Keratyna - czy warto?

Zabiegi kosmetyczne to bardzo popularna forma dbania o swoje ciało i jego pielęgnacji. Dotyczy to wszelkich form takiego działania: zbiegów na skórę, paznokcie, czy włosy. Salony urody zapewniają różne rodzaje takich aktywności, w zależności oczywiście od potrzeb i oczekiwań klientów. Szczególną popularnością cieszą się oczywiście zabiegi związane z włosami - regularne wizyty u fryzjera to w dzisiejszych czasach chleb powszedni. Jednak bardzo często nie sprowadzają się one jedynie do zmiany fryzury, czy koloru. Klienci coraz chętniej sięgają po typowo pielęgnacyjne zabiegi, takie jak np. keratynowanie.

Czym jest keratyna?

To specyficzne białko, które powstaje w mieszkach włosowych. Jest elementem składowym osłonki włosa oraz jego łodygi, gdzie stanowi najważniejszą część, czyli tak zwaną korę. Ona z kolei skonstruowana jest z włókien, które są skręcone w spirale i połączone ze sobą wiązaniami. Keratyna jest jednym z najistotniejszych czynników, który warunkuje strukturę włosa, jego wygląd oraz ogólną kondycję. Wpływa na to, czy włosy są gładkie, lśniące, wytrzymałe, nie rozdwajają się, czy są odporne zarówno na czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które, jak wiadomo, mogą i bardzo często są dla włosów szkodliwe. Natomiast rodzaj wiązania keratynowego generuje bezpośrednio rodzaj włosa, czyli fakt, iż jest on prosty lub kręcony. 

Oczywiście poza włosami, keratyna jest także budulcem paznokci i skóry. W przypadku naskórka, keratyna powstaje w procesie keratynizacji (inaczej rogowacenia skóry). Wtedy komórki skórne powoli obumierają, równocześnie tworząc martwy naskórek. Po upływie mniej więcej trzydziestu dni martwa skóra ulega złuszczeniu. Jeśli zaś chodzi o paznokcie, rola keratyny polega na utwardzaniu i ochronie płytki. 

Włosy - w jaki sposób działa na nie keratyna?

Dzięki swojej wszechstronności, keratyna potrafi działać zbawiennie na strukturę włosa. Oto jej główne właściwości:

- Nabłyszcza włosy.
- Odżywia je na całej długości.
- Nawilża.
- Powoduje, że stają się miękkie w dotyku.
- Zwiększa ich objętość.
- Widocznie poprawia stan skóry głowy.
- Zamyka łuski włosów, dzięki czemu ich końcówki się nie rozdwajają.
- Przedłuża skręt struktury włosa po zabiegach fryzjerskich, np. po trwałej ondulacji.
- Chroni przed negatywnymi skutkami farbowania i przed szkodliwym wpływem temperatury w przypadku suszenia, prostowania lub kręcenia.
- Odbudowuje włosy po uszkodzeniach mechanicznych spowodowanych np. szczotkowaniem, czy tapirowaniem.
- Powoduje, że włosy stają się odporniejsze na chemiczne składniki zawarte w szamponach.
- Minimalizuje nie zawsze pozytywne oddziaływanie czynników pogodowych: słońca, wiatru, czy deszczu.

Jak stosować keratynę?

Oczywiście najprostszą odpowiedzią będzie to, by stosować ją w formie kosmetyków. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo preparatów, w których skład wchodzi właśnie keratyna (szampony, maski, odżywki). Jednak nie jest to jedyny sposób. We fryzjerstwie istnieje kilka sposobów na to, żeby przywrócić włosom odpowiedni poziom tego budulca. Jednym z nich jest keratynowe prostowanie

Czy można wykonać je w domu samemu?

Tak, ale należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. 

Odpowiedzialny dobór kosmetyku. Chodzi głównie o to, aby skupić się na składzie produktu. Kosmetyki przeznaczone do wygładzania i prostowania włosów nie powinny zawierać formaldehydu, ponieważ jego działanie może być za mocne, więc niekoniecznie odpowiednie do samodzielnego użytku.
Dobre przygotowanie włosów. Najważniejsze jest tutaj to, by keratyna łatwo mogła wniknąć w strukturę włosa. Dlatego na kilkanaście godzin przed zabiegiem nie należy nakładać na włosy żadnych masek, odżywek, czy olejów, ponieważ to zdecydowanie utrudni cały proces lub nawet go udaremni.
Samo wykonanie musi być zgodne z tym, co zaleca producent na opakowaniu z keratyną. W zależności od tego, włosy muszą być wilgotne albo suche. Jednak punktem wspólnym jest fakt, iż trzeba dokładnie je rozczesać. Kolejną ważną sprawą jest to, by keratyny nie nakładać od nasady włosów. Należy pozostawić około 2 cm miejsca i dopiero od tego momentu rozprowadzać preparat już na całej pozostałej długości. Do tego najlepiej sprawdzi się grzebień. Tak nałożona keratyna musi pozostać na włosach przez czas zalecony przez producenta na opakowaniu. Później należy starannie wysuszyć włosy i wyprostować je bardzo dokładnie.

Efekty.

Po keratynowym wygładzaniu struktura włosów stanie się prosta (co jest doskonałym wyjściem dla tych, którzy często prostują włosy). Dodatkowo oczywiście będą one nawilżone, wygładzone i lśniące, a także zregenerowane i odbudowane. 

Trzeba również pamiętać, że keratyna może rozjaśniać włosy. Dzieje się tak w momencie, gdy są one farbowane, ponieważ dochodzi do reakcji chemicznej składników preparatu keratynowego z farbą. W przypadku naturalnego koloru nic takiego nie powinno się dziać.

Ranking szamponów z keratyną.

Dobierając tego typu produkt, należy wiedzieć, na jakie jego rodzaje warto zwrócić szczególną uwagę. 

Szampony z keratyną hydrolizowaną. Hydroliza keratyny to jej rozpad na mniejsze struktury w reakcji z wodą. Jest to ważne, ponieważ dzięki temu białko zdecydowanie lepiej wniknie we włosy i będzie działać lepiej.
Szampony do włosów farbowanych z dodatkiem keratyny. One również zasługują na kupno. Jak wiadomo, farba niszczy włosy, a używając preparatu myjącego z keratyną dba się o to, by je odbudować po koloryzacji.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...