Podobnie jak w przypadku innych składników mineralnych także cynk i jego przyswajalność zależy przede wszystkim od substancji pomocniczej dodanej do produktu z cynkiem. To ona bowiem decyduje o przyswajalności cynku, nie zaś indywidualne predyspozycje organizmu, jakkolwiek one również mogą wpływać na biodostępność cynku z określonej substancji. Warto przy tym wiedzieć, że z pożywienia maksymalna przyswajalność wynosi do 50%, natomiast w przypadku suplementów jest ona wyższa. W przypadku suplementów diety natomiast między poszczególnymi formami cynku nie istnieją zbyt duże rozbieżności w zakresie przyswajalności.
Chelatowany cynk
Za najlepiej przyswajalny uważa się cynk w postaci 100% chelatu aminokwasowego. Ta forma minerału podlegała procesowy nazywanemu chelatowaniem, który polega na nadaniu cząsteczkom organicznym ładunku elektrycznego pozwalającego na przyciąganie naładowanego minerału. Oznacza to wzrost złożoności i stężenia minerału w cząsteczce. W konsekwencji oznacza to, ze każda cząsteczka ma większą ilość cynku, co wpływa również na zwiększenie absorpcji w organizmie człowieka. Z tego powodu uważa się, że chelatowany cynk jest jedną z najlepszych form cynku.
Oracja cynkowa
Udowodniono, że ta forma cynku, schelatowana do kwasu orotowego, jest rodzajem o największej przyswajalności. Wynika to z faktu, że orotanowe formy cynku są najbardziej neutralne spośród innych rodzajów tego minerału. Wpływa to bezpośrednio na ich przenikanie przez błony komórkowe, zwiększając biodostępność cynku w postaci oracji cynkowej. Jest to równocześnie cynk, który na rynku polskim występuje stosunkowo rzadko, dlatego warto podjąć wysiłek odszukania tej formy minerału.
Pikolinian cynku
W tej formie cynku zastosowano jako katalizator kwas pikolinowy, który jest uważany za faworyta spośród wszystkich kwasów dodawanych do cynku. Z tego względu przyswajalność cynku jest zwiększona, natomiast nie osiąga ona podobnych wyników jak wcześniej wspominana oracja cynkowa. Niewątpliwym atutem tej formy cynku jest jego skład, który nie tylko wspiera w sytuacjach niedoboru pierwiastku, ale też jest obojętny dla żołądka, dlatego może być stosowany przez osoby mające problemy z układem pokarmowym.
Tlenek cynku
Jest to nieorganiczny związek cynku, który najczęściej występuje w maściach stosowanych miejscowo w celu leczenia mniejszych chorób skory, np. poparzeń i podrażnień. Równocześnie jest to najczęstszy składnik filtrów przeciwsłonecznych. Ta postać jest niechelatowana i stosowana wyłącznie miejscowo. Przyswajalność tlenku cynku jest mieszana, mianowicie niektóre organizmy odnotowują wysoką biodostępność tlenku cynku, podczas gdy w przypadku niektórych osób tlenek cynku jest niemal zupełnie nieprzyswajany.
Siarczan cynku
Siarczan cynku to kolejna niechelatowana i nieorganiczna postać cynku. Jest łatwo rozpuszczalny w wodzie, jednak jego biodostępność różni się znacznie w zależności od organizmu. Z uwagi na tą mieszaną przyswajalność, która sięga od wysokich wartości do niemal zerowej przyswajalności, trudno jednoznacznie określić jakość tej postaci cynku.
Komentarze (0)
Nowy komentarz