- Poradniki
- 0 polubień
- 7 komentarzy
- 158841 odwiedzin

Czy grzyby mogą być dobre dla zdrowia? Wiele opinii temu zaprzecza, a choć grzyby stosowane są w kuchni i cenione są ze względu na swój wyjątkowy smak, to jednak nie zaleca się spożywania ich w zbyt dużych ilościach. Bywają ciężkostrawne, mogą powodować dolegliwości układu pokarmowego, a także... mogą stanowić cenny suplement diety. Przykładem takiego grzyba jest kordyceps chiński znany też pod nazwą cordyceps sinensis.
Kordyceps chiński - co to jest?
Cordyceps sinensis to grzyb pasożyt, który naturalnie występuje na Wyżynie Tybetańskiej. Naturalnie znajdziemy go wyłącznie na terenach najwyższych gór Nepalu i Tybetu, jego rzadkie występowanie sprawia, że jest on szczególnie cenny. Aktualnie bywa hodowany w laboratoriach na całym świecie. Sam grzyb pasożytuje na larwach ćmy z rodzaju Thitarodes. Przebywają one pod ziemią podczas zimy. Tam też stają się gospodarzem dla grzyba, który zabija larwę, by pożywić się nią i czerpać z jej składników odżywczych. Pomimo trudności pozyskiwania, która wynika z określonych miejsc występowania i wzrastania wyłącznie w określonym czasie w roku, grzyb ten zyskuje coraz większą popularność jako suplement diety z uwagi na swoje cenne właściwości.
Kordyceps chiński - właściwości
Grzyby kordyceps cenione są przede wszystkim z uwagi na swoją zdolność do zwalczania wolnych rodników, a także infekcji czy stanów zapalnych. Od wieków używane są w celu redukowania objawów zaburzeń układu oddechowego oraz łagodzenia kaszlu, przeziębień i uszkodzeń wątroby. Jako takie są uważane za wyjątkowe superfood, ponieważ zwalczają również skutki starzenia się i stresu, a także zwiększają poziom energii i chronią organizm przed wieloma chorobami.
Uważa się, że przeciwzapalne właściwości grzybów kordyceps wynikają z pozytywnego wpływu na układ immunologiczny. Dodatkowo zwalczają uszkodzenia oksydacyjne i stymulują komórki chroniące organizm przed wszelkimi mutacjami czy infekcjami. Dzięki temu coraz częściej doszukuje się w kordycepsie naturalnej terapii na raka, która polega na zapobieganiu wzrastania guzów, ze szczególnym uwzględnieniem takich miejsc jak płuca czy skóra. Nadal jednak brakuje substancji, która stabilizowałaby właściwości grzybów w tym zakresie. Niemniej, nie wpływa to na właściwości grzybów w zakresie układu immunologicznego, który przywracają do normy również po poważnych infekcjach czy chorobach zagrażających życiu. To samo działanie umożliwia utrzymanie w ryzach chorób autoimmunologicznych, powstrzymanie uszkodzenia tkanek czy stanów zapalnych, przyspieszając równocześnie sam proces gojenia.
Chociaż kordyceps trudno nazwać skutecznym remedium na raka, nadal jednak posiada wiele cennych właściwości. Zwalcza stres i zmęczenie, a także naturalnie zwiększa poziom energii. Co więcej, poprawia wydolność sportową i zwiększa odporność przeciw wirusami. Dobrze sprawdza się w przypadku infekcji dróg oddechowych, łagodząc kaszel oraz inne objawy przeziębienia czy grypy. Jest również wsparciem w przewlekłym zapaleniu oskrzeli, a nawet w astmie. Układ moczowy to kolejny obszar, w którym grzyby te radzą sobie bardzo dobrze, ponieważ łagodzą zaburzenia nerek i skutecznie wspierają łagodzenie objawów infekcji pęcherza. Do tego ograniczają problemy z oddawaniem moczu. W zakresie układu krążenia natomiast kordyceps ceniony jest głównie dzięki poprawie krążenia i nieregularnego rytmu serca oraz powstrzymywaniu chorób serca i obniżaniu poziomu złego cholesterolu.
Wątroba również może odczuć pozytywne działanie kordycepsu. Objawia się ono w wirusowym zapaleniu wątroby typu B, a także w innych zaburzeniach tego organu, które grzyby te łagodzą.
Kordyceps chiński to bardzo dobry stymulant. Można go śmiało określić mianem naturalnego energetyka. Nie tylko jest cennym wsparciem podczas zespołu chronicznego zmęczenia, ale też łagodzi zawroty głowy. Do tego podnosi wydolność fizyczną i popęd seksualny, co czyni z niego naturalne remedium na potencję.
Kordyceps - dawkowanie
Kordyceps dostępny jest w formie tabletek, proszków i kapsułek, a jego dawkowanie w głównej mierze zależne jest od powodów stosowania. Można jednak uznać, że zwyczajowo zaleca się dawkę 5-10 gram 1 lub 2 razy dziennie. Dawkowanie to można zmienić w zależności od efektu, jaki chce się osiągnąć, i schorzenia, które chce się załagodzić. Jeśli jednak kordyceps ma być stosowany wyłącznie w celach profilaktyki, wystarczą mniejsze dawki raz lub dwa razy w tygodniu.
Kordyceps - przeciwwskazania i skutki uboczne
Suplement diety zawierający kordyceps nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży, matki karmiące, a także przez dzieci do ukończenia przez nie 12. roku życia.
Przyjmując ten suplement, należy pamiętać, że choć jest uważany za bezpieczny, może stać się źródłem skutków ubocznych. Należy do nich m.in. wypłukiwanie wapnia z organizmu, co wymaga dodatkowej suplementacji. Grzyby te mogą również zakłócać działanie leków immunosupresyjnych czy przeciwzakrzepowych, a także mogą potęgować działanie leków przeciwcukrzycowych, antydepresyjnych i hipotensyjnych. Z powodu możliwego wpływu na prawidłowe krzepnięcie krwi, kordyceps nie powinien być przyjmowany na dwa tygodnie przed spodziewaną operacją.
Komentarze (7)