Miłorząb japoński - na pamięć, na zmarszczki, na cellulit i wiele więcej

Miłorząb japoński jest rośliną o wszechstronnym zastosowaniu. Wyciąg z miłorzębu to popularny składnik suplementów diety. Z kolei herbatka z jego suszonych liści wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe oraz przeciwobrzękowe. Czym właściwie jest miłorząb japoński i kiedy warto go stosować?

Miłorząb japoński co to jest?

Miłorząb japoński, inaczej ginkgo biloba, to drzewo, które wyróżnia się wyjątkową odpornością na promieniowanie, skażenia przemysłowe i drobnoustroje przenoszone przez ptaki oraz owady. Swoją siłę zawdzięcza silnym substancjom bioaktywnym, takim jak terpeny, steroidy, flawonoidy i ponad 60 innych składników aktywnych, które znajdziemy w wyciągu z miłorzębu. Ekstrakty tego typu stosuje się zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i w kosmetyce. Można zatem wykorzystywać miłorząb wewnętrznie oraz zewnętrznie. 

Miłorząb japoński jak wygląda?

Wbrew swojej nazwie miłorząb japoński nie jest drzewem pochodzącym z Japonii, lecz z Chin. To potężna roślina, dorastająca nawet do 35-40 metrów wysokości. Stare osobniki mogą zachwycać również swoją średnicą, dochodzącą do 4,5 metra. Miłorząb rośnie jednak bardzo powoli, dlatego tak okazałe egzemplarze mają już nawet kilka stuleci. Korona tego drzewa stanowi odwzorowanie kształtu jego liści. Początkowo jest luźna i nieregularna. Z czasem staje się bardzo szeroka i rozłożysta. Z kolei liście miłorzębu przypominają wachlarz z wcięciem pośrodku. Zebrane są po kilka sztuk w pączku na krótkopędzie. Mają ładne unerwienie i intensywnie zielony kolor, który jesienią nabiera złoto-żółtej barwy.  

Miłorząb japoński na co pomaga?

Miłorząb japoński wykazuje wiele korzystnych dla zdrowia i dobrego samopoczucia właściwości. Jego działanie opiera się przede wszystkim na regulowaniu pracy naczyń krwionośnych i zwiększaniu przepływu krwi do mózgu, co pozwala wzmocnić funkcje umysłowe i poprawić pamięć. Poza tym miłorząb opóźnia proces starzenia się i łagodzi objawy demencji. Doceniane są także jego właściwości polegające na wyrównywaniu poziomu cholesterolu we krwi. Ginkgo biloba stanowi częsty składnik preparatów dla kobiet - tych łagodzących objawy menopauzy oraz tych łagodzących objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Dodatkowo, miłorząb poprawia potencję u mężczyzn. Bardzo istotne jest także zastosowanie wyciągu z tej rośliny u osób chorych na Alzheimera. Miłorząb japoński zawiera bowiem składniki, które zapobiegają tworzeniu złogów substancji uszkadzających komórki nerwowe.  

Miłorząb japoński w kosmetyce

Wyciąg z miłorzębu japońskiego stanowi popularny składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry naczynkowej i skóry wokół oczu. Dzięki zawartych w nim flawonoidach działa bowiem korzystnie na mikrokrążenie skórne oraz wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, zapobiegając powstawaniu tak zwanych pajączków. Miłorząb chroni też kwas hialuronowy, likwidując cienie pod oczami oraz obrzęki. Właściwości ginkgo biloba sprawdzają się także w walce ze starzeniem skóry, ponieważ flawonoidy to silne antyoksydanty, zabezpieczające komórki przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Ich działanie opiera się na hamowaniu aktywności enzymów szkodliwych dla skóry - rozkładającej kolagen kolagenozy i niszczącej kwas hialuronowy hialuronidazy. Jednocześnie ekstrakt z miłorzębu pobudza syntezę fibroblastów, chroni witaminę C przed utlenianiem, zwiększa produkcję kolagenu i poprawia jakość tkanki łącznej. Wszystko to sprawia, że kosmetyki z tym składnikiem to skuteczna broń w walce ze zmarszczkami i wiotczeniem tkanek skórnych. Właściwości ginkgo biloba warto wypróbować także podczas starań o redukcję cellulitu. Miłorząb pobudza bowiem mikrokrążenie, poprawia stan naczyń krwionośnych i odżywia tkanki, a co za tym idzie pobudza proces rozkładania tkanki tłuszczowej. 

Miłorząb japoński z żeń szeniem

Żeń szeń i miłorząb japoński to popularny duet stosowany w wielu suplementach diety na pamięć, przemęczenie i wyczerpanie psychiczne. Żeń szeń wykazuje zdolność do zwiększania witalności organizmu i dodawania mu energii. Skutecznie walczy z uczuciem zmęczenia i znużenia. Przyczynia się także do utrzymania prawidłowego poziomu sprawności umysłowej. Podobne właściwości ma również miłorząb, stosowany w przypadku zaburzeń pamięci, problemów z koncentracją, trudności z zapamiętywaniem i niestabilności emocjonalnej. Po kompleksowe zestawienie tych dwóch wartościowych wyciągów warto sięgać zatem wtedy, kiedy mamy do czynienia ze spadkiem sił życiowych oraz obniżeniem sprawności mózgu. 

Jak przygotować miłorząb japoński w formie herbatki?

Miłorząb japoński jest dostępny nie tylko w formie tabletek czy kapsułek, ale także w formie suszu. Aby przygotować napar z tej rośliny, wystarczy zalać jedną łyżkę suszonych liści gorącą wodą i zaparzać herbatkę pod przykryciem przez około 15 - 20 minut. Po tym czasie napój warto odsączyć i spożywać maksymalnie dwa razy dziennie. Można również podawać go z różnymi dodatkami, takimi jak olejek waniliowy, miód czy sok malinowy. Należy pamiętać, aby suszu z miłorzębu nie zalewać zbyt gorącą wodą ani nie parzyć zbyt krótko. Oba czynniki pogarszają bowiem jakość naparu. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych