Olej z ostropestu - jak działa i w czym może pomóc

Szukając preparatów zdrowotnych przeznaczonych do danej dolegliwości lub schorzenia, czasami naprawdę można się zgubić. Każdy poleca na określoną przypadłość szereg różnych produktów, więc trudno jest wybrać jeden. Jednak istnieje grupa substancji, w której znajdą się pomocnicy na każdą ewentualność. Mowa o olejach. Jednym z flagowych przedstawicieli olejów jest ten z ostropestu. Czym się odznacza i jakie jest jego działanie?

Czym jest olej z ostropestu i co wchodzi w jego skład?

Olej ten tworzy się oczywiście z rośliny, której nazwa brzmi ostropest plamisty. Należy do rodziny astrowatych, która charakteryzuje się przede wszystkim działaniem antyhepatotoksycznym. Co to oznacza? Ostropest przeciwdziała uszkodzeniom komórek wątrobowych. Odbywa się to poprzez niedopuszczenie do osadzenia się toksyn na wątrobie lub łączenia się ich z jej tkankami. Jednak skąd biorą się te lecznicze właściwości ostropestu? Zawdzięcza to temu, iż w jego skład wchodzi sylimaryna. Jest ona grupą flawonolignanów pochodzenia roślinnego i pozyskuje się go z owoców. Działanie sylimaryny polega na stabilizowanie błon komórkowych hepatocytów w wątrobie, czym chroni ten narząd przed toksycznymi związkami oraz mobilizuje go do ewentualnej regeneracji. Dodatkowo olej ostropestowy posiada w sobie kilka witamin: E, K oraz C, a także cukry, białka, tłuszcze, fitosterole, garbniki i sporo minerałów. 

Historia stosowania ostropestu jako rośliny leczniczej sięga już czasów starożytności. Jednak często niesłusznie brano ją niestety za chwast, głównie ze względu na podobieństwo do ostu. Ostropest osiąga wysokość nawet dwóch metrów, ma kolce masywną, grubą łodygę i fioletowe kwiaty. Występuje niemal we wszystkich zakątkach świata, ale jego domem jest basen Morza Śródziemnego. Oczywiście trafił także do Polski. Rośnie dziko, ale jest również uprawiany specjalnie.

Właściwości oleju z ostropestu

Charakteryzuje się przede wszystkim bardzo korzystnym wpływem na skórę. Dzięki temu z powodzeniem można używać go w przypadku różnego rodzaju dolegliwości skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry, wysypki, oparzenia, a nawet na rany, które trudno i długo się goją. Działa regenerująco, przeciwzapalnie oraz odkażająco. Co więcej, wspomaga leczenie cukrzycy.  Dodatkowo podnosi ogólną odporność organizmu i wzmacnia ją, dlatego można zażywać go prewencyjnie. Ciekawą właściwością oleju z ostropestu jest także fakt, że działa hamująco na różnego rodzaju krwotoki (np. z kobiecych dróg rodnych, z nosa, czy też z odbytu). Kolejną cechą charakterystyczną jest to, iż pomaga cierpiącym na chorobę lokomocyjną oraz inne dolegliwości gastryczne, np. gazy i wzdęcia. Warto jest także stosować go w przypadku przewlekłych migren. Pobudza również apetyt.

Zastosowanie 

Jego głównym zastosowaniem jest oczywiście leczenie wszelkiego typu schorzeń związanych z wątrobą oraz nerkami. Oczyszcza te narządy ze szkodliwych toksyn. Faktem, który również z tym się wiąże jest to, iż ochrania organizm przed niekorzystnym wpływem produktów powstających w procesie przemiany materii. Dzięki temu, że olej z ostropestu pomaga leczyć wątrobę, zalecany jest w kuracji antyalkoholowej. Dobrze jest go również stosować, kiedy w narządzie wystąpi zapalenie(każdego typu: A, B oraz C). Działanie oleju ostropestowego nie jest obojętne także dla mózgu. Przez to, że zwalcza wolne rodniki i ogranicza ich namnażanie się, wspomaga procesy zapamiętywania oraz koncentracji. W jego skład wchodzi kwas linolowy, który z kolei pomaga przeciwdziałać rozwojowi nowotworów. Stosowany jest także w przypadku zapaleń: krtani, gardła, czy też dziąseł. 

Olej z ostropestu w kosmetykach

Ze względu na to, że olej z ostropestu zawiera duże ilości witaminy E, świetnie sprawdza się w kosmetykach do cery dojrzałej, ponieważ spowalnia proces starzenia się skóry, uelastycznia ją i sprawia, że staje się bardziej świetlista. Ponadto łagodzi podrażnioną i zaczerwienioną cerę, wygładza ją i działa przeciwbakteryjnie.

Olej z ostropestu do twarzy

Olej z ostropestu dedykowany jest skórze suchej, wrażliwej, zwiotczałej, z przebarwieniami, z pękającymi naczynkami krwionośnymi, a także dotkniętej trądzikiem, egzemą czy łuszczycą. Zawarte w nim substancje działają przede wszystkim przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie, dzięki czemu łagodzą wszelkie zmiany trądzikowe oraz podrażnienia. Olej z ostropestu jest także produktem silnie regenerującym i przyspieszającym gojenie się ran, co jest szczególnie pomocne przy skórze wrażliwej. Dodatkowo rozjaśnia i likwiduje przebarwienia, również te potrądzikowe. Ponadto, dzięki zawartości antyoksydantów olej działa także przeciwzmarszczkowo i wspomaga produkcję kolagenu, co przywraca skórze jej naturalną jędrność i sprężystość. Produkt ten można stosować w ramach pielęgnacji zarówno wewnętrznie - przyjmując 1 łyżeczkę zimnego oleju dziennie - jak i zewnętrznie, czyli bezpośrednio na oczyszczoną skórę poprzez delikatne wklepanie oleju i pozostawienie go do wchłonięcia lub jako dodatek do drogeryjnych kremów i balsamów. 

Jak dawkować?

Olej z ostropestu ma silne działanie, jednak osoby, które ukończyły dwunasty rok życia mogą bez obaw stosować go od jednego do dwóch razów dziennie (po łyżeczce). Dzieci młodsze nie powinny stosować suplementacji tego oleju. 

Który olej z ostropestu wybrać?

Olej z ostropestu koniecznie musi być tłoczony na zimno, to znaczy poniżej 40 stopni. Ponadto butelka, w której się znajduje powinna być szklana i ciemnego koloru, co będzie chroniło jej cenną zawartość przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dodatkowo dobrze byłoby, gdyby olej był nierafinowany. Musi także być świeży (dlatego trzeba zwrócić uwagę na datę przydatności) oraz pozyskany z ziaren wysokiej jakości. 

Najlepiej przechowywać jest w lodówce, wtedy nie straci na swoich właściwościach.

Przeciwwskazania

Olej z ostropestu nie będzie dobrze działał na osoby, które cierpią na niedrożność przewodów żółciowych. Jest tak, ponieważ może zwiększać wydzielanie się żółci, a to mogłoby dla chorych być niebezpieczne. Drugą grupą są ci, którzy biorą tabletki antykoncepcyjne, ale także leki przeciwlękowe, przeciwzakrzepowe oraz służącej obniżeniu poziomu cholesterolu. Olej spowoduje znaczne osłabienie działania tych substancji. Nie zaleca się także, by oleju ostropestowego używały kobiety w ciąży i karmiące piersią. 

Komentarze (6)

    • Ewa
    • 2022-07-30 10:38:52
    Działa też świetnie na erekcję.
    • Man
    • 2023-03-02 17:29:24
    Jak tak to biorę:)
    • Jurek
    • 2023-05-02 18:09:06
    Olej z ostropestu tłoczony na zimno działa na wątrobę, wspomaga trzustke,stabilizuje profil lipidowy. Z jego użytkowania jestem zadowolony od 7 lat. Rano pity na czczo . Tylko dla zdrowia, wyniki super
    • s123
    • 2024-02-25 20:48:08
    Nie goni cię po tym? U mnie łyżka oleju lnianego na czczo to była gwarantowana sraczka
    • Monika
    • 2024-01-20 10:26:06
    Dziala cuda przy lojotokowym zapaleniu skory.
    • Antoni
    • 2024-03-07 00:17:22
    Po kuracji olejem stoi od dwóch dni.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...