Olejek imbirowy — zastosowanie, właściwości, działanie

Olejek z imbiru od wieków zajmuje istotne miejsce w medycynie. Wiele lat stosowania w Azji zadecydowało o tak wysokiej rozpoznawalności, jaką cieszy się dziś. Właściwości prozdrowotne sprawiły, że jest on popularnym wsparciem podczas przeziębienia, zaś cenne składniki odżywcze wpłynęły na wykorzystanie go w sektorze kosmetyki. Co jeszcze skrywa olejek imbirowy?

Skąd wywodzi się olejek imbirowy?

Cenny olejek imbirowy jest pozyskiwany z kłączy byliny imbiru poprzez destylację parą wodną. Największą popularność zdobył w Azji, gdzie był wykorzystywany przez medycynę. Dokładne pochodzenie jednej z najstarszych roślin uprawnych nie jest do końca znane, jednak to właśnie na terenach Azji jest on obecny od ponad 3000 lat. 

Olejek imbirowy — właściwości

Zainteresowanie olejkiem z imbiru wynika przede wszystkim z jego właściwości wspomagających układ immunologiczny. W chińskiej medycynie był on wykorzystywany jako środek obniżający gorączkę, likwidujący mdłości, rozluźniający mięśnie, a nawet zapobiegający reumatyzmowi. 

Antyoksydant i środek przeciwzapalny

Olejek przejął wszystkie dobroczynne działania samego imbiru. W związku z tym jest on znany jako stosunkowo silny antyoksydant, który neutralizuje działanie wolnych rodników i zabezpiecza skórę przed starzeniem. Dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, sprawdzające się przy infekcjach i zakażeniach.

Aromaterapia

Mówiąc o olejku imbirowym, nie sposób zignorować jego zapach. To charakterystyczna, intensywna woń, która wielu kojarzy się z jesienną i zimową aurą. Nuty zapachowe, które zapewnia, zdecydowały o jego skuteczności w aromaterapii. Inhalacje z olejku pobudzają umysł i wpływają na samopoczucie, podnosząc samoocenę i nadając nowej energii do działania. 

Afrodyzjak

Olejek imbirowy został doceniony także przez swoje działanie rozgrzewające. Połączenie przyjemnego ciepła z niezwykłym zapachem sprawiło, że stał się on popularnym afrodyzjakiem. Dla wielu regularne stosowanie skutkuje znaczną poprawą życia seksualnego i zwiększonym libido.

Redukcja bólu

Właściwości olejku imbirowego są wykorzystywane do zminimalizowania bólu o różnym podłożu. Zmniejsza objawy menstruacji, rozluźnia mięśnie i chroni przed bólem brzucha. Preparat ułatwia także oczyszczanie organizmu z toksyn. Jest polecany osobom, które zmagają się ze zbyt niską wagą, gdyż wzmacnia apetyt. 

Zmniejszanie bólu bywa wykorzystywane również przy nawracających migrenach. Uciążliwe dolegliwości bólowe znacząco obniżają komfort życia, dlatego osoby zmagające się z nimi mogą sięgnąć po naturalne metody zwalczania. 

Pobudzenie układu krążenia

Olejek z imbiru oddziałuje na układ krwionośny, polepszając krążenie i chroniąc przed jego chorobami. Zwiększony przepływ krwi minimalizuje ryzyko zakrzepów oraz wpływa na wygląd całego ciała. Regularnie używany umożliwia zauważalne ograniczenie cellulitu, trądziku oraz poszerzonych naczynek. 

Zwiększenie odporności

Jesień i zima to pory roku, w których najłatwiej złapać przeziębienie lub grypę. Wówczas wielu z nas sięga po naturalne, sprawdzone metody, których używały jeszcze nasze babcie. Choć medycyna nieustannie się rozwija, przetestowane sposoby często przynoszą pożądany efekt. Do likwidacji objawów infekcji od lat używamy imbir i olejek wykonany z rośliny. Pomaga uporać się z bólem, wspomaga walkę z chorobą, a także minimalizuje katar oraz kaszel. 

Zwalczanie zapalenia

Niewielkie zapalenia mogą być usunięte poprzez stosowanie olejku imbirowego. Wykazuje on działanie rozgrzewające, które rozluźnia mięśnie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Połączenie preparatu wraz z dedykowaną maścią osłabia bakterie wywołujące stan zapalny i zapewnia choremu poczucie ulgi. Z tego względu olejek jest nierzadko wykorzystywany przy regularnych bólach pleców lub nieprzyjemnych skurczach w trakcie menstruacji.  

Olejek imbirowy — jak stosować?

Olejek z imbiru i właściwości, jakie wykazuje, sprawiły, że stał się pożądanym produktem do codziennego stosowania. Jak go wykorzystać, by był najskuteczniejszy?

  • aromaterapia — przy przeziębieniach warto sięgnąć po inhalacje z wykorzystaniem preparatu. By uzyskać najlepsze efekty, dodajmy 3-6 kropli produktu do gorącej wody, pochylmy się nad miską, zamknijmy oczy i nałóżmy ręcznik na głowę. Cały zabieg powinien trwać maksymalnie 7 minut
  • kąpiel — przyjemna, odprężająca kąpiel może być wzbogacona o kilka kropel olejku imbirowego
  • masaż — rozgrzewające działanie olejku imbirowego doskonale sprawdza się przy relaksujących masażach
  • dodatek do kosmetyków — by skorzystać z preparatu podczas codziennej pielęgnacji, możemy dodać jego niewielką ilość do balsamu, żelu czy szamponu do włosów
  • odświeżacz powietrza — olejek imbirowy może być wykorzystany do zmiany zapachu w całym pomieszczeniu. Kilka kropel umieszczonych w przeznaczonym do tego kominku zapewni orzeźwiającą i pobudzającą woń wszystkim domownikom

Olejek imbirowy — zastosowanie w kosmetyce

Olejek imbirowy do masażu

Przyjemny, rozgrzewający efekt jest wysoce pożądany podczas wykonywania masażu. Ocieplone mięśnie ulegają rozluźnieniu, dzięki czemu możemy liczyć na maksymalne odprężenie, które pozwoli nam zapomnieć o wszelkich troskach. Wymieszanie podstawowego oleju z kilkoma kroplami olejku imbirowego zwiększa doznania z zabiegu i odciąga myśli od codziennych obowiązków. 

Olejek imbirowy na twarz

Olejek imbirowy zajmuje szczególne miejsce w pielęgnacji twarzy. Jest doskonałym dodatkiem do wielu kosmetyków DIY, których wzmocnione działanie przynosi szybko widoczne efekty. Gdy zmagamy się z martwym naskórkiem, możemy wykorzystać preparat jako dodatek do samodzielnie wykonanego peelingu. Połączenie brązowego cukru, oleju kokosowego i olejku imbirowego pozwala oczyścić skórę i odświeżyć ją. Ponadto preparat wykazuje działanie przeciwzapalne, dzięki czemu pozbędziemy się podrażnień i przebarwień. 

Niespokojna cera, która potrzebuje natychmiastowego ukojenia, może skorzystać z toniku z wykorzystaniem olejku. Kilka kropel produktu zadba o zneutralizowanie bakterii obecnych na twarzy, dodatkowo zapewniając skórze blask i nawilżenie. 

Olejek imbirowy do włosów

Zniszczone, pozbawione elastyczności włosy wymagają silnej regeneracji. Pomoc na niesforne kosmyki przyniesie olejek z imbiru. Połączenie go z olejem jojoba pozwala na stworzenie mieszanki, którą należy delikatnie wmasować w skalp głowy. Pozostawienie preparatu na 30 minut pobudza cebulki do wzrostu, przyspieszając porost nowych włosów. Wyrastające kosmyki będą odżywione i wzmocnione, dzięki czemu staną się bardziej odporne na zniszczenia. 

Olejek imbirowy do ciała

Poprawa krążenia, jaką zapewnia olejek imbirowy, sprawiła, że jest on wykorzystywany w kosmetykach do ciała. Dodanie niewielkiej ilości preparatu do ulubionego balsamu pomaga pozbyć się cellulitu i zwiększa napięcie skóry. Możemy zmieszać go także z żelem pod prysznic, który zyska nowe, rozgrzewające właściwości. Działanie przeciwzapalne olejku zapobiegnie również tworzeniu się wyprysków i pozostałych niedoskonałości na całym ciele. 

Olejek imbirowy do domu

Każdy, kto pragnie poczuć jesienny klimat we własnym mieszkaniu, powinien zainwestować w olejek imbirowy do domu. Umieszczenie go w przeznaczonym do tego kominku pozwala na stopniowe uwalnianie się zapachu, który wpływa na nasz nastrój. Przebywanie w pomieszczeniu pachnącym imbirem pobudza do działania, zapewnia nową energię i dodaje motywacji. Przez niektórych jest zwany także naturalnym boosterem pewności siebie. 

  1. https://www.decleor.co.uk/blogs/ginger.html
  2. https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-ginger-oil.html

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...