Menstruacja w stylu eko - poznaj naturalne artykuły higieniczne

Wiele odpadów, które produkuje człowiek zostanie na powierzchni ziemi naprawdę długo. Nie znikają magicznie w koszu, niszczą za to środowisko, coraz bardziej, każdego dnia. Choć mnóstwo produktów można wyeliminować, sprawa komplikuje się, jeśli chodzi o artykuły higieniczne, które są przecież niezbędne. Ale i tutaj istnieje ekologiczna alternatywa, która przyniesie korzyść dla środowiska i zdrowia. Bezpieczne i bez chemii - poznaj naturalne zamienniki konwencjonalnych podpasek, tamponów i wkładek. 

Naturalne artykuły higieniczne

Artykuły higieniczne to niezbędnik codziennego życia. Stosowane często z bezwzględnej potrzeby, traktowane jako zło konieczne dla środowiska. A wcale nie musi tak być. Ekologiczne produkty cechują się wysoką jakością i bezpieczeństwem, a przy tym oddziałują na planetę w minimalnym stopniu. Czy to ma znaczenie?

Jak pokazują liczby, menstruacja dotyka ok. 800 milionów osób na świecie...każdego dnia. W ciągu całego życia powtarza się ok. 350 - 450 razy, a krwawienie trwa przeciętnie nawet 2100 dni, co daje ok. 6 lat. Ile podpasek i tamponów zostanie wykorzystanych w tym czasie? Mnóstwo. Czy nie warto poszukać alternatywy? 

Kubeczek menstruacyjny - co to jest?

Kubeczek menstruacyjny to artykuł higieniczny, który służy do zbierania krwi i wydzielin powstających w czasie miesiączki. Choć dla wielu wydaje się nowością, powstał już w 1932 roku. Inaczej niż podpaski i tampony, produkt nie wchłania płynów, a jedynie je gromadzi. 

Kubeczek menstruacyjny ma postać elastycznego kapturka, produkowany jest z różnych materiałów, największym zainteresowaniem cieszy się jednak silikon medyczny. Produkt jest bezpieczny - nie wpływa negatywnie na florę bakteryjną, nie zwiększa też ryzyka rozwoju zakażeń. Kubeczek cechuje wygoda i "niezawodność" - pod warunkiem, że używany jest zgodnie z zaleceniami producenta. 

Kubeczek menstruacyjny mogą stosować osoby w każdym wieku, pamiętając, by odpowiednio dopasować rozmiar, który uwarunkowany jest anatomią, wiekiem, aktywnością fizyczną, liczbą przebytych porodów czy intensywnością krwawienia. Choć wydaje się to skomplikowane, najważniejsze informacje i wskazówki dotyczące rozmiaru zawsze znajdują się na opakowaniu. 

Kubeczek menstruacyjny - jak działa?

Na początku warto wspomnieć, że używanie kubeczka wymaga pewnej wprawy, choć eksperci twierdzą, że wystarczą już 2 cykle, by opanować umiejętność. Z dobrych wiadomości - aplikacja jest łatwiejsza niż w przypadku tamponów - powierzchnia kubeczka jest śliska i nie powoduje tarcia. Jak używać?

Przed zastosowaniem należy dokładnie umyć ręce. Kubeczek trzeba delikatnie zgiąć w palcach i delikatnie wsunąć do pochwy, choć nie tak głęboko jak w przypadku tamponu. Jeśli aplikacja przebiegła prawidłowo, produkt powinien się rozwinąć, a dzięki wytworzonemu podciśnieniu także i zassać. W przypadku podejrzenia, że kubeczek nie został poprawnie umieszczony, produkt można nieco obrócić. 

Czas w którym kubeczek się zapełni jest indywidualny i całkowicie zależny od intensywności krwawienia - nie powinien być jednak dłuższy niż 12 godzin. Eksperci zalecają obserwację, znajomość cyklu jest bowiem kluczowa. 

Aby wyjąć kubeczek menstruacyjny, należy ściągnąć jego brzegi i ostrożnie wysunąć, a następnie opróżnić. Produkt należy dokładnie umyć przed ponownym użyciem. 

Brzmi dobrze? Powinno, ponieważ to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich entuzjastów ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Co jeszcze wyróżnia produkt?

Wielorazowy, czyli na zawsze?

Kubeczek menstruacyjny to produkt ekonomiczny, które wiąże się z dużą oszczędnością, co szczególnie ważne, gdy coraz głośniej wspomina się o problemie ubóstwa menstruacyjnego. Jak pokazują statystyki, jedna osoba w ciągu całego życia może zużyć nawet 11 000 podpasek lub tamponów, a koszty sięgają nawet 8 000 - 10 000 złotych

Eksperci od dawna alarmują o skali problemu, a wśród rozwiązań niezmiennie pojawia się kubeczek menstruacyjny. Przestrzegając kilku prostych zasad, które dotyczą prawidłowego stosowania, czyszczenia, konserwacji i przechowywania, kubeczek może być stosowany nawet do 12 lat! Czyli?

Zero-waste!

Kubeczek menstruacyjny, nie dosyć, że jest świetną i "pewną" inwestycją, doskonale wpisuje się w styl życia zero waste, zgodnie z którym dąży się do maksymalnego (możliwego) wyeliminowania odpadów. Skoro jeden kubeczek może posłużyć przed cały okres powtarzających się regularnie menstruacji, zanieczyszczenie środowiska ograniczone jest do minimum. 

Podpaski, tampony, wkładki higieniczne - czy mogą być eko?

Tradycyjne podpaski, tampony i wkładki higieniczne, rozkładają się nawet kilkadziesiąt lat, uwalniając w tym czasie substancje, które są wysoce szkodliwe dla środowiska. W przypadku plastikowych elementów, które są nieodłączną częścią komercyjnych artykułów higienicznych, może być to nawet 450 lat

W dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu, a także w obliczu zagrożenia równowagi środowiska, warto zwrócić uwagę na inne - lepsze - opcje. 

Biodegradowalne artykuły higieniczne

Biodegradacja to biochemiczny proces rozkładu związków organicznych, któremu podlegają również artykuły higieniczne. Choć z pozoru wydaje się to mało istotną kwestią, ma ogromny wpływ na poziom zanieczyszczenia środowiska, a w obecnej sytuacji jest jedynym odpowiedzialnym wyborem. 

Produkty naturalne (biodegradowalne) rozkładają się znacznie szybciej niż tradycyjne odpowiedniki, trwa to zazwyczaj zaledwie kilka miesięcy. Tempo rozkładu zależy ostatecznie od materiału z którego został wykonany artykuł higieniczny. A skoro o materiałach mowa...

Organiczna bawełna i jej zalety

Organiczna bawełna to materiał, który stosowany jest do produkcji odzieży, ale też środków opatrunkowych i artykułów higienicznych. Nazwa odnosi się do naturalnego procesu produkcyjnego, który jest zupełnie inny niż w przypadku zwykłej bawełny. Różnice można dostrzec na każdym etapie. Co cechuje bawełnę organiczną?

  • uprawa bez zastosowania sztucznych środków chemicznych, jak np. nawozy
  • zbiory wykonywane tradycyjnymi metodami
  • przetwarzanie surowca odbywa się z użyciem produktów bezpiecznych dla środowiska

Bawełna organiczna to materiał przewiewny, a jednocześnie niesamowicie higroskopijny. A skoro wiadomo, już nieco więcej o tym, co powinny zawierać w składzie artykuły higieniczne, pozostało pytanie - czego powinny być pozbawione?

Artykuły higieniczne bez chloru

Bawełna z której najczęściej produkuje się podpaski, tampony i wkładki ma naturalnie beżowo - szary kolor. Aby uzyskać śnieżnobiałą biel - kojarzoną przecież z czystością i bezpieczeństwem, producenci niejednokrotnie stosują chlor. W trakcie procesu powstają dioksyny, które zgodnie z raportem EPA (Agencji Ochrony Środowiska USA) stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. Osłabiają naturalne funkcje układu immunologicznego, wykazują działanie rakotwórcze, mogą też uszkodzić układ rozrodczy.  

A lista toksycznych substancji na tym się nie kończy. Tradycyjne artykuły higieniczne zawierają również plastik (określany dosyć elegancko jako sztuczny jedwab), niebezpieczne środki owadobójcze i substancje zapachowe. Jeśli ktokolwiek myśli, że nie ma to wpływu na zdrowie, myli się. Co robić w tej sytuacji?

Ekologiczne rozwiązania dla każdego

I wreszcie kwestia najważniejsza - ekologia. Naturalne rozwiązania przyniosą wiele korzyści dla środowiska. I nie tylko - cechuje je wysoka jakość i etyczna produkcja. Artykuły higieniczne bio doskonale chronią miejsca intymne, nie powodują alergii i podrażnień, nie zaburzają flory bakteryjnej. Sprawdzą się w przypadku skóry delikatnej i wrażliwej, ale tak naprawdę powinien stosować je każdy. Skoro w czasie użytkowania nie różnią się od konwencjonalnych rozwiązań, ale są dużo lepsze dla zdrowia i środowiska, wybór jest chyba oczywisty?

Warto zatrzymać się na chwilę i pomyśleć o tym, co zastaną przyszłe pokolenia - lub odwrotnie, czego nie powinny zastać. Tak niewielka zmiana, jaką jest wybór naturalnych artykułów higienicznych to świetny i znaczący początek. W temacie ekologii - wbrew pozorom - jednostka może zrobić bardzo dużo. Dla siebie, dla najbliższych i wspólnej własności - środowiska. 

Bibliografia

"Menstruacja" - raport z badania jakościowo- ilościowego przygotowany dla Kulczyk Foundation

"Radość z kobiecości, czyli wszystko o zarządzaniu narządami" - N. Brochmann, E. Støkken - Dahl, wydawnictwo Sonia Draga Sp. z o. o. 

"Absorption of menstrual discharge by tampons inserted during menstruation: quantitative assessment of blood and total fluid content" - R. J. Levin, G. Wagner, czasopismo medyczne British Journal of Obstetrics and Gynaecology

"O kilku obliczach menstruacyjnego aktywizmu" - D. Rode, Uniwersytet Łódzki, Civitas Hominibus, nr 11/2016

"A study of knowledge and practises regarding menstrual hygiene among urban adolescent girls" - K. Ramachandra, S. Gilyauru, A. Eregowda, S. Yathiraja, Department of Pediatrics, Rajarajeshwari Medical College, Bangalore, Karnataka, India, czasopismo naukowe International Journal of Contemporary Pediatrics

"Recykling odpadów tworzyw sztucznych w Polsce. Wczoraj, dziś, jutro" - J. Kijeński, J. Polaczek, Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie, czasopismo naukowe Inżynieria Materiałowa

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych