Jaki olejek eteryczny na dobry sen jest najskuteczniejszy?

Bezsenność to aktualnie jedna z najbardziej powszechnych dolegliwości. Obok bólu głowy i schorzeń ze strony układu pokarmowego, jest trzecim najczęściej zgłaszanym problemem zdrowotnym wśród pacjentów na całym świecie. Dlatego też bez wahania możemy ją nazwać chorobą cywilizacyjną XIX wieku. Skuteczną i bezpieczną metodą walki z bezsennością jest aromaterapia. Jaki olejek eteryczny na dobry sen jest najlepszy? Na to pytanie odpowiemy w artykule.

Olejek Lawenda – olejek eteryczny na dobry sen o potwierdzonym działaniu

Bez wątpienia najbardziej znany i ceniony olejek eteryczny na sen otrzymywany jest z kwiatów lawendy wąskolistnej. Lavandula angustifolia to roślina o właściwościach nasennych, uspokajających i antydepresyjnych. Pozyskiwany metodą destylacji parą wodną olejek ma charakterystyczny, intensywny, otulający zapach, który działa odprężająco na umysł i ciało. W badaniach udowodniono, że olejek ten przedłuża czas trwania snu oraz niweluje poranną senność. Ponadto skutecznie obniża napięcie nerwowe i ułatwia wyciszenie przed snem. Udowodniono, że aromaterapia olejkiem lawendowym obniża temperaturę ciała, ciśnienie krwi oraz tętno, co świadczy o jej działaniu relaksującym. Dlatego też olejek z lawendy wykorzystywany jest wspierająco w leczeniu depresji i stanów lękowych, np. poprzez kojące zmysły masaże i kąpiele. Pomaga uśmierzyć ból oraz działa rozkurczająco na mięśnie, przez co łagodzi wiele dolegliwości współistniejących z bezsennością. Łagodzi uporczywe podrażnienia i działa odświeżająco, co znacznie wspomaga proces zapadania w zdrowy, głęboki sen.

Olejek Rumianek – bezpieczny nawet dla dzieci olejek eteryczny na sen

Rumianek  to roślina stosowana w ziołolecznictwie od najdawniejszych czasów w celach rozkurczowych, ściągających, antyseptycznych oraz nasennych i uspokajających. Rozróżniany dwa gatunki rumianku: pospolity i rzymski. W walce z bezsennością sprawdzi się w szczególności ten drugi. Dobroczynne działanie olejku z rumianku rzymskiego docenimy w stanach chronicznego stresu i lęku, a także rozdrażnienia i nerwowości. Ten uznany olejek eteryczny na sen przeciwdziała występowaniu koszmarów sennych. Ponadto działa rozkurczająco na mięśnie, wspierając odpoczynek całego organizmu. Co ważne, jest niezwykle bezpieczny i można go bez obaw stosować także u dzieci. Pomoże im zapaść w zdrowy sen np. w stanach wzmożonej płaczliwości, nadpobudliwości czy irytacji. Ponadto działa łagodząco na bóle kolkowe, a także dolegliwości związane z ząbkowaniem.

Olejek Szałwia muszkatołowa – olejek eteryczny na dobry sen dla każdej kobiety

Kolejny ceniony olejek eteryczny na dobry sen pozyskiwany jest z szałwii muszkatołowej. Silny i wyrazisty zapach olejku przywodzi na myśl gałkę muszkatołową – stąd też wzięła się jego nazwa. Właściwości olejku z szałwii muszkatołowej docenią w szczególności panie, bowiem od lat znana jest jego skuteczność w łagodzeniu kobiecych dolegliwości hormonalnych. Trzeba wiedzieć, że ich występowanie np. w trakcie menopauzy czy menstruacji, silnie koreluje z pojawieniem się zaburzeń snu. Olejek z szałwii muszkatołowej ułatwia zasypianie poprzez łagodzenie niepokoju oraz stabilizację poziomu hormonów. Jet także jednym z olejków o najsilniejszym działaniu przeciwstresowym. Jego zapach wprawia w dobry nastrój, działając przeciwdepresyjnie.

Olejek Bergamota – łagodzący stres i otulający zmysły olejek eteryczny na dobry sen

Olejek bergamotowy pozyskiwany jest z owoców pomarańczy bergamoty. Charakteryzuje się świeżym, intensywnym cytrusowo-kwiatowym zapachem, który wzmaga koncentrację umysłu i wprawia w dobry nastrój. Działanie tego olejku eterycznego na dobry sen, spowodowane jest przede wszystkim jego właściwościami relaksacyjnymi i odprężającymi. Musimy bowiem wiedzieć, że problemy ze snem, w dużej mierze generowane są przez czynniki psychiczne. Dlatego też oleje

Olejek Ylang ylang – olejek na dobry sen, odprężenie i wyciszenie

Olejek ten pozyskiwany jest dojrzałych płatków jagodlinu wonnego. Jego silny, słodki, orientalny zapach należy do jednych z najbardziej cenionych na całym świecie. Jako znany olejek eteryczny na dobry sen, ułatwia zasypianie, głównie dzięki skutecznemu działaniu odprężającemu. Pomaga w sytuacjach wzmożonej drażliwości nerwowej oraz wyczerpania organizmu. Aromat jagodlinu wonnego wprawia w nastrój zadowolenia, pozwalając zapomnieć o trapiących nas problemach. Dlatego też z powodzeniem wykorzystywany jest w stanach obniżenia nastroju, np. depresji poporodowej. Zastosowany przed snem uspokoi gonitwę myśli i wyciszy umysł.

Olejek Majeranek – kojący nerwy olejek eteryczny na sen

Kolejnym olejkiem eterycznym na dobry sen jest bez wątpienia olejek majerankowy. Ta substancja o przyjemnym, korzennym zapachu i żółtobrunatnym odcieniu do lat wykorzystywana jest w leczeniu drażliwości i nadpobudliwości nerwowej.  Wspiera zasypianie w szczególności dzięki właściwościom  uspokajającym i przeciwbólowym. Pomaga odprężyć się i zrelaksować w stanach irytacji, złości i wzmożonego napięcia emocjonalnego. Ten olejek eteryczny na sen rozluźnia mięśnie, co ułatwia odpoczynek i wyciszenie się przed nocnym spoczynkiem. Pomaga także łagodzić zaburzenia hormonalne spowodowane nadmiarem androgenów w kobiecym organizmie, których częstym objawem jest właśnie bezsenność.

Olejek Cedr – olejek eteryczny na dobry sen i lepszy nastrój

Olejek cedrowy pozyskiwany jest z długowiecznego drzewa cedrowego z rodziny sosnowatych. Jego iglasty zapach wspaniale koi i odpręża, przywodząc na myśl relaksujący spacer po lesie. Olejek stosowany jest w stanach wzmożonego stresu fizjologicznego. Działa odprężająco na umysł i ciało. Wprawia w stan rozluźnienia i dobrego nastroju wspierając produkcję serotoniny. Ta z kolei metabolizowana jest w mózgu do melatoniny, która steruje procesami regulującymi zasypianie. Dlatego tez olejek cedrowy uznawany jest za niezwykle skuteczny olejek eteryczny na sen. Ponadto odstrasza owady, których uciążliwa obecność również utrudnia zasypianie.   

Co jest skuteczniejsze niż olejek eteryczny na dobry sen? Kilka olejków!

Olejki eteryczne to naturalny i bezpieczny sposób zwalczania bezsenności. Jego wybór powinien być dostosowany do potrzeb naszego organizmu, stylu życia oraz preferencji zapachowych. Warto wiedzieć, że olejek eteryczny na dobry sen będzie działał jeszcze skuteczniej w towarzystwie jednego lub kilku dodatkowych olejków. Przykładowo olejek lawendowy dobrze współpracuje z olejkiem cedrowym i majerankowym. Ylang ylang z kolei z powodzeniem można łączyć z bergamotą i szałwią muszkatołową. Ponadto w walce z bezsennością pomocne mogą się okazać także inne olejki, np. pozyskiwane z:

  • kwiatów neroli,
  • eukaliptusa,
  • melisy,
  • drzewa sandałowego,
  • jałowca,
  • paczuli itp.

Dobór odpowiedniego olejku lub mieszanki olejków niweluje skutki nadmiernego stresu, złagodzi trapiące nas dolegliwości, a przede wszystkim pomoże nam zapaść w zdrowy, głęboki i regenerujący sen.

Bibliografia

Adaszyńska-Skwirzyńska, M., & Swarcewicz, M. (2014). Skład chemiczny i aktywność biologiczna lawendy lekarskiej. Wiadomości Chemiczne, (68, 11-12), 1074-1093.

Grabska-Kobyłecka, I., & Nowak, D. (2014). Sen, bezsenność i jej leczenie – krótki przegląd aktualnej wiedzy ze szczególnym uwzględnieniem ziołolecznictwa. Pediatria i Medycyna Rodzinna10(3), 270-277.

Holka-Pokorska, J., Jarema, M., & Wichniak, A. (2014). Androgeny – wspólny marker biologiczny zaburzeń snu oraz wybranych dysfunkcji seksualnych?.  Pol48(4), 701-714.

Kucharska, M., Szymańska, J. A., Wesołowski, W., Bruchajzer, E., and Frydrych, B. (2018). Comparison of chemical composition of selected essential oils used in respiratory diseases. Medycyna Pracy, 69(2), 67-178. https://doi.org/10.13075/mp.5893.00673

Michalski, J. A., & Zielińska, D. (2015). Przegląd olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin z rodziny jasnotowatych (Lamiaceae) i ich własności.  J. Cosmetol18(1), 16-24.

NAJDA, A. (2015). Roślinne substancje lotne–olejki eteryczne. Episteme2, 65-77.

Walasek-Janusz, M., & Zalewska, E. D. (2021). Przegląd wybranych olejków eterycznych wykorzystywanych w kosmetologii i aromaterapii, W: Chwil, M., Denisow, B., (red.) Wybrane aspekty biokosmetologii, 66-74, Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Wojtas, A., & Ciszewski, S. (2011). Epidemiologia bezsenności. Psychiatria8(3), 79-83.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych