Jakie witaminy na paznockie? Co zrobić, aby mieć piękne paznokcie

Piękne paznokcie to nie tylko fachowo wykonany manikiur czy doczepione sztuczne płytki paznokci. Za piękne paznokcie nie musi odpowiadać dobrze dobrany lakier lub godziny pracy specjalistki - wystarczą odpowiednio dobrane suplementy, które zapewnią mocną płytkę, ochronią przed łamaniem się paznokci, a do tego wygładzą je i zlikwidują przebarwienia. Wbrew pozorom jednak nie tak łatwo zbilansować dietę, by dostarczać wraz z nią wszystkich potrzebnych witamin. Co zatem powinno znaleźć się w suplemencie i diecie, by cieszyć się pięknymi paznokciami?

Paznokcie sygnałem o stanie zdrowia

Paznokcie są swoistym wyznacznikiem stanu zdrowia. Niedobór wielu witamin powoduje osłabienie płytki paznokcia, co z kolei prowadzi do ich łamania się. Z tego powodu paznokcie, które są prawdziwą ozdobą dłoni, szybko stają się defektem, który chce się ukryć. Zniszczone i słabe paznokcie tymczasem są sygnałem problemow rozwijających się w organizmie. To one jako pierwsze informują o ewentualnych niedoborach witamin, a czasem są również wskazówką o rozwijaniu się w organizmie sygnałów chorobowych. O ile zatem dermatolog wykluczy stan choroby, warto wzbogacić dietę o cenne witaminy poprawiające stan paznokci.

Witamina A i gładkie paznokcie

Witamina A odpowiada przede wszystkim za regenerację komórek. To ona utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenie skóry, a także włosów i paznokci. Dzięki odpowiedniej ilości witaminy A, nie dochodzi do rogowacenia. W zakresie paznokci witamina A natomiast wpływa na ich wzrost i odpowiedni poziom nawilżenia, a także na gładkość płytki paznokciowej. Niedobory tej witaminy natomiast powodują nadmierną kruchość paznokci.

Witaminy z grupy B i szybszy wzrost paznokci

Niedobory witamin B1, B2, B6 oraz B12 to gwarancja łamliwych paznokci i słabej płytki. To również zniekształcenia w jej obrębie. Jednak na tym nie kończy się rola tych witamin, które pełnią dużą rolę w samym wzroście paznokci, stymulując go i przyspieszając. Innymi słowy, wolno rosnące i łamliwe paznokcie to niedobór witamin z grupy B.

Witamina C i D na lepsze wchłanianie minerałów

Witamina C utraciła swoją popularność jako suplement na odporność, ale nadal posiada wiele cennych właściwości. W zakresie wspierania dobrego stanu paznokci ważne jest jej działanie antybakteryjne, które chroni przed ewentualnymi stanami zapalnymi w obrębie paznokci. Sama witamina C zwiększa także przyswajanie przez organizm żelaza wzmacniającego paznokcie. Witamina D natomiast ureguluje gospodarkę wapniową, podczas gdy brak wapnia znacznie pogarsza stan paznokci.

Witamina E i piękny wygląd paznokci

Witamina E to gwarancja ochrony przed wolnymi rodnikami, a także odnowa lipid międzykomórkowych i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Na tym jednak nie koniec, ponieważ witamina E działa na paznokcie wzmacniająco. Należy jednak pamiętać, że jej nadmiar może powodować żółknięcie paznokci. Odpowiednia dawka natomiast zapewnia lepsze krążenie pod płytką paznokcia, a także działa antyoksydacyjnie i poprawia wizualnie wygląd paznokci.

Witamina H i wzmocnienie paznokci

Biotyna, czyli witamina H, powszechnie znana jest jako witamina piękna. To ona bowiem odpowiada za właściwie funkcjonowanie skóry, włosów i paznokci. Na te ostatnie wpływa szczególnie w sytuacji, gdy stają się zbyt kruche i łamliwe. Dzięki witaminie H paznokcie stają się mocniejsze, a płytka paznokcia nie ulega tak łatwo uszkodzeniom.

Witamina PP i regulowanie funkcjonowania skóry

Pozytywny wpływ witaminy PP na stan skóry nie ulega najmniejszym wątpliwościom. To dzięki tj witaminie skóra funkcjonuje w sposób prawidłowy. Jakie jednak znaczenie ma niacyna w przypadku paznokci? Ogromne, jeśli będzie się pamiętało o tym, ze paznokcie są wytworem skóry. Dzięki niacynie zatem poprawia się nie tylko stan paznokci, ale też ukrwienie skóry i jej koloryt.

Nie tylko witaminy, czyli jak jeszcze pomóc paznokciom

Zanim rozpocznie się suplementację mającą na celu poprawę stanu paznokci, warto skonsultować się z dermatologiem. To on pomoże wykluczyć ewentualne stany chorobowe mające negatywny wpływ na paznokcie. Dzięki temu można zyskać pewność, że obejdzie się bez leczenia i suplementacja powinna przynieść widoczne efekty poprawiające stan paznokci. Na tym jednak nie koniec, bo warto wspomóc suplementację odpowiednimi działaniami, które ochronią paznokcie przed negatywnym wpływem. Przede wszystkim należy unikać unikania wielokrotnego męczenia rąk i suszenia ich w wyniku noszenia lateksowych rękawiczek podczas prac domowych. Jeśli natomiast problemem są zbyt miękkie paznokcie, warto zmienić środki do czyszczenia domu, a także odstawić zmywacze do paznokci czy inne chemikalia. To one bowiem w największym stopniu osłabiają paznokcie, niszcząc ich płytkę i powodując łamanie się oraz przebarwienia. odpowiednie olejki do paznokci pomogą przyspieszyć regenerację, jednak to suplementy diety dokonają najważniejszego - zadbają o ogólny stan paznokci. Dzięki temu staną się one wizytówką, którą można się szczycić, i potwierdzeniem dobrego zdrowia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...