Niacyna nazywana jest tez witaminą B3 lub PP. Mniej osób natomiast wie, że kwas nikotynowy to również niacyna. W organizmie pełni wiele funkcji, które dotyczą m.in. układu nerwowego, a także hormonów płciowych. Do innych, ciekawych funkcji witaminy PP należy również dodawanie pewności siebie. Jej niedobór jest bardzo uciążliwy. Może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby tego uniknąć, należy włączyć w dietę pewne grupy produktów, które dostarcza organizmowi potrzebnej witaminy.
Niacyna - co to jest?
Niacyna to witamina o ogromnym wpływie na organizm. Wprawdzie jest to jedna z tych nielicznych witamin, które organizm samodzielnie syntetyzuje, jednak są to zbyt małe ilości, by pozwoliły na uniknięcie niedoboru. Dlatego tak ważne jest, by niacynę przyjmować wraz z pożywieniem lub w postaci zewnętrznej suplementacji, która pozwala na szybkie uzupełnienie braków. Niacyna ma wpływ na funkcjonowanie mózgu i obwodowego układu nerwowego. Jednym ze skutków jej niedoboru jest pelagra. Wprawdzie sama choroba nie jest już dużym problemem współczesnego świata, ale nadal zapadają na nią np. alkoholicy. Tej chorobie niacyna zawdzięcza swoją drugą nazwę, czyli witamina PP (środek przeciwpelargiczny).
Niacyna - skutki niedoboru
Niedobór niacyny najczęściej objawia się pelagrą. Ta natomiast ma wiele nieprzyjemnych skutków. Należą do nich problemy z jamą ustna, a dokładniej jej stan zapalny. Pelagra przejawia się także w problemach skórnych. Szorstkość i zaczerwienienie skóry, pęcherze na niej, ciemnobrązowe plamy na szyi, dłoniach i twarzy to niektóre z nich. Do tego choroba ta wpływa również na układ pokarmowy, powodując biegunki. Oddziałuje też na psychikę, powodując bezsenność, ogólne osłabienie i różne zaburzenia psychiczne.
Niacyna - jak działa i na co pomaga?
Niacyna ma nieocenione właściwości z punktu widzenia kosmetyki. Jej wpływ na skórę dotyczy nie tylko ochrony przed pelagrą. Witamina ta przede wszystkim przenika w głębsze warstwy skóry. Dzięki temu skutecznie zwalcza takie problemy jak wypryski trądzik, szorstkość, zaczerwienie i stany zapalne. Witamina PP działa także jako przewodnik. Pozwala innym substancjom odżywczym wnikać głębiej w skórę. Dlatego jest tak częstym składnikiem kosmetyków, a szczególnie kremów do twarzy lub ciała.
Witamina PP ma również ogromny wpływ na dobry stan skory. Chroni przed jej wysuszeniem w wyniku utraty wody. Niacyna powstrzymuje ten proces. Reguluje procesy odnowy naskórka oraz stymuluje produkcję kolagenu, co ma wpływ na jędrność skory. Witamina B3 działa jako silny przeciwutleniacz. Nie tylko hamuje powstawanie wolnych rodników. Ochrania również skórę przed promieniowaniem UV, które ma wpływ na proces starzenia się skóry. Niacyna chroni przed przebarwieniami i zapobiega powstawaniu nowych zmian skórnych. Wszystko to prowadzi do gładszej, zdrowszej i młodszej skory.
Witamina B3 oddziałuje na nerwy i to bardzo szeroko rozumiane. Bierze udział w przemianach metabolicznych kwasów tłuszczowych, węglowodanów i aminokwasów. Bierze też udział w produkcji czerwonych krwinek, obniża poziom cholesterolu, rozszerza naczynia krwionośne. Może też hamować toksyczne działanie leków i innych związków chemicznych. Jako witamina, która poprawia nastrój, niacyna wspiera leczenie niektórych zaburzeń psychicznych, w tym depresji czy schizofrenii.
Niacyna ma udział w syntezie hormonów płciowych, w tym kortyzolu, insuliny i tyroksyny.
Komentarze (1)
Nowy komentarz