Olejek cytronelowy na kleszcze, komary i spokój ducha

Olejek cytronelowy to aromatyczny preparat, który swoje właściwości zawdzięcza charakterystycznym nutom zapachowym. To właśnie one sprawiają, że jest on wykorzystywany przy nawracających bólach głowy, osłabieniu organizmu, a nawet w pielęgnacji skóry. Doskonale sprawdza się także jako środek odstraszający insekty i komary, dzięki czemu chętnie sięgamy po niego wiosną i latem. Czym może zaskoczyć nas olejek cytronelowy? 

Czym jest olejek cytronelowy?

Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje roślin, z których można pozyskać olejek cytronelowy. Pierwszą jest palczatka szczelna (Cymbopogon nardus) pochodząca z Cejlonu. Odmiana jawajska zaś jest wytwarzana Cymbopogon winterianus, której uprawa rozpoczęła się na Jawie w Indonezji.

Choć ich działanie jest zbliżone, najczęściej spotykamy się z palczatką szczelną, potocznie zwaną również trawą cytronelową. Ostateczny produkt powstaje w wyniku destylacji z parą wodną. Olejek można rozpoznać po zapachu, który przywodzi na myśl świeżą trawę z delikatną nutą cytrusową. 

Działanie cytronelowego olejku

Liczne właściwości olejku cytronelowego sprawiły, że obecnie jest on wykorzystywany w wielu dziedzinach życia. Co więcej, podobnie jak większość olejków eterycznych, rzadko wywołuje on reakcje alergiczne. Wykazuje on działanie:

  • uspokajające
  • łagodzące ból
  • przeciwskurczowe
  • antyseptyczne i przeciwzapalne
  • odświeżające
  • pobudzające
  • kojące nerwy
  • odstraszające insekty i owady

Olejek cytronelowy — właściwości przeciwzapalne

Po olejek cytronelowy chętnie sięgają ci, którzy zmagają się z objawami infekcji. Przeziębienie czy grypa prowadzą do znacznego osłabienia organizmu, które może być zminimalizowane poprzez aromaterapię z wykorzystaniem preparatu. Inhalacje przyczyniają się do obniżenia gorączki, a także zlikwidowania stanów zapalnych. Właściwości produktu są doceniane również przez kobiety mierzące się z bolesnym miesiączkowaniem.

Usprawniające trawienie

Wzdęcia, bóle brzucha, zaparcia czy biegunki mogą być konsekwencją zbyt dużego stresu lub nieprawidłowej diety. Przed sięgnięciem po silne leki niwelujące objawy, warto rozważyć naturalne sposoby pozbycia się nieprzyjemności. Olejek eteryczny pozwoli na rozluźnienie mięśni i usprawni pracę układu trawiennego, tak, by posiłki nie kojarzyły się z późniejszymi dolegliwościami.

Odświeżające

Olejki z trawy cytronelowej dobrze sprawdzają się jako dezodorant pozbawiony sztucznych substancji. Zmniejszają ilość wytwarzanego potu i neutralizują jego zapach. Są wykorzystywane także w formie odświeżacza do powietrza, który nadaje otoczeniu świeżości. Lekko cytrynowa nuta orzeźwia, sprawiając, że pomieszczenie sprawia wrażenie czystszego i przyjemniejszego. 

Tonizujące

Kosmetyki, w których składzie odnajdzie się naturalny olejek cytronelowy, wykazują właściwości tonizujące. Uspokajają skórę i pozbywają się przebarwień oraz drobnych niedoskonałości. 

Odstraszające insekty

Komary oraz kleszcze omijają wnętrza, z których wydobywa się charakterystyczny zapach preparatu. Regularne stosowanie pozwala nie tylko pozbyć się nieproszonych gości, ale także ochronić nas przed ugryzieniem. Jego działanie może być wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach, jak i na konkretnych osobach, np. poprzez zaaplikowanie produktu na ubranie. 

Olejek cytronelowy — zastosowanie. Kiedy się sprawdzi?

Cechy charakterystyczne olejku cytronelowego zostały wykorzystane zarówno w kosmetyce, jak i w gospodarstwie domowym. Z tego względu możemy spotkać go jako element składu niektórych produktów do pielęgnacji ciała. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by stosować go jako samodzielny produkt. W jakich sytuacjach może przynieść wyczekaną ulgę?

Cytronelowy olejek na kleszcze

Kleszcze to jedne z tych insektów, które pomimo swych niewielkich rozmiarów stanowią dla nas niebezpieczeństwo. Ich ugryzienie może doprowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Odpowiednie zabezpieczenie ciała podczas spaceru to najprostszy sposób na uniknięcie groźnego kontaktu z kleszczami. Jednym ze skutecznych rozwiązań okazuje się olejek cytronelowy. 

Silny aromat odstrasza insekty i zapobiega przed ich wbijaniem się w ciało. Dla najlepszych efektów zaleca się zaaplikowanie kilku kropli na ubranie, w którym wybieramy się na zewnątrz. Procedurę należy regularnie powtarzać, by zapach nie zwietrzał i nadal zapewniał rezultaty. 

Olejek cytronelowy na komary

Letnie wyprawy nad jezioro lub zwykła przechadzka niedaleko zbiornika wodnego najczęściej kończą się bolesnym pogryzieniem przez komary lub inne owady. Swędzące bąble powstałe po kontakcie z owadami potrafią utrzymywać się przez wiele dni, skutkując poważnym dyskomfortem dla poszkodowanego. Warto wówczas sięgnąć po naturalny olejek cytronelowy na komary, który usunie je z naszego otoczenia. 

Poza wtarciem preparatu w ubrania może być on wykorzystany także jako odstraszacz do mieszkania. Umieszczony w dyfuzorze rozniesie zapach po całym domu, sprawiając, że spanie przy otwartym oknie znów będzie możliwe. Rozpylony we wnętrzu zapewni nam spokój umysłu i pozbędzie się nieproszonych gości. 

Olejek cytronelowy w aromaterapii

Olejek cytronelowy przynosi ulgę m.in. w nawracających bólach głowy, problemach trawiennych, przytłaczającym stresie oraz uciążliwych skurczach. Aby skorzystać z jego prozdrowotnego wpływu na organizm, dobrze jest zastosować inhalacje z jego wykorzystaniem. Efektywne okażą się również kąpiele czy masaże z olejkiem eterycznym. 

Intensywny zapach przenika przez drogi oddechowe i odnajduje źródło problemu, pozwalając na pozbycie się dolegliwości. Ta forma użycia produktu jest szczególnie przydatna jako sposób na relaks i wyciszenie oraz ukojenie nerwów. 

Jak stosować olejek cytronelowy?

Olejek cytronelowy może być stosowany w codziennej rutynie pod różnymi postaciami. Jego użycie różni się przede wszystkim w zależności od celu, w jakim go wykorzystujemy. Jeśli ma być on naszym pomocnikiem w walce z owadami oraz insektami, zdecydujmy się na umieszczenie go w dyfuzorze i rozpylenie po pomieszczeniu. Gdy wnętrze przesiąknie aromatem trawy cytronelowej, komary, pchły, muchy czy kleszcze szybko się z niego wyniosą.

Przy aromaterapii najlepiej sprawdzą się klasyczne inhalacje i gorące kąpiele z użyciem olejku. Już kilka kropli dodanych do wody pozwoli na głębokie odprężenie i uspokojenie. Jeśli zmagamy się z problemami skórnymi, możemy rozważyć zakup kosmetyków z olejkiem cytronelowym. 

Przeciwwskazania do używania olejku cytronelowego

Olejek cytronelowy nie powinien być stosowany bezpośrednio na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Przy pierwszym zastosowaniu konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i obserwowanie, czy nie pojawia się reakcja alergiczna skóry. Co więcej, nie powinny po niego sięgać dzieci poniżej 6. roku życia. 

Jeśli spodziewamy się potomstwa, warto skonsultować z lekarzem bezpieczeństwo stosowania produktu. Olejek cytronelowy w ciąży może podrażniać delikatną skórę kobiety, a jego aromat nie zawsze przyniesie oczekiwane rezultaty. Ponadto preparat nigdy nie powinien być przyjmowany wewnętrznie. 

  1. https://www.healthline.com/health/citronella-oil
  2. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-627/citronella-oil

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...