Niebieskie światło i jego wpływ na zdrowie

Jak wspierać wzrok każdego dnia? Odpowiedź na to pytanie powinien poznać każdy, kto chce jak najdłużej cieszyć się życiem bez okularów czy też ochronić się przed pogłębieniem wady wzroku. Problemy ze wzrokiem coraz częściej dotykają najmłodszych. Jest to zjawisko na tyle powszechne, że może być nazwane chorobą cywilizacyjną. Odpowiada za nią nic innego jak niebieskie światło, którego w naszym otoczeniu z pewnością nie brakuje.

Czym jest niebieskie światło?

Niebieskie światło, a inaczej także światło widzialne o wysokiej energii jest rodzajem światła, który emitują słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia cyfrowe i wyświetlacze, czyli smartfony, GPS, monitory LCD/LED, tablety, laptopy i komputery. Chociaż powszechnie uważa się, że starsze modele monitorów bardziej szkodziły wzrokowi, w rzeczywistości im bardziej nowoczesny i zaawansowany jest ekran, tym więcej niebieskiego światła emituje. Światło to samo w sobie jest naturalnym zjawiskiem. To ono utrzymuje stan czuwania w ciągu dnia, jednak długotrwałe wystawienie na jego działanie może prowadzić do przemęczenia oczu, zaburzać rym snu, a w skrajnych przypadkach również prowadzić do uszkodzenia siatkówki i zwyrodnienia plamki żółtej. Wszystko to natomiast wynika z bliskiego sąsiedztwa niebieskiego światła do spektrum ultrafioletu, który jest szkodliwy dla ludzkich komórek.

Światło niebieskie - wpływ na organizm

Wpływ niebieskiego światła dotyczy szczególnie oczu. Na tyle agresywnie na nie oddziałuje, że zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne, które zachodzą w siatkówce. Efektem tego jest powstawanie znacznie większej ilości wolnych rodników niż organizm jest w stanie wyeliminować. Te natomiast uszkadzają komórki receptorowe, prowadząc do ich obumierania. To natomiast w konsekwencji wiąże się z uszkodzeniem wzroku. Proces ten jest stopniowy, dlatego tak trudno go dostrzec. Pierwszym z jego objawów są pojawiające się mroczki, które stopniowo zwiększają się, a ostatecznie zupełnie uniemożliwiają widzenie z bliska.

Na tym nie kończy się wpływ niebieskiego światła na zmysł wzroku. To z jego powodu nerwy wzrokowe kurczą się rozluźniają, by właściwie zogniskować obraz. Prowadzi to do ich nadwyrężenia i uczucia dyskomfortu. Z tego powodu podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi wiele osób skarży się na zmęczenie wzroku, nieostre widzenie czy nawet bóle głowy. Innymi efektami nadmiernej ekspozycji z niebieskie światło są uczucie suchości, pieczenia oczu i ich łzawienie.

Nie tylko zmysł wzroku cierpi w wyniku nadużywania urządzeń emitujących niebieskie światło. Dla mózgu jego obecność jest sygnałem informującym o konieczności aktywności. Jest to również czynnik zaburzający wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który odpowiada za zasypianie i regenerujący sen. Melatonina bowiem obniża ciśnienie krwi, temperaturę ciała i poziom glukozy, innymi słowy - czynniki odpowiedzialne za zdrowy i spokojny sen.

Jak wspierać wzrok każdego dnia?

Nie jest możliwe zupełne ograniczenie niebieskiego światła. Przede wszystkim jest ono emitowane przez słońce, a zatem otacza nas każdego dnia, jednak nie jest to jedyny powód. Zupełne zrezygnowanie z urządzeń elektronicznych nie jest możliwe. Komputery dla wielu są niezbędnym narzędziem pracy, a życia bez telefonu coraz więcej osób nie jest w stanie sobie wyobrazić. Z tego powodu należy podjąć realne możliwości walki z pogarszającym się wzrokiem. Odpowiednia higiena pracy, unikanie skupiania wzroku na źródle światła i systematyczne skupianie wzroku na innym obiekcie niż monitor komputera to główne zalecenia, jednak nie wszystkie sposoby na walkę z pogarszającym się wzrokiem. Równie ważna jest zbilansowana dieta. Luteina i zeksytyna powinny występować w niej w bardzo dużych ilościach, podobnie jak witamina A. Dlatego też dieta dla wzroku powinna obejmować w dużych ilościach takie warzywa i owoce jak sałata, szpinak, brokuły, dynia, brukselka, jarmuż, zielony groszek, kukurydza, marchew, buraki, kapusta, fasolka szparagowa, brzoskwinie, pomarańcze i pomidory. Wskazane jest, by codzienne spożywanie luteiny wynosiło co najmniej 6 mg na dobę.

Odpowiednia dieta, a także suplementacja, gdyż trudno jest dostarczyć z pożywieniem wymaganej normy, to podstawa długiego cieszenia się dobrym wzrokiem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...