Jaka butelka dla noworodka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zazwyczaj rodzice dzieci, które są karmione mieszanką mleka modyfikowanego stają przed wieloma ważnymi wyborami, które muszą zostać dokonane już na starcie, a więc od momentu narodzin dziecka. Dylematy te mogą być związane zarówno z wyborem odpowiedniej mieszanki, jak i z potrzebnymi akcesoriami, bez których karmienie nie będzie mogło się odbyć. Podstawową kwestię stanowi tutaj wybór właściwej butelki do karmienia, która będzie odpowiednia dla noworodka, ale też wygodna do regularnego użytkowania przez rodzica. Przeglądając ofertę dostępnych butelek, nawet ograniczając się do tych najpopularniejszych producentów, łatwo zauważymy, że wybór jest naprawdę ogromny. Co warto wiedzieć już na starcie?

W jaki sposób dostosować wielkość butelki i smoczka?

Z butelką jest tak, że rośnie ona razem z dzieckiem. Dlatego też systematycznie trzeba przerzucać się na butelki o coraz większej pojemności wraz z kolejnymi etapami rozwoju dziecka. Zazwyczaj jednak każda butelka posiada oznaczenie, co do tego, do jakiego wieku dziecka jest dostosowana. Na początek stosuje się butelki dla noworodków z oznaczeniem 0+, aby stopniowo przechodzić na większe rozmiary 3+, 6+, czy też 12+. Sprawdzając, jak duża butelka dla noworodka będzie najlepsza, zawsze zwracajmy uwagę na producenta, gdyż każda marka może posiadać inne oznaczenia. Wielkość butelki ma znaczenie z dwóch powodów. Pierwszym jest ilość mleka, jaka zmieści się w jej wnętrzu, jednakże to nie rozmiarem butelki należy się sugerować podając dziecku mieszankę, a zaleceniom pediatry oraz tym, co jest napisane na mleku modyfikowanym. Jeśli chodzi o samą pojemność butelki to nawet do większej będziemy mogli wlać mniejszą porcję, jeśli taka będzie potrzebna. Większa różnica jest natomiast widoczna w samym smoczku, jaki znajduje się w butelce i tutaj wielkość ma znaczenie. Z jednej strony dlatego, że zapewnia dziecku wygodę, ale też ważne, aby smoczek pozwalał dziecku na takie ssanie, które jest najbardziej zbliżone do karmienia naturalnego. Zbyt duży smoczek może powodować zasysanie dużej ilości powietrza razem z mlekiem, co w pierwszych miesiącach życia niemowlaka może skutkować bolesnością brzucha, wzdęciami oraz popularnymi kolkami.

Jakie butelki antykolkowe dla noworodka wybrać?

Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka butelek dedykowanych dla dzieci, które mogą mieć problemy z kolkami. Konstrukcja butelki antykolkowej jest odrobinę inna niż w przypadku klasycznej butelki. Zazwyczaj w takiej butelce zostaje zastosowane jakieś rozwiązanie, dzięki któremu ilość zasysanego przez dziecka powietrza w trakcie jedzenia jest mniejsza lub nawet zerowa. Jednym z patentów jest umieszczenie dziurki w smoczku na jego spodzie zamiast na czubku. Jeszcze innym rozwiązaniem jest butelka ze specjalnym system oddzielnej komory dla samego smoczka oraz dla pozostałej części mleka w butelce. Jednakże, niezależnie od tego, na jaką butelkę się zdecydujemy i czy będzie to dedykowany produkt antykolkowy, zawsze warto obserwować dziecko podczas jedzenia i sprawdzać, czy nie zasysa ono powietrza wraz z mlekiem ze względu na nie do końca odpowiednią technikę karmienia.

Ile butelek dla noworodka jest potrzebnych?

Zawsze trzeba mieć świadomość, że butelka po każdym karmieniu powinna zostać dokładnie umyta oraz zdezynfekowana, co ma szczególne znaczenie wśród małych niemowląt do ukończenia przez nie około 6 miesięcy życia. Dlatego też często dla własnego komfortu rodzice decydują się na zakup dwóch butelek, aby zawsze mieć zapasową dla własnego komfortu. Druga butelka może być też potrzebna do podawania wody lub też innego napoju, który będzie zaspokajał pragnienie malca. Wraz ze wzrostem malucha i pojawianiem się coraz to nowych zębów może zaistnieć konieczność częstszego wymieniania smoczka w butelce, gdyż dziecko może taki smoczek łatwo przegryzać. W takiej sytuacji najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest butelka, do której łatwo i szybko można dokupić zapasowe smoczki, które w obrębie całego tego produktu zdecydowanie najszybciej się zużywają. Jeśli natomiast chodzi o wymianę ze względu na pojemność butelki, najlepiej kupować po kolei butelki dedykowane do wieku naszego malucha.

Butelka dla niemowląt jaka najlepsza?

Jeszcze jedną istotną kwestią jest to, z czego taka butelka może być wykonana. Zazwyczaj będziemy mieć do wyboru dwie możliwości- może to być butelka plastikowa lub też rzadziej obecnie spotykana butelka szklana. Plastikowa butelka jest lżejsza i bardziej poręczna, ale też szybciej ulega zużyciu i najczęściej konieczna jest jej cykliczna wymiana co około 3 miesiące.Butelki plastikowe mają też to do siebie, że dłużej trzymają temperaturę napoju, a więc przygotowane mleko będzie w nich dłużej ciepłe. Co ważne, plastikową butelkę znacznie trudniej jest zbić, jest więc ona znacznie praktyczniejsza. Za pewne z tego względu zdecydowana większość butelek dla niemowląt, jakie dostępne są w sprzedaży to butelki plastikowe. Bardzo ważne jest jednak, aby w składzie plastiku, z której wykonana jest taka butelka nie znalazł się bisfenol A. Na opakowaniu produktu powinniśmy mieć informację, co do tego, że nie zawiera ona tego składnika np. poprzez oznaczenie „BPA free”. Dobrze dobrana butelka z pewnością ułatwi nam pierwsze miesiące spędzone z naszym maleństwem, ale też będzie takim akcesorium, z którego będziemy zadowoleni także wtedy, kiedy maluch już odrobinę podrośnie. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...