Olejek kamforowy — właściwości i zastosowanie

Gdy dopada nas choroba, przed wizytą u lekarza sięgamy po naturalne środki, które łagodzą objawy i pomagają uporać się z infekcją. Wśród takich metod znajduje się olejek kamforowy, który jest wykorzystywany w szczególności przy zapaleniu ucha. Kamfora jest jednak stosowana nie tylko przy dolegliwościach zdrowotnych — jej właściwości są wykorzystywane również w kosmetyce. Czym jeszcze zaskoczy nas olejek kamforowy?

Olejek kamforowy — z czego jest?

Olejek kamforowy pochodzi z drzewa kamforowego, znanego także jako cynamonowiec kamforowy. Jego pierwotne występowanie uległo zmianom i dziś możemy spotkać olejek wytworzony również w sposób syntetyczny. Roślina zapuszcza swoje korzenie głównie w Azji, Afryce, Kanadzie, Australii oraz na niektórych obszarach Stanów Zjednoczonych. 

Oprócz swojego zastosowania medycznego olejek kamforowy sprawdził się także jako dodatek do potraw. W przeszłości zajmował szczególne miejsce w kuchni azjatyckiej, obecnie jest on spotykany przede wszystkim w deserach z Indii. 

Olejek kamforowy — właściwości

Mocny, intensywny zapach olejku kamforowego to jego punkt rozpoznawczy. To również powód, dla którego może być stosowany w aromaterapii. Wdychanie woni kamfory pozwala na odczucie ulgi podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Wyczuwalny aromat udrażnia je, likwidując uciążliwe objawy przeziębienia. Olejek kamforowy na katar przynosi pierwsze efekty już po jednym użyciu, przywracając choremu swobodne oddychanie. 

Rozgrzanie obolałego i zainfekowanego miejsca jest potrzebne także przy chorobach gardła. Olejek kamforowy na węzły chłonne pozwala zminimalizować obrzęk, przywraca je do naturalnego stanu i zmniejsza odczucia bólowe. 

Właściwości olejku kamforowego sprawiły, że został on częstym składnikiem środków przeciwbólowych. Okazuje się szczególnie przydatny przy bólach mięśni, dlatego może być polecany sportowcom, którzy są na nie wyjątkowo narażeni. Nie brakuje również przypadków, w których olejek kamforowy przyczynił się do zlikwidowania bólu pleców. 

Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne zapewniło preparatowi szerokie spektrum zastosowania. Produkty do walki z trądzikiem, łagodzące objawy zapalenia oraz dezynfekujące zwykle zawierają w swoim składzie olejek kamforowy. Przynosi on ulgę nie tylko w dolegliwościach medycznych, ale także problemach skórnych i związanych z urodą.

Olejek kamforowy — zastosowanie

Olejek kamforowy do ucha

Właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe olejku kamforowego wpłynęły na jego popularność w leczeniu stanów zapalnych ucha. Działa antyseptycznie, dlatego zwalcza czynniki chorobowe wywołujące infekcję, a dodatkowo rozgrzewa obolałe miejsce, przynosząc ulgę. Gdy zareagujemy odpowiednio szybko, kamfora zlikwiduje ból i przywróci ucho do naturalnego stanu. 

Olejek kamforowy na świerzb

Silne działanie odkażające doprowadziło do wykorzystania olejku kamforowego jako środka do walki ze zmianami skórnymi. Substancja jest popularnym składnikiem produktów ograniczających trądzik. Pozwala na zminimalizowanie zainfekowanych obszarów i złagodzenie stanów zapalnych. Zastosowanie preparatu obejmuje także inne choroby skórne, dlatego zainteresowaniem cieszy się olejek kamforowy na świerzb. W odpowiednim stężeniu łagodzi objawy dolegliwości i przyspiesza proces leczenia. 

Olejek kamforowy na katar

Jesienne i zimowe miesiące to czas, w którym nasza apteczka powinna być zaopatrzona w olejek kamforowy. W okresie, gdy szansa na infekcję jest wysoka, preparat ten może okazać się nieocenioną pomocą w uciążliwym przeziębieniu. Silny zapach kamfory przemawia za stosowaniem jej w aromaterapii. Intensywna woń oczyszcza drogi oddechowe, likwidując katar i ułatwiając oddychanie. Aby osiągnąć najlepsze efekty, warto wykorzystać olejek kamforowy do inhalacji. 

Olejek kamforowy na włosy

Właściwości olejku nie kończą się na jego zastosowaniu w medycynie. To również wybór dla tych, którzy pragną odżywionych, błyszczących i mocnych włosów. Olejek kamforowy działa przeciwłupieżowo, a nałożony na skalp — pobudza cebulki do wzrostu. Jeśli nie chcemy kupować nowego szamponu lub odżywki z tym składnikiem, możemy postawić na całkowicie naturalne metody. Regularny masaż skóry głowy z wykorzystaniem kilku kropel olejku przyspieszy porost nowych włosów i zagęści je. 

Jak stosować olejek kamforowy?

Prawidłowe użytkowanie każdego preparatu to połowa sukcesu do tego, by otrzymać najlepsze rezultaty. To szczególnie ważne w sytuacji, w której na szali stawiamy własne zdrowie, np. gdy wykorzystujemy olejek kamforowy do ucha. Jak stosować produkt, by proces przebiegł pomyślnie i bezpiecznie? Przede wszystkim pamiętajmy, aby używać go jedynie na zewnątrz ciała. W przypadku bólu ucha możemy delikatnie wmasować olejek w okolice zapalenia i poczekać na jego rozgrzewające działanie.

Preparat może być zastosowany także w kosmetyce. Przy zmianach skórnych warto nałożyć go punktowo na zainfekowane miejsca. Jeśli chcemy, by odżywieniu uległy nasze włosy, wykorzystajmy olejek kamforowy do masażu skóry głowy, który pobudzi cebulki do wzrostu. 

Przeziębienie to okres, w którym kamfora może przynieść znaczną ulgę. Po produkt mogą sięgnąć wszyscy ci, którzy zmagają się z uciążliwymi objawami choroby. Katar i brak możliwości swobodnego oddychania znacząco obniżają komfort i pogarszają nastrój. Olejek kamforowy do inhalacji jest prostym rozwiązaniem na te dolegliwości. Wystarczy, że do soli fizjologicznej dodamy kilka kropel preparatu, a następnie wykonamy klasyczną inhalację. 

Dla kogo przeznaczony jest olejek kamforowy?

Zalety olejku kamforowego pokazują, że jest to preparat, który może być wykorzystany w wielu sytuacjach. Kto powinien po niego sięgnąć?

  • osoby przeziębione, zmagające się z bólem lub zapaleniem
  • chorzy cierpiący na katar
  • kobiety i mężczyźni dotknięci trądzikiem, świerzbem lub innymi zmianami skórnymi
  • sportowcy, którzy są narażeni na częste bóle mięśni
  • osoby poszukujące sposobu na porost włosów

Olejek kamforowy — przeciwwskazania

Pomimo swoich właściwości, olejek kamforowy jest nie dla każdego. Choć małe stężenia są bezpieczne dla zdecydowanej większości populacji, zbyt wysokie dawki kamfory mogą powodować wiele komplikacji zdrowotnych. W zależności od masy ciała, już 4 g substancji może doprowadzić nawet do zgonu użytkownika. Z tego powodu precyzyjne i ostrożne dawkowanie produktu jest niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. 

Olejek kamforowy dla dzieci

Czy olejek kamforowy jest bezpieczny dla dzieci? Jego działanie skracające katar oraz likwidujące ból jest silnie pożądane przez rodziców pociech, które często zmagają się z infekcjami. Należy jednak pamiętać, by nie stosować go u dzieci poniżej 6. roku życia. Ich tolerancja na kamforę jest znacznie niższa niż u dorosłych, dlatego łatwo tu o przedawkowanie preparatu. W niektórych przypadkach olejek może być wykorzystany w aromaterapii — wówczas warto skonsultować tę metodę z lekarzem malucha. 

Olejek kamforowy w ciąży

Olejek kamforowy w ciąży może być stosowany jedynie za zgodą lekarza prowadzącego. Nawet zewnętrzny użytek może wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka, czego nie należy bagatelizować. Podobną ostrożność warto zachować w okresie karmienia piersią. 

Bibliografia
  1. https://www.medicalnewstoday.com/articles/camphor-oil#safety
  2. https://food.ndtv.com/health/8-incredible-benefits-of-camphor-pain-killer-sleep-inducer-and-more-1648410

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych