Herbata - naturalny napój do zadań specjalnych - kiedy jaką wybrać?

Herbaty tradycyjne i ziołowe to napary, które docenia się nie tylko pod względem walorów smakowych. Wszystkie wykazują bowiem wiele prozdrowotnych właściwości, które sprawdzą się przy różnych dolegliwościach. Jak zatem dobierać herbatę pod względem aktualnych potrzeb swojego organizmu?

Herbata na trawienie

Niestrawność to najczęstsza przyczyna bólów brzucha, nudności, a także wzdęć i gazów, które mogą powodować dyskomfort. Za nią stoją z kolei najczęściej złe nawyki żywieniowe, czyli spożywanie potraw smażonych w głębokim tłuszczu, fast foodów oraz dużych ilości cukru. Naturalny sposób, aby szybko poradzić sobie z objawami niestrawności to spożywanie ziołowych herbat, zawierających w swoim składzie miętę pieprzową, koper włoski czy też pokrzywę. Mięta zwiększa ilość wytwarzanych soków żołądkowych, dzięki czemu pokarm może zostać strawiony znacznie szybciej. Z kolei koper włoski zmniejsza napięcie mięśni gładkich, a tym samym eliminuje skurcze brzucha spowodowane wzdęciami. Z kolei pokrzywa poprawia metabolizm i pomaga w usuwaniu z układu trawiennego nadmiaru żółci. 

Herbata na odchudzanie

Podczas odchudzania warto sięgać zarówno po herbaty chińskie, jak i ziołowe. Spożywane bez dodatku cukru, powinny zastąpić nam gotowe soki i napoje, ponieważ będą stanowiły nie tylko płyn pozbawiony kalorii, ale także naturalny preparat wspierający szybszą utratę tkanki tłuszczowej. Najbardziej znaną ze swoich odchudzających właściwości jest herbata zielona, zawierająca katechiny, hamujące rozrost tkanki tłuszczowej, a także herbata czerwona Pu- erh wspomagająca trawienie oraz herbata rooibos, zmniejszająca uczucie głodu. Oprócz nich warto sięgać także bo napary z mięty, która również usprawnia procesy trawienne.

Herbata na zaparcia

Zaparcia to jedna z częściej występujących dolegliwości trawiennych, spowodowana przede wszystkim spożywaniem zbyt małej ilości błonnika i piciem niedostatecznej ilości wody. W takim przypadku sięgamy przede wszystkim po herbatę czerwoną, która pobudza pracę jelit, a także po herbaty ziołowe zawierające babkę płaszecznik, rzewień, senes, koper włoski, rumianek, kminek, melisę lub mniszek lekarski. 

Herbata na sen

Ze względu na zawartość pobudzającej teiny, tradycyjne herbaty nie są polecane do spożywania tuż przed snem. Znacznie lepszym wyborem będą niektóre herbatki ziołowe, pozwalające zrelaksować się i wyciszyć. Jedną z najbardziej znanych jest melisa, zawierająca uspokajające olejki eteryczne, dzięki którym z łatwością zwalczymy pobudzenie, rozdrażnienie i stres, a tym samym zaśniemy szybko i głęboko. Innym równie popularnym napojem o właściwościach wyciszających jest napar z liści lipy, który zmniejsza napięcie mięśniowe, czyli jedną z najczęstszych przyczyn problemów z zasypianiem. Dodatkowo, herbatka z lipy zredukuje zmęczenie i pozwoli naszemu organizmowi szybciej się zregenerować.

Herbata\

Herbata na uspokojenie

Podobnie, jak w przypadku herbat na sen, na uspokojenie nie poleca się tradycyjnych herbat zawierających teinę. Doskonale sprawdzą się w tym celu natomiast takie napary ziołowe, jak melisa, kozłek lekarski, chmiel czy rumianek. Melisa to roślina dobrze znana i polecana zarówno przy dużym stresie, jak i przy bezsenności. Z kolei kozłek lekarski to inaczej waleriana, czyli popularny składnik preparatów uspokajających, który nie uzależnia. Natomiast chmiel to roślina, której napar pomaga w wyciszeniu i ułatwia zasypianie, a rumianek wykazuje działanie łagodzące napięcie nerwowe. 

Herbata na przeziębienie

Podczas przeziębienia nasze babcie słusznie zachęcały nas do picia herbaty z lipy. Jej właściwości napotne sprzyjają bowiem szybszemu usunięciu z organizmu toksyn. Jednocześnie napar działa przeciwzapalnie i ochronnie dla błon śluzowych nosa i gardła. Inna herbata ziołowa, polecana zwłaszcza w przypadku gorączki, to napar z rumianku, który wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz kojące, a także ułatwia zasypianie. Poza ziołami można spożywać także herbaty tradycyjne - czarną i zieloną. Wariant czarny warto wzbogacić sokiem z dzikiej róży, polecanym przy wysokiej temperaturze, a zielony miodem o właściwościach antybakteryjnych i przeciwzapalnych - niezbędnych przy bólu gardła. 

Herbata na laktację

Przy problemach z laktacją warto sięgnąć po naturalne herbatki ziołowe, które stymulują pracę gruczołów mlekowych. Na rynku dostępne są gotowe mieszanki, które możemy jednak przygotować także samodzielnie, w oparciu o takie składniki, jak koper włoski, kminek, melisa, rumianek, pokrzywa, werbena, kozieradka, anyż, rutwica lekarska oraz ostropest plamisty. Odradza się z kolei spożywania naparów z szałwii, mięty oraz krwawnika pospolitego, ponieważ mogą one mieć wręcz odwrotne działanie, czyli zmniejszyć, a nawet zahamować laktację.

Herbata na przeczyszczenie

Często nie zdajemy sobie sprawy, że w naszych domach znajdują się naturalne produkty, które z powodzeniem mogą zastąpić nam środki farmakologiczne. Jednym z nich jest zielona herbata, czyli naturalny środek przeczyszczający, który dostarcza układowi pokarmowemu pożytecznych bakterii i pobudza perystaltykę jelit. Spośród herbatek ziołowych poleca się w tym celu wypróbowanie także naparów z mięty pieprzowej, korzenia lukrecji, kminku, rumianku, melisy oraz glistnika. 

Herbata na oczy

Napary z herbaty można stosować także zewnętrznie - chociażby w formie kompresów na zmęczone, opuchnięte, a nawet dotknięte stanem zapalnym oczy. Sprawdzi się w tym celu chociażby schłodzona herbata czarna o działaniu przeciwobrzękowym. W przypadku przekrwienia poleca się natomiast napar z rumianku, który koi, odświeża i wykazuje właściwości przeciwzapalne. 

Ziołowe i tradycyjne herbatki to najlepszy naturalny sposób zwalczania mniej zaawansowanych dolegliwości, a także wpierania leczenia farmakologicznego. Decydując się na korzystanie z mocy ziół, warto zachować umiar, a zamiar łączenia ich z lekami skonsultować uprzednio z lekarzem lub farmaceutą. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...