Olejek eukaliptusowy - idealny środek na przeziębienie i problemy z cerą

Charakterystyczny zapach olejku eukaliptusowego znamy przede wszystkim z produktów do higieny jamy ustnej oraz maści rozgrzewających, stosowanych podczas kataru i zapalenia zatok. Olejek ten ma jednak wiele innych wartościowych zastosowań, które warto poznać i wykorzystywać na co dzień. Co oprócz pięknego zapachu, może zaoferować nam ten wyjątkowo świeży olejek eteryczny?

Olejek eukaliptusowy skład

Olejek eukaliptusowy produkuje się na drodze destylacji liści eukaliptusa przy pomocy pary wodnej. Dzięki temu w jego składzie najdziemy przede wszystkim eukaliptol, czy inaczej cyneol - substancję o właściwościach przeciwbakteryjnych i odświeżających. Jest on także źródłem seskwiterpenów i monoterpenów, które również działają antybakteryjnie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie. 

Olejek eukaliptusowy właściwości

Zawarte w oleju eukaliptusowym substancje sprawiają, że wykazuje on silne właściwości przeciwbakteryjne i wykrztuśne, niezastąpione w przypadku przeziębienia, zapalenia górnych dróg oddechowych oraz zapalenia oskrzeli. Olejek ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny poprzez pobudzenie ruchu rzęsek płuc i rozrzedzenie śluzu, a także udrażnia kanały nosowe podczas kataru. W odpowiednim stężeniu działa także napotnie i przeciwgorączkowo, skracając czas choroby i pomagając organizmowi szybciej zwalczyć infekcję. Jego działanie przeciwzapalne doskonale sprawdza się przy objawach zapalenia gardła i jamy ustnej, a także przy stanach zapalnych skóry, takich jak grzybica, trądzik, łuszczyca, oparzenia, ukąszenia i trudno gojące się rany. Olejek ma również właściwości przeciwbólowe, dzięki czemu skutecznie łagodzi ból głowy, mięśni i ścięgien, a także bóle reumatyczne. Eukaliptus bardzo efektownie odświeża, co czyni go doskonałym składnikiem preparatów do higieny jamy ustnej, takich jak pasty do zębów, płyny do płukania czy nici dentystyczne. Olejek rozpylony w powietrzu zadziała dezynfekująco, redukując ilość zarazków, zaś stosowany w formie aromaterapii poprawia koncentrację i pobudza do działania. 

Olejek eukaliptusowy zastosowanie

Olejek eukaliptusowy to częsty składnik kosmetyków, środków do higieny jamy ustnej, olejków do masażu oraz produktów do aromaterapii. Najczęściej stosujemy go w pielęgnacji zębów, gdyż dobrze usuwa osady nazębne, działa przeciwbakteryjnie, łagodzi stany zapalne dziąseł i bardzo efektownie odświeża całą jamę ustną. Inne popularne zastosowanie tego olejku to inhalacje, które mają na celu walkę ze stanami zapalnymi i infekcjami górnych dróg oddechowych, a także przyniesienie ulgi w przypadku bólu gardła, zapaleniu zatok, kaszlu i kataru. Już kilka kropli olejku z eukaliptusa rozpuszczonych we wrzącej wodzie ułatwi nam oddychanie, zadziała przeciwobrzękowo i zredukuje dolegliwości bólowe. W połączeniu z innym olejem lub maścią aromat ten doskonale sprawdzi się nawet u dzieci - wystarczy nasmarować nim klatkę piersiową i plecy, aby umożliwić maluchom spokojny sen i swobodne oddychanie. Olejek możemy aplikować także na skórę dotkniętą trądzikiem, owrzodzeniami czy łuszczycą oraz na rany powstałe wskutek poparzeń, ponieważ bardzo skutecznie oczyszcza i nie dopuszcza do powstawania stanów zapalnych ani zakażeń, a dodatkowo przyspiesza również regenerację naskórka.

Olejek eukaliptusowy w aromaterapii

Poza inhalacjami olejek eukaliptusowy można wdychać także w ramach aromaterapii, korzystając z gorących kąpieli lub kominków zapachowych, lamp czy też nawilżaczy powietrza. Jego aromat poprawia samopoczucie, dodaje energii, eliminuje uczucie stresu, wyczerpania i przewlekłego zmęczenia. Pomaga także przy bólach głowy i mdłościach. Olejek rozszerza naczynia krwionośne sprawiając, że do komórek ciała dociera większa ilość tlenu, a co za tym idzie łatwiej jest nam utrzymać koncentrację i wysoką sprawność intelektualną. Zapach eukaliptusa jest również bardzo świeży i przyjemny. Skutecznie zneutralizuje nieprzyjemną woń w mieszkaniu, oczyści powietrze z drobnoustrojów, a także odstraszy komary. 

Olejek eukaliptusowy dawkowanie

Olejek eukaliptusowy jest bardzo wyrazisty i intensywny, dlatego należy korzystać z niego w rozsądnych ilościach, aby nie doprowadzić do pojawienia się takich skutków ubocznych, jak bóle głowy, nudności czy wymioty. Jeśli pragniemy użyć go do masażu ciała, wystarczy zaledwie pięć kropli połączonych z 10 ml oliwki, oleju winogronowego lub migdałowego, aby skutecznie rozluźnić mięśnie i poprawić swoje samopoczucie. Podczas przeziębienia olejek dolewamy do wrzącej wody w ilości od 5 do 10 kropli, a następnie pochylamy się nad naczyniem, nakrywając głowę ręcznikiem i wdychamy opary przez maksymalnie 10 minut. W celu stworzenia naturalnej płukanki antybakteryjnej do gardła i jamy ustnej wystarczy dodać go w ilości 5 kropli do jednej szklanki ciepłej wody, jeśli zaś pragniemy skorzystać z jego właściwości przeciwzapalnych, taką samą ilość produktu możemy wkroplić do codziennie stosowanego kremu do twarzy. W ramach aromaterapii należy natomiast wymieszać olejek z wodą w ilości od 5 do 10 kropli, przy czym warto rozpocząć od jak najmniejszej dawki, zwiększając ją następnie wedle uznania. 

Olejek z eukaliptusa znajduje szerokie zastosowanie w medycynie, aromaterapii i zabiegach kosmetycznych, dlatego warto mieć go w swoim domu w jak najczystszej postaci. Wystarczy bowiem połączyć kilka kropli tego produktu z wodą lub innym olejem, aby przygotować samodzielnie naturalny kosmetyk lub środek antyseptyczny, który bardzo skutecznie wspomaga leczenie często spotykanych infekcji oraz stanów zapalnych górnych dróg oddechowych i skóry.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...