Problemy gastryczne mogą pojawić się w dowolnym momencie, są uciążliwe, nieprzyjemne i występują bardzo często, zakłócając życie milionów ludzi na całym świecie. Powszechną dysfunkcją jest nadkwasota żołądka - dolegliwość bolesna i potencjalnie niebezpieczna. Mimo wszystko, jej objawy można zdecydowanie złagodzić, stosując naturalne metody i produkty lecznicze. Jak walczyć z nadkwasotą żołądka?
Nadkwasota żołądka - co to jest?
Nadkwasota (określana też jako nadkwaśność) to zaburzenie funkcjonowania żołądka, która polega na nadprodukcji kwasu solnego. Ale wszystko po kolei...
Komórki nabłonkowe znajdujące się w żołądku produkują sok żołądkowy - płyn zawierający kwas solny. Proces regulowany jest przez układ nerwowy i dwa ważne hormony:
- gastrynę - która pobudza produkcję
- somatostatynę - która hamuje produkcję
Kwas solny jest niezbędny w procesie trawienia, ponieważ rozkłada cząsteczki pokarmu, ułatwiając przyswajanie i wchłanianie pożywienia. Dodatkowo, kwaśne pH wydzieliny jest szkodliwe dla chorobotwórczych drobnoustrojów, które mogą dostać się do żołądka wraz z pożywieniem. Niestety, nie sprzyja też tkankom organizmu. Problem pojawia się, kiedy norma zostaje przekroczona, a soku żołądkowego jest zbyt dużo.
Nadkwasota żołądka - przyczyny
Nadkwasota żołądka to dolegliwość, która może mieć wiele różnych przyczyn. Choć najczęściej jest konsekwencją stresu, niewłaściwego stylu życia, nieodpowiednio zbilansowanej diety lub farmakoterapii (np. aspiryna lub leki sterydowe), może być też objawem choroby:
- zapalenie błony śluzowej żołądka (stan będący skutkiem uszkodzenia wewnętrznej warstwy ściany żołądka)
- zespół Zollingera - Ellisona (w trzustce i jelicie cienkim pojawiają się guzy, które aktywują gastrynę)
- choroba Addisona - Biermera (niedokrwistość złośliwa wynikająca z niedoboru witaminy B12)
- niedrożność ujścia żołądka (powstaje, gdy droga prowadząca z żołądka do jelita cienkiego jest zablokowana)
- zakażenie bakterią Helicobacter pylori (powoduje przewlekły stan zapalny)
Określenie powodu powstania i rozwoju nadkwasoty żołądka bywa trudne. Zdarza się, że lekarze diagnozują schorzenie, ale przyczyna bywa idiopatyczna - czyli ma nieznane lub niejasne podłoże.
Nadkwasota żołądka - objawy
Nadkwasota żołądka wiąże się z wieloma nieprzyjemnym objawami. Najczęściej pojawia się ból, szczególnie w górnej części brzucha, który występuje do kilku godzin po posiłku. Co jeszcze może wskazywać na nadkwasotę żołądka?
- dyskomfort w jamie brzusznej
- nudności
- wzdęcia
- niewyjaśniona utrata wagi
- piekący ból za mostkiem (jako konsekwencja podrażnienia błony śluzowej przełyku)
- uczucie pełności w żołądku
- rozdrażnienie
- uczucie "zatkanego" przełyku
Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że nadkwasota żołądka mylona jest często z innymi chorobami przewodu pokarmowego, jak zgaga lub refluks. Odpowiednie działanie jest kluczowe, gdyż czas działa na niekorzyść.
Komentarze (0)
Nowy komentarz