Olejek goździkowy - piękny zapach i moc dobroczynnych właściwości

Goździki to popularna przyprawa, która można znaleźć w każdej kuchni. Ma charakterystyczny aromat, który trudno pomylić z czymś innym. Ciężko wyobrazić sobie bez nich święta, są niezbędnym dodatkiem do pierników. Nie wszyscy wiedzą, że goździki mają również inne zastosowanie. Powstaje z nich olejek, który idealnie nadaje się do aromaterapii, ma zastosowanie w medycynie i kosmetologii.

Olejek goździkowy – co to jest?

Olejek goździkowy powstaje z rośliny o nazwie goździkowiec korzenny, zwanej również czapetką pachnącą. Rośnie w Indonezji, a uprawiana jest w wielu krajach o klimacie równikowym. Olejek powstaje z pąków kwiatowych, które poddaje się destylacji parą wodną. Jest bogactwem cennych składników, m.in. eugenolu i octanu eugenolu, składników o działaniu przeciwbólowym, odkażającym oraz przeciwzapalnym. Ma korzenny, intensywny zapach i ciemny kolor. Można używać go samodzielnie lub łączyć z innymi olejkiem, np. cynamonowym, eukaliptusowym, rozmarynowym, lawendowym, cytrynowym, pomarańczowym, sandałowym, z drzewa herbacianego, czy pieprzowym.

Olejek goździkowy- właściwości

Właściwości olejku goździkowego sprawiają, że ma szerokie zastosowanie w medycynie, głównie w stomatologii. Dzięki zawartości substancji odkażających i przeciwbólowym jest składnikiem wielu środków dezynfekujących i znieczulających. Pewnie niewiele z Was wie, że olejek goździkowy może chwilowo zastąpić dentystę. Jeżeli nie możemy udać się do lekarza, olejek goździkowy pomoże na ból zęba. Wystarczy tylko przyłożyć nasączony olejkiem gazik, nanieść kroplę w okolice chorego zęba lub włożyć fragment goździka w ubytek. Oczywiście musimy wiedzieć, że to rozwiązanie tymczasowe i należy umówić się do stomatologa. Również dentysta korzysta z dobrodziejstw olejku, ponieważ wchodzi on w skład lekarstw i środków używanych do tymczasowych wypełnień zębów. Goździki pomagają nie tylko na problemy stomatologiczne, ale są również niezastąpione w przypadku bóli mięśni i stawów. Kąpiel z dodatkiem olejku rozgrzewa ciało i pomaga uśmierzyć bóle reumatyczne i nerwobóle. Olejek ma również inne, warte poznania właściwości. Oto one:

  • Odstrasza owady oraz łagodzi ból po ukąszeniu. Olejek goździkowy to naturalny środek na komary.

  • Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne.

  • Ma właściwości przeciwalergiczne. Niszczy roztocza i ułatwia życie wszystkim osobom uczulonym na kurz.

  • Doskonale działa na nastrój, poprawia samopoczucie i dodaje energii do działania. Ma działanie przeciwdepresyjne.

  • Łagodzi objawy chorób układu oddechowego.

  • Działa rozkurczowo i reguluje proces trawienia.

  • Zapobiega infekcjom układu moczowego.

  • Łagodzi bóle głowy.

  • Pobudza krążenie krwi.

  • Reguluje poziom cukru we krwi.

  • Obniża poziom złego cholesterolu.

  • Łagodzi nudności i wymioty.

  • Stymuluje układ immunologiczny do pracy.

  • Podnosi libido i zwiększa pożądanie.

  • Przyśpiesza gojenie się ran.

  • Wspomaga leczenie jęczmienia, choroby oczu

Olejek goździkowy – zastosowanie w kosmetologii

Olejek goździkowy ma również dobry wpływ na naszą urodę. Nadaje się do leczenia skóry trądzikowej oraz zmian łuszczycowych. Możemy nałożyć go punktowo na zmianę skórną lub własnoręcznie przygotować tonik. Potrzebujemy tylko kilka kropel olejku oraz wodę destylowaną. Roztworem powinniśmy przemywać twarz, najlepiej dwa razy dziennie. Możemy również dodać olejek do ulubionego kremu, a na pewno wzmocni jego działanie. Olejek z goździków przyda się również do pielęgnacji cery dojrzałej, ponieważ ma działanie przeciwzmarszczkowe i odmładzające. Jest składnikiem kremów do twarzy i do skóry pod oczami. Ściąga skórę, pobudza krążenie, dzięki temu twarz wygląda świeżo i młodo. Jest przydatny do pielęgnacji włosów, mających tendencje do przesuszania. Nadaje się do olejowania, możemy dodać go do odżywki, maski lub szamponu. Olejek znajdziemy również w perfumach, którym nadaje korzenny aromat. Wchodzi również w skład środków do higieny zębów i jamy ustnej, płynów i past.

Jak stosować olejek goździkowy?

Olejek goździkowy możemy stosować na kilka sposobów. Świetnie nadaje się do aromatyzowania pomieszczeń. Jeżeli kilka kropli olejku wlejemy do kominka, całe mieszkanie wypełni się przyjemnym zapachem, przywodzącym na myśl święta. Przy okazji poprawi się nasz nastój, poczujemy się odprężeni i zrelaksowani. Aromat olejku na jeszcze inną, przydatną właściwość. Pomaga rzucić palenie, łagodzi napięcie nerwowe i pozwala zmniejszyć chęć sięgnięcia po papierosa. Kilka kropli olejku wtartego w skronie lub inne bolące miejsce pomoże uśmierzyć ból. Olejek przyda się także przy przeziębieniu. Ma działanie rozgrzewające, dlatego możemy wetrzeć go w klatkę piersiową, a poczujemy przyjemnie ciepło, pomagające szybko przejść infekcje. Olejkiem możemy również nacierać bolące mięśnie, szybko poczujemy ulgę. W przypadku problemów z dziąsłami możemy płukać jamę ustną roztworem z wody i kilku kropel olejku. Płukanka pomoże usunąć stany zapalny, a także odświeży oddech. Nadaje się również do inhalacji. W połączeniu z olejkiem miętowym i eukaliptusowym łagodzi objawy przeziębienia, udrażnia nos i nawilża drogi oddechowe. Możemy dodawać go kąpieli, dzięki temu zniknie całodniowe napięcie, a my poczujemy się zrelaksowani. Wieczorna kąpiel złagodzi choroby skóry, poprawi krwawienie, a także ułatwi zaśnięcie.

Olejek goździkowy – przeciwwskazania

Olejek goździkowy ma wiele zastosowań, jest bezpieczny, ale powinien być stosowany z rozwagą, tak jak zaleca producent. Tak jak wszystkie olejki eteryczne, może powodować reakcje alergiczne, dlatego przed użyciem na ciało, powinniśmy wykonać test na małym fragmencie skóry. Jest interesowny, dlatego należy stosować go ostrożnie u małych dzieci oraz osób przewlekle chorych. W takim przypadku warto poradzić się swojego lekarza. Olejek goździkowy w ciąży nie jest zalecany. Nie został zbadany wpływ na mamę i rozwijający się dziecko, dlatego najlepiej poczekać z użyciem olejku kilka miesięcy.

Jak wiedziecie, goździki przydają się nie tylko w kuchni. Warto skorzystać z ich cennych właściwości i zastosować w przypadku bólu głowy, zęba czy w trakcie przeziębienia. Olejki są w 100% naturalne, pomogą szybko wrócić do zdrowia, nie wywołując skutków ubocznych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...