Jak uzupełnić niedobór żelaza? Wszystko co musisz wiedzieć

Żelazo to niezwykle ważny pierwiastek w naszym organizmie. To dzięki jego zawartości hemoglobina ma czerwone zabarwienie i może efektywnie przenosić tlen oraz substancje odżywcze. Tymczasem nawet obecnie wiele osób cierpi na niedobór żelaza. W jaki sposób można uzupełnić te braki i jak obecnie bada się poziom tego pierwiastka w organizmie?

Niedobór żelaza – objawy i badanie

Niedobór żelaza w organizmie można zauważyć samodzielnie. Objawia się on między innymi ciągłym osłabieniem, pogorszeniem stanu włosów i paznokci, pękaniem i bladością skóry, pojawianiem się uciążliwych zajadów oraz osłabieniem odporności organizmu. Dlatego też w przypadku tego typu symptomów warto jest wykonać badanie krwi, które odpowie na pytanie, czy poziom żelaza w organizmie jest prawidłowy.

Obecnie poziom żelaza w organizmie bada się nieco inaczej niż kiedyś. Okazuje się bowiem, że obecność dużej ilości tego pierwiastka we krwi nie oznacza jeszcze, że organizm odpowiednio go wykorzystuje. Dlatego też oprócz tego parametru sprawdza się również poziom tak zwanej ferrytyny. To ilość tego białka we krwi wskazuje, ile żelaza zostało zmagazynowane w wątrobie, co pozwala określić, czy w danym przypadku można mówić o niedoborze. Sam wysoki poziom żelaza we krwi może wskazywać, że organizm nie potrafi przyswoić tego pierwiastka. Choć jest go sporo, to nie wpływa on korzystnie. Nadmiar nieprzyswojonego żelaza może wręcz uszkadzać narządy wewnętrzne, zwłaszcza nerki i wątrobę. Ogólnie prawidłowy poziom tego pierwiastka we krwi powinien wynosić od 37 g/l do 158 g/l u osób dorosłych. Poziom ferrytyny powinien za to wynosić od piętnastu do czterystu mikrogramów na litr w przypadku mężczyzn oraz od dziesięciu do dwustu mikrogramów na litr u kobiet. Tego typu parametry są bardzo ogólne. W szczególnych przypadkach normy mogą być zupełnie inne. Tak jest na przykład w przypadku kobiet w ciąży.

Czy możliwa jest anemia u kobiety w ciąży?

Żelazo w ciąży może być niższe i jest to stan fizjologiczny. Zazwyczaj mówi się o niedokrwistości u kobiety w ciąży, gdy poziom żelaza wynosi poniżej 11g na litr. Ten rodzaj anemii pojawia się zazwyczaj w późniejszym okresie, gdy żelazo zmagazynowane w organizmie matki zostanie wykorzystane. Trzeba jednak pamiętać, że anemia w tym przypadku nie jest stanem, który może być zlekceważony. Żelazo jest bowiem niezbędne do prawidłowego rozwoju płodu. W zrównoważonej diecie znajduje się sporo tego pierwiastka, jednak zwykle jest on słabo przyswajalny. Dlatego oprócz wzbogacenia diety lekarz zazwyczaj zaleca stosowanie takich środków jak żelazo w tabletkach lub w formie syropu. Tego typu produkty są niezbędne również w przypadku, gdy dana osoba nie jest w ciąży, ale niedobór tego pierwiastka jest znaczny. W takiej sytuacji samo żelazo w jedzeniu zazwyczaj nie wystarcza. Jednak w przypadku małych niedoborów tego pierwiastka warto zacząć właśnie od zmiany codziennego jadłospisu.

Dieta w przypadku niskiego poziomu żelaza

W czym jest żelazo? Głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Takie pokarmy jak drobiowa wątróbka, jaja czy czerwone mięso to znane produkty bogate w żelazo. Uważa się jednocześnie, iż tylko tego typu pokarmy mogą efektywnie podnieść poziom tego pierwiastka we krwi. Nie do końca jednak jest to prawda, ponieważ wiele roślin również jest bogatym źródłem żelaza. W przypadku roślinnych produktów bogatych w żelazo należy zwrócić uwagę szczególnie na zielone warzywa. Chlorofil ma podobny skład do hemoglobiny, dlatego może okazać się pomocny w przypadku niedoborów żelaza. Aby poprawić wyniki badań krwi pod kątem zawartości tego składnika, poleca się spożywać takie produkty jak sałata, buraki, szpinak i pokrzywę. Warto jednak przy tym pamiętać, że bez względu na to, czy dany produkt jest zwierzęcy czy też roślinny, samo spożywanie pokarmów bogatych w żelazo nie wystarczy, by efektywnie podwyższyć jego poziom. Wraz z pożywieniem, które posiada dużą ilość tego pierwiastka, warto jest jednocześnie spożywać naturalną witaminę C, ponieważ poprawia ona efektywne wchłanianie żelaza. Natomiast takie napoje jak mocna herbata i kawa mogą ograniczyć wychwytywanie tego pierwiastka w jelitach. Dlatego też warto zrezygnować z tych używek – dotyczy to także zielonej herbaty, która powszechnie uznawana jest za zdrowotną, jednak w przypadku niedoborów żelaza może ona przynieść więcej szkody niż pożytku.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...