzie również piękny, utrzymujący się przez dłuższy czas zapach.
  • Jako składnik dodatkowy w kosmetykach - tutaj zastosowanie hydrolatu może być naprawdę szerokie. Jeśli maseczka jest zbyt gęsta, można dodać kilka jego kropel, wtedy idealnie będzie rozprowadzać się na twarzy i jeszcze dodatkowo bardziej nawilżać. Hydrolaty są także skuteczną bazą to tworzenia swoich własnych kremów, maseczek, balsamów oraz mleczek zarówno do skóry twarzy, jak i całego ciała.

Rodzaje hydrolatów

Hydrolat oczarowy

Znany jest także pod inną nazwą - hamamelisowy. Wykazuje bardzo silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Ponadto zwalcza wolne rodniki i neutralizuje je. Zmniejsza widoczność porów, reguluje nadmierne wydzielanie sebum, działa ściągająco. Świetnie sprawdzi się na wszelkiego rodzaju rany, czy oparzenia - dzięki jego zastosowaniu będą szybciej się goić. Wzmacnia również naczynia krwionośne, przez co nie mają tak dużej skłonności do pękania. 

Hydrolat różany

Przede wszystkim koi skórę. Ma działanie antyseptyczne. Podobnie jak hydrolat oczarowy, również wspiera dobrą kondycję naczyń krwionośnych. Poza tym działa przeciwzmarszczkowo, regeneruje i wzmacnia strukturę skóry. Matuje ją, wygładza, odżywia, nawilża oraz oczyszcza. Dzięki swoim kojącym właściwościom, także z powodzeniem można stosować go na drobne rany oraz oparzenia, a także na zmęczone i spuchnięte oczy (np. w formie okładów). 

Hydrolat pomarańczowy

Charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Działa kojąco, łagodzi wszelkiego typu podrażnienia, redukuje zaczerwienienia pojawiające się na cerze. Zmniejsza widoczność porów, przez co reguluje wydzielanie sebum. Nawilża, matuje i odświeża cerę. Co ciekawe, zmniejsza aktywność enzymów rozkładających kolagen i elastynę – białek odpowiedzialnych za jędrność i napięcie skóry.

Do czego więc służą hydrolaty? 

Jak widać, przede wszystkim wykazują szereg działań mających na celu uspokojenie podrażnionej i zmęczonej skóry, która codziennie narażona jest na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Służą do zoptymalizowania i przywrócenia równowagi cerze. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...