Olej MCT - co to jest? Jak działa, jaki ma wpływ na organizm

Olej MCT - co to jest? Jak działa, jaki ma wpływ na organizm

Olej MCT to w dalszym ciągu suplement diety, który czeka na rozwój swojej popularności. Jest już obecny w większości sklepów z odżywkami i suplementami dla osób aktywnych fizycznie, jednak nadal nawet sprzedawcy nie zdają sobie sprawy z jego potencjału. Nie wiedzą, jak go stosować, by osiągnąć jak najlepsze efekty, a także dlaczego warto go w ogóle przyjmować. Tymczasem MCT to olej o wyjątkowej zawartości kwasów tłuszczowych niezbędnych organizmowi do codziennego funkcjonowania, a już szczególnie w okresach zwiększonej aktywności fizycznej.

Olej MCT - co to jest

Właściwości oleju MCT wynikają przede wszystkim z różnicy między tłuszczami nasyconymi i nienasyconymi.  O ile tłuszcze nienasycone uważa się za bardzo korzystne dla zdrowia (głównie dla serca, ale też przeciwdziałają zapaleniom i niektórym nowotworom), o tyle tłuszcze nasycone powszechnie uważa się za szkodliwe. Jest to błędne przekonanie, bowiem dzielą się one na długołańcuchowe i średniołańcuchowe. Te pierwsze podnoszą poziom złego cholesterolu i zwiększają ryzyko chorób serca. Drugie natomiast, które znane są również pod nazwą MCT, mają pozytywny wpływ na organizm głównie dlatego, że są wchłaniane w odmienny sposób.

Olej kokosowy MCT to tym samym olej pozyskiwany z kokosa, w którym znajdują się duże ilości MCT. Nie jest on dokładnie tłuszczem kokosowym, ale raczej wyodrębnionym z niego składnikiem, który ma ogromne znaczenie dla odchudzania i pracy mięśni.

Olej MCT - właściwości

Olej MCT może być stosowany jako suplement wspierający odchudzanie. Wynika to z tego, że kwasy tłuszczowe w nim zawarte są bardzo dobrym źródłem energii, a przy tym charakteryzują się silnymi właściwościami termogennymi. Innymi słowy, ich przyjmowanie oznacza zwiększone wydatkowanie ciepła przez organizm, co ma bezpośredni wpływ na redukcję wagi, o ile oczywiście proces jest poparty odpowiednią dietą. Znaczenie dla odchudzania MCT ma również z uwagi na łatwość wchłaniania tych tłuszczy: nie są do tego wymagane specjalne enzymy, a samo wchłanianie rozpoczyna się już w jamie ustnej. Nie bez znaczenia jest również wpływ oleju MCT na hamowanie łaknienia. Sam czas przebywania jedzenia w przewodzie pokarmowym ulega wydłużeniu, dzięki czemu uczucie sytości trwa dłużej, a składniki odżywcze są pozyskiwane w większych ilościach z pożywienia. Mowa tutaj o magnezie, wapni i witaminy E.

Olej MCT to przede wszystkim doskonały suplement dla osób aktywnych fizycznie. Nie są przy tym ważne rodzaj czy intensywność aktywności, ponieważ w każdym przypadku średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe będą bardzo przystępnym źródłem energii dla mięśni. Wynika to z ich sposobu wchłaniania i metabolizowania. Dzięki temu olej MCT nie będzie obciążał przewodu pokarmowego, a przy tym doskonale sprawdzi się jako pożywienie dla mięśni. Oznacza to, że umiejętne stosowanie oleju MCT może znacząco poprawić zdolności wysiłkowe. Związki zawarte w oleju przeciwdziałają degradacji tkanki mięśniowej, co ma szczególne znaczenie podczas każdej diety. Dzięki temu zamiast utraty mięśni, traci się tkankę tłuszczową.

Olej MCT - dawkowanie

Prawidłowe dawkowanie oleju MCT ma bardzo duże znaczenie. Jego nadmiar może zwiększyć stężenie cholesterolu we krwi, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia. Nie istnieją wprawdzie oficjalne normy, jakie powinny być przestrzegane, ale można uznać, że w przypadku osób aktywnych fizycznie (przynajmniej w stopniu umiarkowanym) bezpieczna dawka nie powinna przekraczać 50 ml na dobę.

Poprzez odpowiednie dawkowanie rozumie się tutaj suplementację inną niż używanie oleju MCT do smażenia, do którego nie powinien być stosowany. Rozpada się wtedy bowiem na niebezpieczne dla zdrowia związki. Zaleca się tym samym spożywanie go na zimno, co zapewni pozyskanie z oleju wszystkich wartości odżywczych. Dodatkowo warto zaopatrywać się w olej MCT u sprawdzonego sprzedawcy, gdyż jedynie to gwarantuje, że olej był tłoczony w warunkach spełniających standardy. To natomiast oznacza, że zawiera wszystkie składniki, które decydują o jego wyjątkowości.

Powiązane produkty

Udostępnij ten wpis

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz