Jak skutecznie chronić się przed kleszczami?

Owady i pajęczaki przenoszą choroby. Wbrew pozorom dotyczy to nie tylko egzotycznych kierunków, gdzie ugryzienie komara może skutkować malarią. Na terenie Polski zagrożenie może być równie duże, a nawet większe. Kleszcze, bo o nich mowa, to drapieżniki, których spotkanie może skończyć się m.in. zapaleniem opon mózgowych - chorobą ciężko przechodzoną przez dzieci, zwierzęta, a także dorosłych. Dlatego lepiej nie testować własnego szczęścia i zawczasu zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem.

Co to są kleszcze?

Kleszcze należą do gromady pajęczaków. Wyróżnia się ponad 850 gatunków kleszczy, jednak w Polsce żyje ich \"zaledwie\" dwadzieścia. Najliczniejszą grupą na terenie kraju są:

  • kleszcze pospolite, które upodobały sobie szczególnie miejsca o dużej wilgotności, a zatem lasy liściaste i mieszane. Jednakże występują również w lasach iglastych, o ile te mają gęste poszycie. Kleszcze pospolite można również spotkać na działkach, skwerach czy w parkach. Występują na terenie całej Polski, dlatego można uznać je za najbardziej rozpowszechniony gatunek.
  • kleszcze łąkowe - podobnie jak poprzednicy, również lubią wilgotne tereny, jednak one najczęściej występują w zakrzewionych pastwiskach, bagnistych terenach leśnych, a także na obrzeżach jezior. Można je spotkać głównie we wschodniej Polsce.
  • Obrzeżek gołębi, to kolejny z najliczniejszych gatunków kleszczy. Jak wskazuje na to jego nazwa, żywi się krwią gołębi, dlatego zamieszkują miejsca gnieżdżenia się tych ptaków, a tym samym strychy i poddasza.

Niezależnie jednak od tego, gdzie występują kleszcze, ich obecność stanowi zagrożenie dla zdrowia domowników - zarówno tych ludzkich, jak i czworonożnych.

Ochrona przed kleszczami

Kleszcze są drapieżnikami, których nie powinno się ignorować. Nie oznacza to jednak, że należy zamknąć się w domu. Przestrzeganie kilku zasad znacząco zmniejszy ryzyko zostania gospodarzem dla kleszcza. Sama ochrona przed nimi nie jest wprawdzie prosta, jednak można spróbować ich unikać. Ulubioną porą aktywności kleszczy jest ranek i późne popołudnie, dlatego lepiej zrezygnować ze spacerów w tych porach dnia. Jednakże pora spacerów to nie wszystko. Równie ważne są miejsca, które się wybiera. Warto unikać przydrożnych krzaków i drzew. Środek ścieżki to znacznie bezpieczniejsza opcja. Jeśli odpoczynek wiąże się z przebywaniem na łące, lepiej wybrać miejsce pośrodku polany i poczekać aż obeschnie rosa. Równie istotne może okazać się ubieranie długich spodni i bluz z długimi rękawami. Pomoże także czapka lub kapelusz. Dobrze, jeśli ubrania są w jasnych kolorach - wtedy można łatwiej dostrzec kleszcza i szybko strzepać go zanim zdąży wgryźć się w skórę.

Powyższe rady to nie wszystko. Z pewnością nie są najskuteczniejszą metodą na ochronę przed kleszczami. Znacznie bardziej skuteczne są preparaty odstraszające, zazwyczaj oferowane w formie sprey'ow. Nieco rzadziej natomiast w rollonie czy kremie. Sprey'e mają za zadanie odstraszanie kleszczy, jednak ich zapach może szybko wywietrzeć. Z tego powodu znacznie skuteczniejsze są kremy. Wystarczy posmarować cienką warstwą odsłonięte fragmenty ciała, by zapewnić sobie ochronę nawet na kilka godzin. Co bardzo istotne, na rynku są już ziołowe preparaty, które można stosować u dzieci poniżej trzeciego roku życia. Swoistą nowością są jednak urządzenia, które zagłuszają receptory zmysłowe kleszczy, dzięki czemu te nie dostrzegają potencjalnej ofiary. Jest to jeden z najbezpieczniejszych i zarazem najwygodniejszych spososób ochrony przed kleszczami.

Ochrona przed kleszczami dla psów

W przypadku psów ochrona przed kleszczami jest szczególnie trudna. Czworonogi nie tylko uwielbiają wszystkie miejsca odwiedzane przez kleszcze, ale też trudno utrzymać je np. pośrodku ścieżki. Krzaki, wilgotna trawa, las - wszystko to jest częścią codziennego życia psa. Z tego powodu warto sięgnąć po sprawdzone środki ochrony przed kleszczami dla psów. Należą do nich m.in. obroże wydzielające zapach, mający odstraszać kleszcze. Zapach jednak wywietrzeje, a druga obroża nie jest psu potrzebna. Alternatywą są środki wstrzykiwane podskórnie, jednak wymagają wizyty u weterynarza. Spraye natomiast nie sprawdzą się w przypadku psów. Również i w tym przypadku można zatem sięgnąć po elektroniczne odstraszacze jako wygodną alternatywę ochrony dla czworonoga.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...