Olejek bazyliowy — właściwości, zastosowanie, działanie

Olejek bazyliowy nie należy do czołówki najpopularniejszych preparatów, choć jego właściwości z całą pewnością przemawiają za włączeniem go do naszej apteczki. Wykorzystuje się go m.in. do łagodzenia objawów przeziębienia, zredukowania stresu i usprawnienia układu trawiennego. Zalety produktu zostały docenione również przez sektor kosmetyki, w którym olejek bazyliowy zajął istotne miejsce w pielęgnacji włosów i skóry. Jakie korzyści może przynieść?

Czym jest olejek bazyliowy?

Cenny olejek bazyliowy, jak wskazuje na to nazwa, jest pozyskiwany z liści i kwiatów bazylii pospolitej. Choć najczęściej rozpoznajemy ją jako przyprawę stosowaną w kuchni, na tym nie kończy się jej potencjał. Plantacje rośliny znajdują się przede wszystkim w krajach z klimatem śródziemnomorskim, a jej zbiory odbywają się co roku.

Wodnista konsystencja i jasny, delikatnie żółty odcień to cechy charakteryzujące olejek bazyliowy. Właściwości, które wykazuje, sprawiły, że jest używany głównie w kontekście medycznych oraz kosmetycznym. 

Olejek bazyliowy — działanie 

W zależności od sposobu, w jaki wykorzystamy olejek bazyliowy, przyniesie on ulgę na inne dolegliwości. Jest polecany zarówno osobom zmagającym się z problemami medycznymi, jak i tym, którzy chcą zadbać o swoją urodę. Jakie zapewnia korzyści?

  • oczyszcza skórę — działanie antyseptyczne oraz antybakteryjne sprawiają, że olejki bazyliowe dogłębnie oczyszczają skórę i pozbywają się zanieczyszczeń
  • działa przeciwskurczowo — reguluje pracę mięśni i zapobiega niekontrolowanym skurczom, np. w trakcie menstruacji
  • usuwa takie dolegliwości, jak nudności, biegunki, zatwardzenia, wzdęcia — usprawnia układ trawienny i metabolizm
  • oczyszcza drogi oddechowe — olejek bazyliowy jest naszym sprzymierzeńcem podczas przeziębień, pozwala sprawnie pozbyć się kaszlu oraz kataru, ułatwiając oddychanie
  • działa antybakteryjnie — nałożony na zranienie odkaża je, przyspieszając gojenie
  • wpływa rozluźniająco na układ nerwowy — koi i uspokaja, wyciszając organizm
  • poprawia krążenie krwi — dzięki temu zapobiega tworzeniu się zakrzepów i reguluje ciśnienie krwi
  • łagodzi swędzenie — minimalizuje skutki ukąszenia przez owady i insekty

Olejek bazyliowy — zastosowanie prozdrowotne

Naturalny antyoksydant

olejku bazyliowym mogą pomyśleć ci, którzy nie zgadzają się na szybkie starzenie. Zawarte w nim substancje neutralizują działanie wolnych rodników, dlatego opóźniają ten proces i pozwalają cieszyć się zdrową i promienistą skórą na wiele lat. Co więcej, staje się ona naciągnięta i elastyczna, dzięki czemu tworzenie nowych zmarszczek jest znacznie utrudnione. 

Redukcja stresu

Biznesmeni, studenci oraz osoby znajdujące się na ważnych stanowiskach nierzadko zmagają się ze stresem, który wywiera negatywny wpływ na zdrowie. Osłabione ciało przestaje być odporne na infekcje, traci siły, a zdolności do gojenia ran znacznie się obniżają. Wyciszenie organizmu i ukojenie nerwów jest możliwe poprzez stosowanie olejku bazyliowego. Naturalny aromat uspokaja, regulując pracę układu nerwowego. 

Poprawa układu trawiennego

Wzdęcia, nudności czy biegunki mogą być wynikiem nieprawidłowego funkcjonowania układu trawiennego. Nieprzetrawione pożywienie zalega w przewodzie pokarmowym, powodując ból i dyskomfort. Rozluźniające działanie, którym charakteryzuje się olejek bazyliowy, pomaga uporać się z bólem, a dodatkowo pobudza organizm do szybszego i lepszego trawienia. 

Ulga w przeziębieniach

Miesiące, w których pogoda przestaje być łaskawa, a na zewnątrz doskwiera nam chłód, są najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Okres ten sprzyja przeziębieniu i grypie, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Inhalacje z olejku bazyliowego udrażniają drogi oddechowe, minimalizują kaszel i wspierają organizm w trakcie gorączki. 

Olejek bazyliowy w kosmetyce

Oczyszczona skóra

Naturalne składniki zebrane w olejku bazyliowym odblokowują pory, oczyszczając je z zebranych w nich zanieczyszczeń, pozostałości makijażu, drobnoustrojów oraz martwego naskórka. Przeciwbakteryjne działanie preparatu odnalazło zastosowanie także w kuracji trądziku. Regularne stosowanie pomaga w przywróceniu naturalnego stanu skóry i ograniczeniu zmian skórnych. Gdy pozbędziemy się dolegliwości, olejek bazyliowy zadba o to, by nie doszło do nawrotu. 

Gęste włosy

Wypadające, cienkie włosy to koszmar każdej kobiety, który szybko może przerodzić się w kompleksy i obniżoną samoocenę. Właściwości olejku mogą zapobiec utracie kolejnych kosmyków i wzmocnić je od korzeni. Masaż skalpu wraz z preparatem pobudza cebulki do wzrostu i chroni przed traceniem zbyt dużej ilości włosów.

Jak używać olejek bazyliowy?

Olejek bazyliowy do inhalacji

Aromaterapia z wykorzystaniem olejku bazyliowego wywiera szczególny wpływ na drogi oddechowe, dlatego może być stosowana podczas przeziębienia. Nawilża śluzówkę, niwelując takie objawy jak kaszel czy ból gardła. Dodatkowo przyspiesza procesy regeneracyjne, wzmacnia organizm i pomaga przy stanach zapalnych, w których występuje gorączka.

Aby wykorzystać olejek bazyliowy do inhalacji, kilka kropel preparatu należy umieścić w misce z gorącą wodą. Następnie pochylamy się nad gotową mieszanką, nakrywamy głowę ręcznikiem i z zamkniętymi oczami wdychamy powietrze przez nos. Cała procedura nie powinna przekraczać 7 minut. 

Olejek bazyliowy do pielęgnacji

Pielęgnacyjne działanie olejku bazyliowego może być wykorzystane poprzez zmieszanie preparatu z ulubionym kosmetykiem, np. żelem pod prysznic lub balsamem. Wzbogacona formuła spowolni starzenie skóry, a przeciwbakteryjne właściwości preparatu ochronią nas przed niechcianymi niedoskonałościami. 

Olejek bazyliowy może być dodany także do własnoręcznie przyrządzanego peelingu. Dzięki temu nadamy mu wyjątkowy zapach i urozmaicimy specyfik. W prostszej wersji możemy również skorzystać z gotowego produktu, w którym umieścimy kroplę olejku i dokładnie wymieszamy.

Preparaty z wykorzystaniem olejku bazyliowego mogą być stosowane do skóry trądzikowej, która wymaga specjalnego oczyszczenia. Substancja zdezynfekuje dane miejsce, zadziała przeciwbakteryjnie i zahamuje rozwój zmian skórnych. Warto zmieszać go ze sprawdzonym żelem do mycia twarzy, a następnie dokładnie spłukać. 

Olejek bazyliowy do masażu

Aromatyczny olejek bazyliowy zachwyca swoim zapachem i relaksuje. Z tego względu jest chętnie wykorzystywany podczas odprężających masaży całego ciała. Rozprowadzony po powierzchni skóry wnika w nią, regenerując od środka i zatrzymując starzenie, jednocześnie gwarantując rozluźnienie spiętych mięśni. 

Olejek bazyliowy — przeciwwskazania. Kto powinien na niego uważać?

Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Olejek bazyliowy powinien być odstawiony także wtedy, gdy zauważymy niepokojącą reakcję naszego organizmu. Podrażnienia, opuchlizna czy swędzenie są jasnym sygnałem, by zrezygnować ze stosowania produktu. Nie zaleca się również podawania olejku niemowlętom, a u osób starszych należy pamiętać, aby nie połykać preparatu i wykorzystywać go jedynie na zewnątrz organizmu.

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5978029/
  2. https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-basil-essential-oil-88773

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...