Jak skutecznie poradzić sobie z uczuciem zmęczenia?

Zmęczenie to zdecydowanie domena obecnych czasów. Wszyscy są zabiegani, dużo pracują, przynoszą obowiązki zawodowe do domu, na nic nie mają czasu. Ludzie czują się przemęczeni, bardzo często brak im chęci na cokolwiek i jedyne, czego w takiej chwili chcą, to odciąć się od wszystkiego. Jednak istnieje kilka innych sposobów na poradzenie sobie ze zmęczeniem. Można to robić również aktywnie!

Czym właściwie jest zmęczenie?

To przejściowe lub stałe zmniejszenie zdolności do pracy i wykonywania różnych czynności, spowodowane brakiem zapasów energii. Podczas gdy cukier zamienia się w energię, ciało wytwarza także kwas mlekowy, który to z kolei gromadzi się w mięśniach używanych w danej chwili. Właśnie taki stan rzeczy wywołuje zmęczenie. Uczucie to właściwie jest reakcją obronną organizmu, ostrzegającą przed dalszym intensywnym wykonywaniem danej czynności. 

Stan zmęczenia może dzielić się na dwa rodzaje:

zmęczenie ośrodkowe, czyli ogólne,
zmęczenie obwodowe, czyli zmęczenie mięśni.

W związku z tym, że uczucie zmęczenia może być objawem niektórych chorób, jeśli trwa dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem i wykonać wszystkie odpowiednie badania. 

Jakie są przyczyny uczucia przemęczenia?

Głównym sprawcą zmęczenia jest oczywiście stres. Jest się na niego narażonym codziennie zarówno w domu, jak i w pracy, dlatego bardzo trudno jest odciąć się od denerwujących sytuacji. Graniczy to wręcz z cudem. Jednak zdenerwowanie to nie jedyna przyczyna zmęczenia. Zbyt krótki sen, brak ruchu, niezdrowy sposób jedzenia lub picie dużych ilości kawy - to tylko niektóre czynniki powodujące przemęczenie. Wiadomo, że większości z nich nie da się z życia wyeliminować przy codziennym trybie pracy i innych obowiązków, jednak warto chociaż postarać się o niekoniecznie długi (jeśli nie ma na to warunków), ale efektywny odpoczynek.

Jak radzić sobie ze zmęczeniem?

Aktywność fizyczna. Wiele badań dowodzi, że to właśnie ruch sprawia, że ciało się regeneruje i ogólne samopoczucie staje się dużo lepsze. Aktywność nie musi polegać na wyciskaniu siódmych potów podczas ćwiczeń na siłowni. Powinno to raczej być drobnego. Dobrze byłoby również, gdyby taki odpoczynek odbywał się na świeżym powietrzu, które sprawi, że w połączeniu z ruchem, mózg będzie optymalnie dotleniony. Niedotlenienie mózgu poza zmęczeniem może powodować również ogólną ospałość i problemy z koncentracją. W takim stanie trudno jest np. pracować, czy wykonywać rozmaite obowiązki domowe. Dlatego dobrym wyjściem z tej sytuacji jest energiczny spacer, jazda na rowerze lub jogging. Oczywiście można poćwiczyć także w domu. Warto wtedy zadbać o to, by pomieszczenie, w którym odbędą się ćwiczenia, było dobrze przewietrzone. 

Aromaterapia. Brzmi nieco tajemniczo, jednak nie jest niczym skomplikowanym. Do takiego wypoczynku potrzebny jest olejek eteryczny o ulubionym zapachu i dyfuzor. Gdy po pokoju będzie roznosiła się przyjemna woń, można wykonywać niewymagające dużego zużycia energii czynności. Jeśli nie ma się ochoty nawet na lekkie obowiązki, wystarczy się położyć i przez kilkadziesiąt minut zrelaksować się. Piękny zapach zdecydowanie ułatwi ten proces i sprawi, że w ciało wstąpi nowa dawka energii.

Dobry sen. To podstawa walki z przemęczeniem. Jeśli czuje się, że organizm odmawia posłuszeństwa i nie jest się w stanie na niczym skupić - można zdecydować się na krótką drzemkę (od 20 do 30 minut) w ciągu dnia. Ważne, by nie potrwała ona dłużej, ponieważ wtedy efekt będzie zupełnie odwrotny od pożądanego. Jednak najlepiej jest dotrwać do wieczora i położyć się wcześniej. Najlepiej, by sen trwał od 8 do 9 godzin, ponieważ ciało musi mieć wystarczająco dużo czasu na regenerację.

Dieta dodająca energii. Gdy chce się zmagać z chronicznym zmęczeniem, należy koniecznie zadbać o jedzenie produktów, które będą tę walkę ułatwiać. Muszą być bogate w węglowodany, ponieważ to właśnie one szybko przekształcają się w glukozę, która jest przez krew transportowana do wszystkich mięśni oraz narządów. Odpowiedni poziom cukru w organizmie natychmiastowo powoduje wzrost energii i siły. Jednak cukier ulega rozkładowi, dlatego powinno się dbać o to, by węglowodany były obecne w każdym z posiłków chociaż w minimalnej ilości. Pomocne w utrzymaniu zdrowego poziomu glukozy we krwi okażą się również warzywa i owoce. 

Napary. Istnieje kilka rodzajów ziół, które pomogą ciału walczyć ze zmęczeniem. Należą do nich np. żeń-szeń oraz miłorząb japoński. Hamują produkcję kwasu mlekowego, który jest jedną z przyczyn przemęczenia. Co więcej, pobudzają trawienie, więc i cukier szybciej dociera we wszystkie odpowiednie miejsca. Dodatkowo napary z tych roślin usprawniają pracę mózgu i układu krążenia. 

Witaminy z grupy B pomocnikiem w batalii z przemęczeniem.

Nie od dziś wiadomo, że witaminy B pod wieloma względami regulują pracę ludzkiego organizmuWpływają na dobrą pracę układów nerwowego oraz krwionośnego. Jak wiadomo, krew transportuje glukozę, dlatego przepływ ten musi działać sprawnie. By osiągnąć taki efekt, należy suplementować witaminy z grupy B. Należą do niej witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, B12 oraz kwas foliowy. Dzięki nim zniknie uczucie zmęczenia, ale nie tylko, bo także osłabienie, brak koncentracji, drażliwość oraz spadek nastroju. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...