Lizyna - działanie, występowanie, właściwości

Lizyna to organiczny związek chemiczny, aminokwas, czyli budulec białek. Należy do grupy aminokwasów niezbędnych oraz egzogennych, czyli takich, których organizm sam nie wytwarza, należy więc go dostarczać w pożywieniu. Jego niedobór powodować może poważne konsekwencje zdrowotne, dlatego coraz częściej pojawia się on w formie suplementów. Dlaczego jeszcze warto zwrócić uwagę na ten składnik? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Wszystko co musisz wiedzieć o lizynie

Lizynę w formie suplementu coraz chętniej przyjmują w szczególności osoby zajmujące się sportem, treningiem na siłowni lub pragnące schudnąć. Dlaczego? Ponieważ wspomaga ona syntezę białek w organizmie, szczególnie w mięśniach i kościach, a zatem przyspiesza przyrost masy mięśniowej oraz regenerację uszkodzonych tkanek. Wpływa także na absorpcję wapnia. Dzięki połączeniu tych cech działa zatem korzystnie nie tylko na mięśnie, ale też na kości i stawy. Jest zatem jednym z kluczowych składników niezbędnych w okresie wzrostu, oraz przydatnych przy intensywnym treningu. Co równie ważne dla osób na diecie odchudzającej, aminokwas ten pełni także ważną funkcję w procesie produkcji L-karnityny, czyli związku odpowiedzialnego za prawidłowy metabolizm tłuszczy, regulację pracy mięśni i wytwarzanie energii. Wszystko to sprawia, że wysokie spożycie lizyny wpływa korzystnie na odchudzanie, budowanie masy mięśniowej oraz regenerację tkanek, mięśni i kości (zwłaszcza po urazach i kontuzjach).

Lizyna pozytywnie wpływa także na elastyczność i dobrą kondycję skóry, wspomaga zatem zachowanie młodego wyglądu. Pomaga dbać także o zdrowie ścięgien, kości i tkanki chrzęstnej. Wspiera też zapobieganie osteoporozie.

Aminokwas ten wspomaga także koncentrację i dodaje energii. Niedobór tej substancji powodować może stany chronicznego zmęczenia, rozdrażnienie, a także anemię czy wypadanie włosów. W przypadku zbyt małego spożycia lizyny może występować też skłonność do infekcji, nawracające opryszczki oraz zaburzenia metabolizmu. Wykazano też, że lizyna ma swój udział w zapobieganiu powstawania i rozprzestrzeniania się komórek nowotworowych — szczególnie w połączeniu z antyoksydantami, takimi jak na przykład witamina C.

Występowanie l-lizyny

Lizyna znajduje się w wielu produktach spożywczych. Jej najbogatszymi źródłami są głównie pokarmy odzwierzęce, dlatego na niedobór tego składnika często narażeni są wegetarianie i weganie oraz osoby przebywające na restrykcyjnych dietach i głodówkach. Zdarza się jednak też, że zbyt mało lizyny spożywają osoby odżywiające się „normalnie”. Produkty, w których znajdziemy znaczne ilości lizyny to między innymi:

  • sery,
  • ryby,
  • jaja,
  • mięso, w szczególności czerwone
  • soja,
  • fasola,
  • ziemniaki,
  • migdały,
  • produkty pełnoziarniste (pieczywo, makarony, płatki),
  • nasiona konopi.

Uzupełnienie diety w te produkty powinno rozprawić się z niedoborem lizyny. Osoby o znacznym niedoborze, zwiększonym zapotrzebowaniu (na przykład osoby starsze, regenerujące się po urazach, dotknięte opryszczką czy półpaścem, intensywnie trenujące) lub z jakichś powodów niemogące spożywać wyżej wymienionych pokarmów powinny rozważyć suplementację.

Czy lizyna pomaga na trądzik?

Popularnym zastosowaniem lizyny jest przyjmowanie jej w przypadku nawracającego wirusa opryszczki. W dużej ilości substancja ta działa bowiem antywirusowo i antybakteryjnie, a tym samym wspiera naszą odporność. Ponadto, lizyna przyspiesza także gojenie, dzięki czemu pozwala uchronić się przed nieestetycznymi przebarwieniami. Właściwości te sprawiają, że suplementacja lizyny może okazać się pomocna również w walce z trądzikiem. Największe szanse na redukcję niedoskonałości dzięki zastosowaniu lizyny mają osoby, które zauważają u siebie nasilenie objawów trądzikowych w okresach osłabienia organizmu lub choroby. Substancja ta może okazać się nawet tak skuteczna, jak antybiotyki przepisywane na to schorzenie przez dermatologów. 

Jak działa lizyna z witaminą C ?

Lizyna i witamina C to dwie substancje odgrywające zasadniczą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Obie są również niezbędne podczas wzrostu komórek oraz produkcji hormonów, przeciwciał i enzymów. Lizyna jest drugą po witaminie C substancją, której zadaniem jest blokowanie rozprzestrzeniania się wirusów. Zarówno lizyna, jak i witamina C oraz inne składniki mineralne odgrywają również bardzo istotną rolę podczas budowy kolagenu. Dzięki nim możliwe jest zatem prawidłowe funkcjonowanie chrząstek, kości, zębów, skóry i naczyń krwionośnych. Obie substancje są konieczne do prawidłowego wchłaniania wapnia, poprawy koncentracji, zwalczania stanów zapalnych oraz łagodzenia objawów przeziębienia i grypy. Warto zatem suplementować je jednocześnie, gdyż ani lizyna, ani witamina C nie jest wytwarzana przez nasz organizm samodzielnie. 

Lizyna i jej właściwości

Skąd tak dobroczynne i szerokie działanie tego niepozornego aminokwasu? Otóż bierze on udział w bardzo wielu procesach zachodzących w organizmie. Gdzie niezbędna jest lizyna? Oto jej właściwości:

  • uczestniczy w syntezie białek, głównie w mięśniach i kościach,
  • odgrywa istotną rolę w tworzeniu kolagenu (składnika tkanki łącznej, odpowiedzialnego za sprężystość, elastyczność, jędrność komórek skóry oraz ścięgien, kości, chrząstki, ścian naczyń krwionośnych),
  • bierze udział w powstawaniu enzymów, hormonów i przeciwciał,
  • pełni kluczową funkcję w wytwarzaniu L-karnityny, sterującej między innymi metabolizmem tłuszczów,
  • wspomaga wchłanianie wapnia.

Niedobór lizyny, zwłaszcza chroniczny może powodować zatem zaburzenia wielu procesów niezbędnych do prawidłowego działania organizmu. Warto więc dobrze przyjrzeć się temu składnikowi i, w razie potrzeby, uzupełnić jego poziom.

Polecane produkty

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...