Jak dobrać najlepsze wkładki laktacyjne dla siebie?

Na świeżo upieczone mamy zawsze czeka wiele nowych wyzwań. Czasami wydaje się, że po porodzie już nie spotka ich nic trudniejszego, jednak pierwsze tygodnie życia noworodka potrafią być bardzo intensywne i wymagające. Sam fakt, iż trzeba zetknąć się z całym szeregiem nowych sytuacji może być stresujący. Sztandarowym tego przykładem jest oczywiście kwestia karmienia i wszystkich związanych z nim decyzji. Jedną z nich jest dobór odpowiednich wkładek laktacyjnych.

Czym są wkładki laktacyjne i na co mogą pomóc?

Najprościej mówiąc, to wkładki higieniczne, które mają chronić okolice sutków. Ich rola jest bardzo podobna do tej, jaką spełniają np. podpaski. Wkładki laktacyjne oczywiście przykleja się na wewnętrzną stronę stanika. Bez problemu wchłaniają wszelką wilgoć, co jest ogromną ulgą dla mam, które mają problem z niekontrolowanym wyciekiem pokarmu. 

Trzeba przyznać, że cieknące mleko to bardzo niekomfortowa sytuacja. Nigdy nie wiadomo, kiedy się tego spodziewać, i o ile oczywiście w domu można bez większych przeszkód zmienić ubranie, o tyle będąc gdzieś poza nim, ukrycie tego faktu staje się dużo trudniejsze i bardziej skomplikowane. Chociaż kilkakrotne przebieranie się nawet w warunkach domowych po pewnym czasie staje się uciążliwe. Ten proces to coś, co kompletnie nie zależy od kobiety i dzieje się całkowicie samoistnie. Wynika z nieustabilizowanej jeszcze po porodzie gospodarki hormonalnej. Czasami wystarczy, że tylko pomyśli się o dziecku, a pokarm zaczyna się produkować i w rezultacie wyciekać. Ze względu na to, że mamy przez kilka tygodni po urodzeniu maluszka zazwyczaj noszą bawełniane, nieusztywniane biustonosze (które ułatwiają karmienie, ponieważ nie trzeba ich w całości zdejmować), przeciekają nie tylko one, lecz także ubrania. Jednak duży wyciek potrafi zabrudzić nawet zwyczajny, grubszy stanik. 

Dlatego warto, by mamy zadbały o swoją wygodę w tej kwestii. Wkładek laktacyjnych dostępnych jest na rynku mnóstwo. Nie powinien to jednak być pochopny wybór. Podobnie jak ze wszystkimi środkami higienicznymi, trzeba na początku dokładnie zastanowić się, jakie ma się oczekiwania i sprawdzić, który typ produktu będzie najlepszy konkretnie dla danej osoby. Podobnie jest z wkładkami laktacyjnymi - jest ich wiele rodzajów, więc należy poświęcić chwilę czasu, aby dokonać odpowiedniego dla siebie wyboru w aptece, czy drogerii.

Na czym powinno się skupić, by wkładki były dobrze dobrane?

Stopień chłonności. To chyba najważniejsze kryterium. Jako że wkładki mają służyć właśnie wchłanianiu, muszą robić to tak, jak trzeba. Nie może dojść do sytuacji, kiedy wkładka przecieka i przez to powoduje jeszcze większy dyskomfort, niż gdyby w ogóle jej nie było. Najlepszym sposobem na sprawdzenie chłonności danego rodzaju wkładek jest po prostu przeczytanie ich składu, który oczywiście powinien znajdować się na opakowaniu. W większości przypadków wiodącym elementem składowym okaże się celuloza. Ale musi być jej możliwie jak najwięcej, by wkładki dobrze chłonęły mleko. Jednak to generuje innego rodzaju problem. Wkładki laktacyjne z dużą ilością celulozy będą grubsze, co w pewnym stopniu może wpływać na komfort noszenia oraz na ich widoczność. Należy o tym pamiętać.

Materiał. Powinno się zwrócić na niego szczególną uwagę, ponieważ właśnie on jest odpowiedzialny za to, jak wkładki się noszą. Nie można dopuścić do sytuacji założenia wkładek wykonanych z jakiegoś tworzywa sztucznego. Spowoduje to same problemy, a żadnych pożytków. Materiał nienaturalny sprawi, że na skórze powstaną odparzenia, ponieważ nie będzie mogła oddychać. 

Wielkość i kształt. Te dwie kwestie odnoszą się przede wszystkim do komfortu i wygody noszenia. Najlepiej, by kształt wkładki został dopasowany do rozmiaru biustu i sutków. By nie kupić wkładek za dużych lub za małych, najlepiej zmierzyć te części ciała. Na opakowaniu wkładek laktacyjnych przeważnie znajdują się ich dokładne wymiary. To pomoże uniknąć pomyłki i kolejnej wyprawy do sklepu.

Rodzaje wkładek.

Zazwyczaj wyróżnia się ich dwa pod względem możliwości dotyczących czasu użytkowania.

Wkładki jednorazowe. Ich jedyną wadą może być fakt, że regularne zaopatrywanie się w nie jest dość kosztowne. Jednak przewagą bezsprzecznie jest to, że są zdecydowanie bardziej higieniczne i cieńsze. Dzięki temu dużo mniej odznaczają się na staniku i są praktycznie niewyczuwalne. Nie wymagają także prania, dlatego zużytą wkładkę wystarczy tylko wyrzucić.

Wkładki wielorazowe. Oprócz tego, że są tańsze, niż jednorazowe, nie posiadają niestety większych zalet. Są grubsze i zdecydowanie łatwiej przeciekają. Wychodzi więc na to, że i tak trzeba dość często je zmieniać, dlatego dobrze jest posiadać więcej, niż jedną parę, co generuje kolejne koszty. Dodatkowo po każdym użyciu wymagają dokładnego wyprania. 

Co ile powinno się wymieniać wkładki laktacyjne?

W tym momencie znów można je porównać z wkładkami intymnymi oraz podpaskami. Muszą więc być zmieniane dosyć często, bo kilka razy dziennie. Najbardziej optymalny czas użytkowania jednej pary to od dwóch do trzech godzin. W przypadku dłuższego noszenia w środku zaczną gromadzić się bakterie, które w rezultacie mogą doprowadzić do zakażeń lub zapalenia. 

Wkładki laktacyjne w medpak.com.pl

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...