Dlaczego nauka picia jest ważna? Jak wybrać najlepszy kubek dla niemowlaka?

Choć wiele mówi się o konieczności odzwyczajenia dziecka od picia z butelki, to nadal nie trudno natknąć się na dwu czy trzylatka sączącego mleko lub napój przez smoczek. Tymczasem naukę picia z kubeczka powinno się rozpocząć już na etapie rozszerzania diety, czyli około 6. miesiąca życia. Dlaczego jest to takie ważne i w jaki sposób pomóc maluchowi opanować tą cenną umiejętność?

Dlaczego warto uczyć dziecko wcześniej pić z kubeczka?

Istnieje wiele powodów, dla których warto nauczyć swoje dziecko pić z kubeczka jak najwcześniej - niezależnie od tego, czy spożywanym płynem ma być mleko modyfikowane, soki czy zwykła woda. Picie z otwartego kubka rozwiązuje wiele problemów związanych ze stosowaniem smoczków. Kubek jest przede wszystkim naczyniem znacznie higieniczniejszym. Nawet jeśli dziecko pije z niego słodki napój, jego zęby nie są narażone na długotrwały kontakt z uszkadzającym szkliwo cukrem. Oznacza to, że picie z kubeczka jest zwyczajnie zdrowsze dla uzębienia. Poza tym sposób, w jaki dziecko układa swoje usta i język do pobierania płynu z tego typu naczynia okazuje się korzystniejszy dla prawidłowego rozwoju zgryzu oraz aparatu mowy. Ostatnią zaletą picia z kubka jest wspieranie prawidłowego, doroślejszego sposobu oddychania. Specjaliści zachęcają zatem do jak najwcześniejszego rozpoczęcia treningów. Naturalnie, nie każde niemowlę będzie gotowe do opanowania tej umiejętności już po ukończeniu 4. czy 6. miesiąca życia. Warto jednak zacząć próby, kiedy maluch nauczy się samodzielnie siedzieć i pobierać pokarm z łyżeczki.

Jaki kubek do nauki picia?

Wybór kubków do nauki picia jest naprawdę ogromny, dlatego rodzice mogą mieć duży problem ze zdecydowaniem się na wariant idealny dla ich dziecka. Wiele zależy przede wszystkim od wieku i umiejętności malucha, a także od planowanego zastosowania - nie każde naczynie nada się bowiem na przykład do transportowania. Jeśli poszukujemy kubeczka, który sprawdzi się i w domu, i w podróży najlepiej sięgnąć po tak zwany kubek niekapek, odpowiednio z miękkim ustnikiem dla młodszych dzieci lub z twardym dla dzieci starszych. Warto również mieć na uwadze, że z produktów tego typu dziecko nie powinno korzystać zbyt długo. Kiedy maluch dobrze opanuje umiejętność trzymania kubka niekapka i przyjmowania z niego płynów, dobrze zamienić to akcesorium na kubek bardziej otwarty, na przykład wyposażony w mechanizm chroniący przed rozlewaniem, tak zwany 360 stopni. W podróży sprawdzi się także bidon ze słomką, która nie wpływa negatywnie na zgryz, jeśli jest w prawidłowy sposób użytkowana. Oznacza to, że dziecko, które pije przez słomkę musi obejmować ją wargami. Słomka powinna znajdować się na ich środku - pomiędzy zębami a wargami, nie zaś w kontakcie z językiem. Za najbezpieczniejszy i najuniwersalniejszy wybór uchodzą natomiast specjalistycznie wyprofilowane kubeczki pochyłe. Korzystanie z nich jest bowiem najbliższe piciu ze zwykłego kubka. Od rodziców wymaga jednak większego zaangażowania w dziecięce treningi - produkt nie chroni przed rozlewaniem płynu czy zachłyśnięciem, ponieważ to maluch w pełni kontroluje przepływ wody czy soku.

Co powinien mieć dobry kubek do nauki picia?

Wybór dobrego kubka do nauki picia jest kwestią bardzo indywidualną. Korzystne może okazać się wypróbowanie kilku modelów w praktyce. Oczywiście wyłącznie tych dostosowanych do wieku niemowlęcia, o czym poinformuje nas producent. Kubki pochyłe są odpowiednie dla dzieci już od 3. miesiąca życia, jednak tylko w teorii. W praktyce może okazać się, że nawet roczne dziecko bez regularnego treningu nie poradzi sobie z piciem z pomocą tego typu artykułu. Na pierwszy ogień idą zatem najczęściej kubki niekapki. Te z miękkim ustnikiem są odpowiednie nawet dla czteromiesięcznych maluszków. Te z twardym zazwyczaj dedykowane są niemowlętom w wieku 7 - 9 miesięcy. Po dziewiątym miesiącu dobrze zamienić je na kubki 360 stopni lub/i bidony ze słomką. W międzyczasie można uczyć dziecko picia z kubka pochyłego lub ze zwykłych szklanek używanych przez rodziców - naturalnie, pod ich pełną kontrolą. Jakie cechy powinien mieć zatem idealny kubek do nauki picia? Dobrze jeśli charakteryzuje się:

  • odpowiednią wagą - kubeczek musi być lekki, czyli wykonany z bezpiecznego tworzywa sztucznego, nie ze szkła czy ceramiki, która może również potłuc się i pokaleczyć malucha,
  • odpowiednim wyprofilowaniem - kubeczek powinien być poręczny, co oznacza, że musi mieć uchwyty lub kształt, który dobrze leży w dłoni,
  • łatwością utrzymania w czystości - musi być bowiem higieniczny, co przekłada się na konieczność mycia przynajmniej raz dziennie.

Bezpieczny kubeczek będzie również wyposażony w system spowalniający przepływ płynu, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zachłyśnięcia. W przypadku niekapków są to niewielkie otwory, zaś w przypadku bidonów ze słomką i kubków 360 stopni konieczność zassania napoju, ograniczona przez siłę i umiejętności dziecka. Najzdrowsze dla rozwoju maluchów kubki pochyłe pozbawione są tej funkcji, wobec czego wymagają od rodziców nadzorowania uczącego się pić malucha. Odwdzięczają się natomiast między innymi szybszymi rezultatami regularnych treningów oraz jednoczesnym opanowywaniem różnych umiejętności.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...