Olej musztardowy na włosy i skórę — jak działa?

Olej musztardowy jest wytwarzany z ziaren gorczycy. Choć tłuszcze kojarzą nam się przede wszystkim z kuchnią, ten szczególny produkt ma znacznie szersze zastosowanie. Wywiera pozytywny wpływ na skórę oraz włosy, a dzięki naturalnemu pochodzeniu nie niesie za sobą ryzyka alergii. Największą popularnością cieszy się w Indiach, jednak coraz więcej Polek docenia jego skuteczność. Dlaczego olej musztardowy z gorczycy to nieodłączny element pielęgnacji?

Olej musztardowy — właściwości lecznicze

Na pożądane właściwości oleju musztardowego wpływ ma jego pochodzenia. Wytwarzany z ziaren gorczycy przejmuje jej zalety, stając się środkiem chętnie wykorzystywanym nie tylko w kuchni czy w kosmetykach, ale także w farmacji. Wśród pozytywnych efektów znajdują się:

  • ochrona błony śluzowej żołądka
  • ulga przy zaparciach i wzdęciach
  • działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe
  • obniżenie poziomu cholesterolu we krwi
  • usprawnienie pracy serca
  • regulacja pracy hormonów

Olej musztardowy — zastosowanie. Kiedy warto go użyć?

Lśniące kosmyki, czyli olej musztardowy na włosy

Osłabione cebulki włosów są powodem do wypadania włosów. Osoby zmagające się z cienkimi, łamliwymi kosmykami, których zagęszczenie lub zapuszczenie graniczy z cudem, powinny sięgnąć po olej musztardowy. Pobudza on krążenie, przyczyniając się do wzrostu kolejnych włosów. 

Na kondycję swoich pasm możemy wpływać od wewnątrz oraz od zewnątrz. Regularne spożywanie oleju dostarcza organizmowi niezbędnych składników wzmacniających włosy. Jeśli chcemy, by nasze kosmyki odżyły i nabrały blasku, możemy skorzystać z olejowania. Tu należy się zastanowić, do jakich włosów olej musztardowy sprawdzi się najlepiej. Ze względu na obecność jednonienasyconych oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, powinny po niego sięgać osoby ze średnioporowatymi włosami.

Równomiernie rozprowadzony produkt pozostawiamy na ok. 30 minut, a następnie dokładnie spłukujemy. Olej musztardowy do włosów może przyspieszyć ich wzrost także dzięki regularnym masażom skóry głowy z jego wykorzystaniem. 

Sekret młodości — olej musztardowy na skórę

Poprawa krążenia przydaje się również skórze twarzy. Olej z gorczycy wpływa na jej elastyczność, czyniąc ją napięta i odporną na zmarszczki. Dzięki obecności witaminy A, E oraz C wykazuje działanie antyoksydacyjne, które spowalnia starzenie. Dodatkowo wyrównuje koloryt i pomaga pozbyć się drobnych niedoskonałości i zmian trądzikowych. 

Ze względu na oleistą konsystencję, możemy go stosować zarówno jako dodatek do maseczek, jak i preparat do oczyszczania twarzy, np. z makijażu. Preparat może być stosowany na całej powierzchni ciała, a jego rozgrzewający charakter doceniają szczególnie osoby zmagające się z zimnymi dłońmi oraz stopami. Olej musztardowy świetnie sprawdza się także podczas masażu. 

Olej musztardowy w kuchni

Naturalne pochodzenie sprawia, że jest on doskonałym dodatkiem wielu potraw. Jego wyrazisty smak nadaje się do dań mięsnych, może być wykorzystywany także przy marynatach. Olej z gorczycy warto dodać również do sałatek. Nie należy natomiast używać go do smażenia.

Jaki rodzaj oleju musztardowego sprawdzi się najlepiej?

Olej musztardowy może być wytwarzany z różnych rodzajów ziaren gorczycy. Wśród najczęściej stosowanych znajduje się: czarna, biała, polna oraz sarepska, zaś to właśnie pierwsza z nich jest najbardziej pożądana. Zawiera najwięcej wartościowych składników i przynosi najlepsze efekty.

Olej musztardowy nierafinowany

Tłoczony w temperaturze poniżej 40 stopni Celsjusza zachowuje swoje wartości odżywcze oraz naturalny kolor. Z tego względu to właśnie tego oleju poszukujemy najczęściej. Produkty tłoczone na zimno wyróżniają się jednym ograniczeniem — nie mogą być wykorzystywane w wysokich temperaturach. Jeśli więc zdecydujemy się na olej musztardowy nierafinowany, upewnijmy się, że korzystamy z niego bez podgrzewania. 

Jak stosować olej musztardowy?

Tłuszcz roślinny możemy przyjmować wraz z pożywieniem jako dodatek do dania głównego lub sałatki. Nie zaszkodzą także maski na włosy z wykorzystaniem oleju oraz delikatny masaż. Dla niektórych kobiet korzystne okaże się olejowanie, w trakcie którego przetrzymujemy produkt co najmniej 30 minut. 

Jeśli stosujemy go by pozbyć się niedoskonałości, koniecznie uważajmy na otwarte rany. Niezagojone wypryski mogą źle zareagować na nałożony olej, dlatego zaleca się używać go jedynie na wygojonych obszarach skóry. 

Olej musztardowy — czy każdy może go używać?

Stosowanie niewielkich dawek oleju musztardowego z gorczycy nie jest niebezpieczne. Zawiera on kwas erukowy, który w zbyt wysokim stężeniu może być szkodliwy. W niektórych przypadkach nawet śladowe ilości mogą być potencjalnym zagrożeniem. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży. Przed rozpoczęciem stosowania oleju musztardowego warto skonsultować to z lekarzem.

W podobnej sytuacji znajdują się osoby z problemami kardiologicznymi. Choć tłuszcz ten pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu krwionośnego, działanie może okazać się zbyt mocne w przypadku niektórych schorzeń.

  1. https://www.researchgate.net/profile/Sundeep_Mishra2/publication/267710940_Cooking_oils_for_heart_health/links/5b228b0c0f7e9b0e37429a68/Cooking-oils-for-heart-health.pdf Journal of Preventive cardiology
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324686

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...