Olejek eteryczny kawowy w praktyce - właściwości, zastosowanie, korzyści

Kawa kojarzy się raczej jednoznacznie - pobudza układ nerwowy, ma wspaniały zapach i unikalny smak. Tak naprawdę znajduje zastosowanie w wielu różnych obszarach działalności człowieka, a zakres może zaskoczyć. To ważny produkt, wybierany każdego dnia przez miliony ludzi na całym świecie. Niewielu jednak wie, że stanowi też surowiec z którego powstaje cenny olejek eteryczny kawowy. Jakie ma właściwości, kiedy stosować? 

Olejek eteryczny kawowy - pozyskiwanie

Krzew kawowy (coffea L.) to duża, wiecznie zielona roślina, która występuje naturalnie na obszarach międzyzwrotnikowych, ale z powodzeniem hodowana jest w wielu tropikalnych krajach. Coffea ma ciemnozielone liście i drobne, białe kwiaty, które zapachem przypominają jaśmin. Po 9 miesiącach od zakwitnienia pojawiają się owoce. W ich wnętrzu znajdują się ziarna - surowiec wykorzystywany do wyrobu kawy i olejku eterycznego. 

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Zbiory to zajęcie czasochłonne - większość czynności nadal wykonuje się ręcznie, nie ma lepszej praktyki zapewniającej wysoką jakość. Nie wszystkie jagody dojrzewają w tym samym czasie, przechodzą więc staranną selekcję, której musi dokonać człowiek. Po zbiorach pozyskane owoce zostają odpowiednio przetworzone. Pozwala to uzyskać ziarna, które poddane procesowi tłoczenia na zimno dostarczają olejek eteryczny. Metoda nie jest przypadkowa - pomaga zachować wiele cennych substancji, a więc i właściwości. 

Kawa kawie nierówna

Istnieje wiele różnych gatunków krzewów kawowych, ale 95% całej światowej produkcji przypada na kawę arabską (coffea arabica) i robustę (coffea robusta). Pierwsza z nich jest aromatyczna i delikatna, choć wymagająca w uprawie, uchodzi za najlepszą gatunkowo - reprezentuje ok. 70% produkcji. Zawiera wiele związków lipidowych i innych ważnych substancji, naturalnie to właśnie ona służy najczęściej do wytwarzania olejku eterycznego. Robusta, choć łatwa w uprawie, ma mniejsze walory smakowe, zapachowe i lecznicze. 

Olejek eteryczny kawowy - właściwości

Olejek eteryczny kawowy to produkt bogaty w lotne związki chemiczne, w tym flawonoidy i przeciwutleniacze. Chroni przed działaniem wolnych rodników, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom tkanek i narządów organizmu, a w konsekwencji minimalizuje ryzyko rozwoju wielu chorób. Produkt stosowany wziewnie (podczas dyfuzji lub inhalacji) wspomaga zdrowie układu oddechowego i może poprawić odporność. 

Olejek eteryczny kawowy wykazuje aktywność przeciwzapalną. W czasie masażu pomaga zwalczyć bóle mięśni i stawów, wynikające z przeciążenia lub stanów chorobowych, poprawia też krążenie krwi. Produkt wpływa na syntezę trzech ważnych substancji, do których należą:

  • kolagen - białko stanowiące główny składnik substancji międzykomórkowej w ludzkim organizmie,  stanowi składową część tkanek
  • elastyna - białko, które występuje w tkance łącznej, jest głównym składnikiem ścięgien i więzadeł oraz ścian większych naczyń krwionośnych
  • glikozaminoglikany - strukturalne związki chemiczne o dużej aktywności biologicznej, biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie 

Olejek eteryczny kawowy ma wiele właściwości. Jak najlepiej wykorzystać działanie produktu?

Olejek eteryczny kawowy - zastosowanie

Olejek eteryczny kawowy sprawdza się przede wszystkim w czasie infekcji (szczególnie tych, które obejmują przekrwienie błon śluzowych np. przeziębienie i grypa). Może złagodzić stany zapalne dróg oddechowych, bóle głowy i doda energii w czasie osłabienia.

Ekstrakt przywraca fizjologiczną równowagę skóry, bywa przydatny w przypadku problemów dermatologicznych (np. egzema i łuszczyca), ale leczy też uszkodzenia wywołane przez promieniowanie ultrafioletowe. Jak pokazują nowe badania, produkt wykazuje potencjał w leczeniu drobnych ran i zadrapań. 

Olejek eteryczny kawowy stosowany w czasie kąpieli rozluźni napięte i zmęczone mięśnie, a podczas masażu zwiększy przepływ krwi w naczyniach włosowatych i pomoże usunąć substancje toksyczne z organizmu. Eksperci zauważają, że produkt łagodzi (a wielu przypadkach także zwalcza) nudności o różnym podłożu fizjologicznym.

A to jeszcze nie wszystko.

Olejek eteryczny kawowy w kosmetyce

Zainteresowanie naturalnymi kosmetykami stale rośnie, to nic dziwnego - działają łagodnie, ale skutecznie i kompleksowo. Olejek eteryczny kawowy to doskonały przykład. Eksperci, póki co nieco ostrożnie, porównują działanie ekstraktu do kwasu hialuronowego. 

Produkt ma wspaniały wpływ na skórę - spłyca drobne zmarszczki, dogłębnie nawilża, poprawia koloryt, oczyszcza, ściąga i usuwa nadmiar sebum. Wykazuje skuteczność w walce z cellulitem i przyspiesza odpływ limfy z tkanki tłuszczowej - wyraźnie wygładza i poprawia kondycję problematycznych partii ciała. 

Olejek eteryczny kawowy może być stosowany także na włosy - wygładzi teksturę pasm i nawilży zniszczone końcówki. Nietrudno zauważyć, że ekstrakt stanowi świetny dodatek do wielu kosmetyków - od mydeł po szampony i balsamy, ale z powodzeniem może być stosowany także samodzielnie (po wcześniejszym rozcieńczeniu w oleju bazowym).

Olejek eteryczny kawowy w aromaterapii

Zapach kawy jest powszechnie lubiany, dotyczy to nawet osób, które na co dzień stronią od napoju. Choć aromat olejku może wydawać się oczywisty, jest bogaty, intensywny i złożony. Ciepły, a zarazem orzeźwiający i świeży, skutecznie poprawia nastrój i dodaje energii. Łagodzi stany lękowe i stres, pomaga w skupieniu i poprawia ogólną sprawność umysłową. 

W perfumerii uważany jest za wyjątkowo uniwersalny i doskonale łączy się z innymi zapachami. Podobnie w aromaterapii.  

Olejek eteryczny kawowy - z czym łączyć?

Olejek eteryczny kawowy może być stosowany jako samodzielny aromat, ale przy odrobinie kreatywności łatwo stworzyć wyjątkową mieszankę. Świetnie łączy się z olejkami eterycznymi o cytrusowych, żywicznych i drzewnych nutach, ale możliwości jest naprawdę wiele. Z jakimi zapachami łączyć olejek eteryczny kawowy?

  • wanilia
  • bergamotka
  • drzewo sandałowe
  • paczula
  • ylang ylang
  • grejpfrut
  • drzewo cedrowe
  • neroli
  • petitgrain

Olejek eteryczny kawowy - jak łączyć?

Odpowiednio skomponowane olejki eteryczne mają unikalne walory zapachowe i właściwości terapeutyczne, które wynikają z synergii działania produktów. Jak łączyć przyjemne z efektywnym?

  • 6 kropel olejku eterycznego kawowego + 4 krople grejpfruta - na poprawę koncentracji
  • 4 krople olejku eterycznego kawowego + 4 krople wanilii + 2 krople lawendy - na uspokojenie
  • 4 krople olejku eterycznego kawowego + 3 krople frankincense + 2 krople drzewa sandałowego - na poprawę nastroju
  • 2 krople olejku eterycznego kawowego + 2 krople grejpfruta + 2 krople rozmarynu + 2 krople drzewa sandałowego - doda energii w czasie spadków nastroju

Odpowiednio skomponowana mieszanka może też skutecznie zneutralizować nieprzyjemne, uciążliwe zapachy:

  • 3 krople olejku eterycznego kawowego + 3 krople pomarańczy + 2 krople wanilii + 2 krople kardamonu

Jak widać, naprawdę niewiele potrzeba, by cieszyć się wspaniałym aromatem i dobrym samopoczuciem. 

Stosowany od dawna, ale tak naprawdę dopiero odkrywany - olejek eteryczny kawowy. Uwielbiany przez wszystkich miłośników aromaterapii, powoli pojawia się w wielu innych dziedzinach życia. Na drobne dolegliwości lub przewlekłe problemy, by zrelaksować i dodać energii - możliwości zdają się nie kończyć. Stosowanie ekstraktu z kawy przyniesie wiele zaskakujących korzyści, a jest przecież tak łatwe i przyjemne.

Źródła

Polecane produkty

Komentarze (1)

    • Beata
    • 2023-05-29 21:08:24
    Przeczytałam artykuł, ale nie dowiedziałam się jak go stosować na przeziębienie, doustnie czy tylko zewnętrznie? Czy można masować skronie, szyję, klatkę piersiową, tylko w rozcieńczonej postaci?

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...