Miód manuka co to jest? Czy warto go stosować?

Miód manuka co to jest? Czy warto go stosować?

Manuka to rodzaj miodu, który powstaje z nektaru krzewów manuki. Ta z kolei rośnie naturalnie tylko w Nowej Zelandii oraz na niektórych terenach południowo-wschodniej Australii. Dzięki temu, że miejsca te są dziewicze w dużej mierze nietknięte ręką człowieka, kupując miód można mieć pewność, że nie zawiera żadnych chemicznych dodatków wynikających z zanieczyszczenia otoczenia.

Jego nazwa wywodzi się z języka Maorysów i oznacza w dosłownym tłumaczeniu miód z drzewa herbacianego. Maorysi byli pierwszą grupą ludzi, która zaczęła regularnie stosować go w codziennym procesie dbania o zdrowie. 

Miód manuka charakteryzuje się wieloma prozdrowotnymi właściwościami, przez co dodawany jest do coraz większej liczby preparatów różnego rodzaju. Powstaje także mnóstwo firm, które zajmują się produkcją oraz dystrybucją tego specyfiku w jego pierwotnej formie. Od kilku lat miód manuka stał się dosłownie legendą wśród naturalnych produktów mających działanie wspomagające ogólną kondycję zdrowia. Konsumenci coraz chętniej po niego sięgają, ponieważ jest skuteczny i przy okazji po prostu dobrze smakuje. 

Właściwości miodu

Manuka ma ich naprawdę wiele. Jednak sceptycy mogą powiedzieć, że każdy miód ma dobry wpływ na zdrowie człowieka. Natomiast badania naukowe dowiodły, że niekoniecznie jest to prawda. A przynajmniej to, że inne miody są równie skuteczne w leczeniu, jak miód manuka. Otóż oddziaływanie tego rodzaju preparatów na człowieka i jego kondycję mierzy się skalą zawartości MGO - methylglyoxalu. To właśnie ilość tego składnika określa skuteczność leczenia przy pomocy konkretnego rodzaju miodu. Większość miodów posiada w swoim składzie do 10 mg MGO na kg, natomiast w przypadku manuki liczba ta może być większa od 10 do nawet 50 razów. Liczby mówią same za siebie, dlatego to właśnie ten miód zdobył tak ogromną popularność. 

Działanie.

Miód manuka wykazuje przede wszystkich cechy antybakteryjne oraz regulujące. Pomaga przede wszystkim na dolegliwości związane z układem pokarmowym. Reguluje florę bakteryjną jelit, rozbija pęcherzyki gazów, które mogą wytworzyć się poprzez resztki niestrawionego jedzenia w przewodach pokarmowych. Pomaga w leczeniu refluksu oraz wrzodów żołądka. Działa kojąco na objawy zespołu jelita wrażliwego. 

Poprzez swoje bakteriobójcze właściwości, jest doskonałym suplementem potrzebnym w leczeniu infekcji gardła, zatok i nosa. 

Jego antyseptyczne działanie jest również wykorzystywane w przypadku trądziku, czy przy gojeniu się ran.

Jak go stosować?

Na samym początku trzeba pamiętać, że miód manuka nie jest lekiem, tylko produktem spożywczym, więc zasady jego spożywania nie są z góry ustalone. Jednak wszystko zależy od tego, na co ma pomóc. Jeśli chodzi o zmiany trądzikowe i rany, zaleca się, by nakładać go na konkretne miejsca od 2 do 3 razy dziennie i, jeśli istnieje taka możliwość, zabezpieczyć je opatrunkami. Natomiast w przypadku dolegliwości wewnątrz organizmu, należy zażyć go w ilości 2 lub 3 łyżeczek w ciągu jednego dnia. Najlepiej byłoby zrobić to na czczo albo tuż przed zaśnięciem. Jeśli forma spożywania samego miodu nie jest dla danej osoby najprzyjemniejsza, można rozpuścić go z dodatkiem soku z cytryny w wodzie i wypić o tych samych porach lub do rannego i wieczornego posiłku. 

Zanim włączy się miód manuka do swojej diety, należy pamiętać, że jest bardzo kaloryczny, dlatego stosując go regularnie przez dłuższy czas, można zauważyć przybieranie na wadze. 

Przeciwwskazania.

Miodu manuka nie mogą jednak stosować wszyscy. Osoby mające uczulenie na produkty pochodzące od pszczół nie powinny decydować się na taką kurację. To samo dotyczy chorych na wszystkie typy cukrzycy.

Miód manuka a dzieci.

Manuka jest przeznaczony dla maluchów, jednak pod warunkiem, że ukończyły one drugi rok życia. Wynika to z tego, że może dojść do zatrucia jadem kiełbasianym. Powyżej drugiego roku życia zażywanie przez dzieci miodu manuka nie powinno być w żaden sposób szkodliwe. Dawkowanie może być nieco mniejsze, niż w przypadku osoby dorosłej, jednak nie jest to zasada. 

Kiedy go stosować?

Dotychczasowe badania pozwolił na ustalenie listy, na której znajduje się kilka grup dolegliwości, w przypadku których miód manuka widocznie pomaga. 

  1. - Układ pokarmowy: mdłości, niestrawność, kolki, wrzody, zaparcia, zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka, okrężnicy, dwunastnicy oraz choroba Crohna.
  2. - Układ oddechowy: zapalenie zatok, krtani, oskrzeli, płuc, angina, grypa, kaszel, katar, astma, chrypa, przeziębienie oraz suchość w gardle. 
  3. - Układ immunologiczny: gorączka, zakażenia wirusowe, bakteryjne, osłabienie, obniżenie odporności, bóle głowy.
  4. - Układ moczowy: kamica nerkowa, zapalenie pęcherza oraz dróg moczowych.
  5. - Dolegliwości skórne: egzema, grzybica, liszaj, łuszczyca, łojotok, łupież, czyraki, ropnie, wrzody, oparzenia, odmrożenia, opryszczka, półpasiec, trądzik, pojedyncze niedoskonałości, wszelkie skórne odstępstwa od normy: skóra szorstka, sucha, atopowa, wrażliwa, alergiczna, popękana, ale także ukąszenia i użądlenia owadów, skaleczenia, rany, zadrapania, zapalenie gruczołu mlekowego lub sutka, wrastający paznokieć, zakażenia skórne. 
  6. - Inne: ból, infekcja, zapalenie ucha, jęczmień, zapalenie spojówki, jamy ustnej, dziąseł oraz profilaktyka leczenia onkologicznego. 

Przechowywanie.

Z racji tego, że manuka to produkt spożywczy jak każdy inny, należy przechowywać go w suchym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej. Nie należy stawiać go w pobliżu urządzeń, przez które może się nagrzać, ponieważ przy ponad 40 stopniach Celsjusza, miód straci swoje właściwości. 

 

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz