Kwercetyna - właściwości i zastosowanie

Kwercetyna to związek aromatyczny roślinny z grupy flawonoli, który znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie oraz farmaceutyce do produkcji leków. Kwercetyna znana jest ze swoich prozdrowotnych właściwości na wielu polach. Skuteczność działania tego związku potwierdza tak zwany paradoks francuski. Francuzi słyną z dość tłustej diety, obfitej w sery i alkohol, a mimo to, zachorowalność na choroby serca dotyka ich w niższym stopniu niż obywateli innych narodowości. Dzieje się tak dlatego, że Francuzi w dużych ilościach spożywają zwłaszcza wino czerwone, będące źródłem flawonoidów, a więc kwercetyny. Kwercetyna to silny przeciwutleniacz, który ma bardzo silne prozdrowotne działanie na organizm ludzki. 

Kwercetyna - działanie i właściwości

Nie od dziś wiadomo, że produkty i substancje pochodzenia roślinnego, mają bardzo pozytywny wpływ na zdrowie organizmu. Kwercetyna posiada działanie silnie przeciwutleniające, zapobiega reakcjom utleniania, które mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Związek ten to prawdziwy lek przyszłości, neutralizujący wolne rodniki, przeciwdziałający powstawaniu wielu schorzeń, a nawet pomagający utrzymać zdrową i młodą skórę. Kwercetyna to odpowiedź na wysiłki znalezienia leku, który odpowiednio walczyłby z chorobami cywilizacyjnymi takimi jak udary i zawały. Właściwości przeciwzapalne kwercetyny mają dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie i chronią organizm przed powstawaniem miażdżycy. Działanie antyoksydacyjne obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Warto więc włączyć do diety produkty, zwłaszcza owoce i warzywa, bogate w kwercetynę, dzięki czemu można znacznie obniżyć ryzyko powstawania groźnych chorób. 

Kwercetyna wykazuje także silne właściwości przeciwnowotworowe, może hamować rozwój nowych komórek rakowych. Podawana w większych ilościach, kwercetyna może eliminować komórki nowotworowe. Szeroko docenianie jest również działanie przeciwalergiczne tego niezwykłego związku. Takie właściwości sprawiają, że kwercetyna jest wykorzystywana w farmaceutyce, do produkowania leków przeciwalergicznych. Często wybierane przy alergiach jest wapń z kwercetyny, które przyczynia się do blokowania alergenów i ma działanie przeciwhistaminowe. Kwercetyna w ciąży nie jest zabroniona i bynajmniej nic nie wiadomo o skutkach ubocznych, ale we wszystkich przypadkach, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Co bardzo ciekawe, związek ten może także pomagać w odchudzaniu! Kwercetyna może zmniejszać magazynowanie tłuszczów w tkankach, przyczyniając się do utrzymania smukłej sylwetki i świetnego samopoczucia. 

Kwercetyna - występowanie 

Źródłem kwercetyny są przede wszystkim owoce i warzywa. Na zawartość kwercetyny w organizmie ludzkim wpływa przede wszystkim dostarczane pożywienie, dlatego warto włączyć do diety produkty bogate w ten flawon. Kwercetynę znajdziemy w jabłkach, pomarańczach, borówkach, porzeczkach, wiśniach i żurawinie. W celu dostarczenia kwercetyny do organizmu należy spożywać także warzywa takie jak brokuły, jarmuż, szpinak, cebula i kapusta. Złoża tego związku posiada także skrzyp polny, rumianek, gryka, dziurawiec, ruta, kasztanowiec, głóg, czarny bez i pyłek kwiatowy. Duże ilości kwercetyny znajdują się w herbacie, propolisie, miodzie oraz czerwonym winie. Związek ten można zażywać także w postaci suplementów. 

Kwercetyna przeciwwskazania

Przed przyjmowaniem zbyt dużej ilości kwercetyny powinny wystrzegać się przede wszystkim osoby walczące z zaburzeniami rytmu pracy serca lub ze zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Ostrożność zaleca się również w przypadku stosowania niektórych leków, gdyż nadmiar kwercetyny osłabia wchłanialność zawartych w nich substancji czynnych. Ponieważ kwercetyna jest flawonoidem, a co za tym idzie zmniejsza krzepliwość krwi oraz rozszerza naczynia krwionośne, nie powinny przyjmować jej w nadmiarze osoby ze skłonnością do hipotensji oraz zmagające się z niską krzepliwością krwi. Jeżeli jednak podaż kwercetyny będzie zgodna z sugerowanymi dawkami, powinna być w pełni bezpieczna dla każdego człowieka. 

Kwercetyna z wapniem na alergię

Chociaż wapń nie jest lekiem przeciwalergicznym, stanowi jeden z najpowszechniej stosowanych środków łagodzących objawy tej choroby, czyli katar, wysypkę i łzawienie oczu. Wapń nie nadaje się do monoterapii, ale może być stosowane wspomagająco w towarzystwie innych preparatów na alergię. Ponieważ źródłem dolegliwości alergicznych może być niedobór jonów wapnia w organizmie, suplementacja tego składnika w okresie nasilenia objawów ma szansę pomóc w ich złagodzeniu. Co więcej, ze względu na fakt, że wapń uszczelnia komórki śródbłonka naczyń, może złagodzić nie tylko katar czy wysypkę, ale i obrzęki. Warto stosować wapń zwłaszcza w połączeniu z kwercetyną, która dodatkowo hamuje wydzielanie mediatorów reakcji zapalnej (leukotrienów oraz histaminy), a tym samym ogranicza rozwój reakcji alergicznej. 

Kwercetyna - skutki uboczne

Każda suplementacja powinna być przemyślana i stosowana z umiarem. Istnieją pewne przesłanki, które mówią, że nadmierne stosowanie kwercetyny może wywołać skutki uboczne. Najważniejszą zasadą jest trzymanie się zaleconych dawek i nieprzekraczanie dziennych limitów. Kwercetyna spożywana w nadmiarze, zwłaszcza połączona z innymi lekami, może powodować zwiększone ciśnienie tętnicze oraz zmniejszyć wchłanianie antybiotyków w osoczu. Nie należy więc przesadzać z dzienną dawką kwercetyny, aby obserwować jedynie pozytywny wpływ tego związku na zdrowie całego organizmu. Warto wiedzieć, co to jest kwercetyna i gdzie występuje, aby wykorzystać potencjał tego niezwykłego związku. 

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...