Magnez - jak uzupełnić niedobory magnezu?

Każdy organizm aby prawidłowo się rozwijać potrzebuje wszystkich najważniejszych składników odżywczych, w tym witamin i mikroelementów. Brak niektórych z nich może prowadzić do wielu chorób. Długotrwałe niedobory magnezu skutkują problemami z koncentracją oraz pamięcią, obniżeniem nastroju, ale również zaburzeniami rytmu serca, a nawet niedokrwieniem serca. Jak uzupełniać niedobory magnezu?

Objawy niedoboru magnezu

Jednym z najbardziej odczuwalnych niedoborów magnezu są mimowolne skurcze mięśni, najczęściej zauważa się je nocą, gdy skurcze nóg uniemożliwiają zasypianie. Jednak jest wiele innych sygnałów, którymi organizm alarmuje człowieka o występującym niedoborze. Do innych symptomów należą: częste bóle głowy, zmęczenie mimo przesypianych przynajmniej 7 godzin, łamliwe paznokcie i słabe włosy, których końcówki rozdwajają się. Mogą się również zdarzyć nudności, czy stany przyśpieszonego bicia serca. Te objawy jasno wskazują, że organizm cierpi na niedobory magnezu. W przypadku podejrzenia występowania braków magnezu w organizmie można wykonać badania krwi, które potwierdzą obawy i wykażą w sposób precyzyjny jego poziom w ciele człowieka. Organizm potrzebuje dziennie około 300 mg magnezu. Należy dbać o to, aby go dostarczać. Jak uzupełniać niedobory magnezu? W przypadku stylu życia, który uniemożliwia dostarczenie odpowiedniej dawki tego składnika, można zdecydować się na suplementację.

Jak suplementować magnez?

Najlepszym rozwiązaniem na uzupełnianie niedoborów magnezu jest dbanie o to, aby jeść produkty w niego bogate. Nie wszyscy mogą jednak pozwolić sobie na to, aby układać swój jadłospis pod wyznaczniki zapotrzebowania na mikroelementy i witaminy. Niestety wiele suplementów diety, które mają uzupełniać braki magnezu, na ulotce posiada jedynie zalecaną do spożywania dawkę magnezu. Większość producentów nie przekazuje bardziej szczegółowych informacji na temat jak uzupełniać niedobory magnezu. W związku z tym wiele ludzi popełnia błędy i spożywany magnez nie wchłania się odpowiednio. Suplementy zawierające magnez powinno się łączyć z preparatami zawierającymi witaminę B6, ponieważ zwiększa ona jego wchłanianie nawet o 40%. Niektóre preparaty zawierają w swoim składzie tę witaminę, a więc dodatkowe spożywanie jej nie zawsze jest konieczne. Magnez w zależności od producenta, może występować w różnej postaci. Jedną z nich jest tlenek magnezu, ale to jedna z najsłabiej przyswajalnych jego form. Inne jego dostępne postacie to: węglan, cytrynian, chlorek, mleczan, asparginian. W formie węglanu magnez także bardzo słabo się wchłania. Zaleca się spożywanie asparginianu magnezu, bądź jego chlorku. Te dwie postacie gwarantują wysoką przyswajalność. Magnez, ze względu na jego zasadowy charakter musi być popijany dużą ilością wody, gdyż żołądek powinien posiadać kwaśne środowisko. Natomiast magnez może powodować odkwaszanie. 

Jak uzupełniać niedobory magnezu bez suplementacji?

Stosując odpowiednio zbilansowaną dietę, można z łatwością utrzymywać odpowiedni poziom magnezu w organizmie. Znajduje się on w:

  • kaszy gryczanej
  • migdałach
  • płatkach owsianych
  • pistacjach
  • pestkach dyni
  • gorzkim kakao
  • grochu
  • otrębach pszennych
  • jabłkach
  • wodzie wysoko zmineralizowanej 
  • ciecierzycy


Nawet magnez przyjmowany z pożywieniem potrzebuje witaminy B6 do odpowiedniego wchłaniania. Dlatego warto łączyć w jeden posiłek produkty zawierające magnez i witaminę B6. Znaleźć ją można w takich produktach jak: brązowy ryż, marchew, ziemniaki, wszelkie zielone warzywa, czy kasza jęczmienna. Można też sprawdzić ile mg magnezu znajduje się w spożywanych produktach spożywczych. Z łatwością można odnaleźć w internecie tabele informacyjne na ten temat. Magnezu nie powinno się przedawkowywać, czyli przyjmować więcej niż 600 mg dziennie. Dlatego jeśli w diecie zawiera się wystarczająca jego ilość, to dodatkowa suplementacja może okazać się groźna dla organizmu. Stan przedawkowania magnezu występuje niezwykle rzadko, aczkolwiek może on prowadzić do osłabienia, niedociśnienia, zatrzymania krążenia, a nawet śpiączki i śmierci.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...