Olejek anyżowy w kosmetyce i medycynie. Czego o nim nie wiesz?

Anyżowy olejek był rozpoznawalny już w starożytności, kiedy to stosowano go przede wszystkim ze względu na jego antyseptyczne właściwości. Dziś wiemy, że jest to cenne wsparcie podczas choroby, które rozluźnia mięśnie i działa przeciwbólowo. Istotny jest także jego pozytywny wpływ na układ trawienny. Bywa używany jako dodatek do kąpieli, środek do inhalacji czy też urozmaicenie w trakcie masażu. Jakich efektów możemy spodziewać się od olejku anyżowego?

Czym jest anyżowy olejek?

Płynna substancja jest pozyskiwana z rośliny znanej pod nazwą biedrzeniec anyżu. Proces odbywa się najczęściej poprzez destylację z parą wodną, dzięki czemu zdecydowana większość właściwości nie ulega zmianie. Ze względu na łudząco podobną nazwę, preparat jest mylony z podobnym produktem. Olejek z anyżu gwieździstego nie jest jednak tym samym, co olejek anyżowy — choć ich zastosowanie często się pokrywa. Podstawową różnicą jest sposób pozyskiwania, gdyż do wytworzenia tego pierwszego niezbędne są nasiona anyżu gwiazdkowego. 

Olejek anyżowy — właściwości

Zainteresowanie olejkiem anyżowym wynika z jego właściwości antyseptycznych — to właśnie one okazały się pierwszą korzyścią, którą zapewnia stosowanie preparatu. Ponadto działa przeciwgrzybiczo, dlatego zapobiega infekcji świeżej rany i ułatwia jej gojenie. Przykładany w miejsce bólu zmniejsza obrzęk, łagodzi dolegliwości bólowe i obniża stan zapalny. 

Uspokajające właściwości olejku anyżowego są wykorzystywane u osób zmagających się z wahaniami nastroju. Substancja stanowi swego rodzaju stabilizator, który koi nerwy i zmniejsza nerwowość. Działanie wyciszające jest cenną zaletą dla tych, którzy po ciężkim dniu w pracy lub szkole szukają zasłużonego wypoczynku. Olejek anyżowy spowalnia krążenie i zwalnia pracę umysłu, ułatwiając zasypianie, dlatego bywa stosowany jako środek do walki z bezsennością. 

Usprawnienie układu trawiennego odbywa się w sposób podwójny. Z jednej strony preparat wzmaga apetyt, pobudzając nas do jedzenia, z drugiej zaś przyspiesza metabolizm i dba o to, by pożywienie było sprawnie i solidnie strawione. W ten sposób możemy mieć pewność, że odzyskamy ochotę na jedzenie np. w trakcie choroby, a spożyty pokarm nie spowoduje wzdęć czy bólu. 

Olejek anyżowy — działanie

Szereg właściwości prozdrowotnych zadecydował o skuteczności olejku. Jego podstawowe funkcje zostały wykryte już setki lat temu, zaś dziś wiemy dokładnie, czego od niego oczekiwać. Wykazuje on działanie:

  • rozgrzewające — nałożony w miejsce bólu rozgrzewa mięśnie, rozluźniając je i łagodząc objawy infekcji
  • wykrztuśne — rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie, przynosząc ulgę w trakcie choroby 
  • przeciwgrzybicze — zwalcza grzyby, dzięki czemu dobrze sprawdza się w walce z infekcjami wywołanymi przez te drobnoustroje
  • moczopędne — przyspiesza pracę nerek i oczyszcza organizm z nadmiaru wody, sodu i innych szkodliwych substancji
  • minimalizujące bóle menstruacyjne — łagodzi skurcze pojawiające się przed oraz w trakcie miesiączki
  • oczyszczające skórę — dogłębnie oczyszcza naskórek z zanieczyszczeń, pozostałości makijażu i martwych komórek
  • uspokajające — koi nerwy i pozwala wyciszyć organizm, pozbywając się gonitwy myśli
  • antyseptyczne — odkaża miejsce zranienia i przyspiesza proces regeneracji
  • wiatropędne — reguluje funkcje trawienne i wspiera jego funkcjonowanie, niwelując wzdęcia i zaparcia

Olejek anyżowy — zastosowanie. Jak go używać?

Olejek anyżowy do inhalacji

Aromaterapia z wykorzystaniem anyżowego olejku sprawdza się podczas przeziębień. Intensywna woń oczyszcza drogi oddechowe i udrażnia je, przywracając nam swobodne oddychanie. Rozgrzewające i wykrztuśne właściwości pomagają natomiast w stanach zapalnych i ułatwiają pozbycie się zalegającej w oskrzelach wydzieliny. 

Aby w pełni wykorzystać olejek anyżowy do inhalacji, zaleca się zmieszanie 5-7 kropli preparatu z gorącą wodą znajdującą się w misce. Nad przygotowaną substancją należy pochylić głowę, przykryć ją ręcznikiem, a następnie wdychać powietrze przez nos, pamiętając o zamknięciu oczu. 

Kąpiel z olejkiem anyżowym

Sposobem na intensywne rozgrzanie ciała i przyspieszenie procesu leczenia jest zastosowanie olejku anyżowego do kąpieli. Do ciepłej wody dodajemy kilka kropel produktu, a następnie delektujemy się przyjemnym działaniem obu składników. Należy jedynie pamiętać, by całość trwała nie dłużej niż 15 minut, by uniknąć ewentualnych skutków ubocznych. 

Masaż z olejkiem anyżowym

Rozgrzewające działanie jest pożądane przy masażach. To właśnie dlatego olejek anyżowy bywa wykorzystywany podczas takich zabiegów. Najczęściej jest on jednak środkiem mającym złagodzić ból mięśni, np. podczas menstruacji. Zmieszanie 3-5 kropli z podstawowym olejem do masażu zapewni nam aromatyczny zapach, który będzie naszym towarzyszem w trakcie masażu. Delikatne ruchy szybko rozluźnią obolałe miejsce, przynosząc nam długo wyczekaną ulgę. 

Olejek anyżowy — zastosowanie w kosmetyce

Olejek anyżowy na włosy

Błyszczące, mocne kosmyki mogą być zagwarantowane poprzez zbilansowaną dietę. W procesie przywracania włosów do zdrowia warto także zadbać o zewnętrzne działanie, które przyspieszy cały proces i sprawi, że na zawsze zapomnimy o przerzedzonych pasmach. Sumienne wykorzystywanie olejku anyżowego na włosy regeneruje zniszczone kosmyki i chroni końcówki przed łamaniem. 

Wcieranie preparatu w skalp to również sposób na zagęszczenie i przyspieszenie wzrostu tzw. baby hair, czyli nowych, zdrowych włosów. Delikatny masaż skóry głowy pobudza cebulki i usprawnia ich pracę, dzięki czemu już po kilku tygodniach stosowania zauważymy znaczną różnicę w ilości naszych włosów. 

Olejek anyżowy na zmarszczki

Liftingujące i napinające działanie, jakie wykazuje olejek anyżowy, sprawiło, że stał się on faworytem w walce ze zmarszczkami. Redukuje powstałe ubytki, znacząco zmniejszając ich widoczność. Zapobiega również tworzeniu się nowym, pozostawiając skórę nawilżoną, świeżą i młodo wyglądającą.

Olejek anyżowy na trądzik

Oczyszczające właściwości olejku anyżowego dezynfekują skórę pokrytą trądzikiem, a jednoczesny przeciwbakteryjny wpływ niweluje toczące się zapalenia. Produkty do mycia twarzy zmieszane z niewielką ilością preparatu wykazują wzmocnione działanie, które usuwa z twarzy wszelkie niedoskonałości i pryszcze. 

Przeciwwskazania do stosowania olejku anyżowego

Olejek anyżowy należy do jednych z najskuteczniejszych w swojej klasie, dlatego charakteryzuje się intensywnym działaniem. Z tego powodu nie każdy powinien go używać, gdyż może wywołać niepożądane skutki uboczne. Jeśli przyjmujemy leki na stałe, koniecznie skonsultujmy stosowanie olejku z lekarzem lub farmaceutą. Substancje zawarte w preparacie mogą zaburzać działanie niektórych specyfików i obniżać ich skuteczność.

Dla bezpieczeństwa zaleca się także, by olejku anyżowego unikały kobiety w ciąży oraz małe dzieci, które mogą wykazać się szczególną nadwrażliwością na jego niektóre elementy. Gdy w trakcie stosowania zauważymy niepokojące objawy sugerujące alergię, natychmiast zrezygnujmy z użytkowania preparatu. 

  1. https://botanologio.com/en/anise-for-shiny-hair-and-skin/
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-582/anise

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...