Olejek mandarynkowy - właściwości, zastosowanie, z czym łączyć

Co więcej, jest uznawany za najbezpieczniejszy olejek eteryczny dla matki i dziecka. Można stosować olejek mandarynkowy w ciąży, jednak jak z każdym produktem leczniczym należy zachować umiar i przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty. Odpowiednio używany, olejek z mandarynki pomaga ukoić nerwy i zrelaksować, szczególnie w tym wymagającym dla organizmu okresie. Ułatwia sen i pomaga zredukować wahania nastroju wywołane przez zmianę równowagi hormonalnej w organizmie. Ponadto, olejek mandarynkowy doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry twarzy, ciała oraz włosów. Zawarte w nim składniki aktywne odżywiają, tonizują i ściągają skórę, a delikatne działanie przeciwbakteryjne oczyszcza ją i chroni przed wypryskami. Czym jeszcze może zaskoczyć olejek eteryczny z mandarynki?

Olejek mandarynkowy - właściwości

Olejek mandarynkowy wykazuje właściwości antyseptyczne, skutecznie zwalcza zawieszone w powietrzu szkodliwe grzyby i bakterie. Aromatyzacja pomieszczeń tym olejkiem pozwoli na odkażenie powietrza, a słodki zapach mandarynki wprowadzi przyjemną i relaksującą atmosferę w domu. Dla kobiet spodziewających się dziecka olejek mandarynkowy ma szczególne znaczenie, gdyż ogranicza poranne nudności, często towarzyszące pierwszym miesiącom ciąży. Ponadto, olejek eteryczny mandarynkowy świetnie sprawdza się jako środek do pielęgnacji cery trądzikowej oraz łagodzenia objawów u osób cierpiących na łojotok, łuszczycę i egzemę. Delikatnie oczyszcza i zmniejsza stan zapalny, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pryszczy i powstawaniu blizn. Ze względu na właściwości ściągające, olejek mandarynkowy można stosować do walki z rozstępami i bliznami. Jednakże, jak wszystkie olejki cytrusowe, stosowany na skórę może powodować fotouczulanie. Oznacza to, że po aplikacji olejku nie należy wystawiać skóry na bezpośrednie działanie słońca, gdyż może prowadzić to do nadwrażliwości na promienie UV.

Olejek mandarynkowy - zapach

Olejek mandarynkowy charakteryzuje się słodkim aromatem cytrusowym, który jest niezwykle popularny w aromaterapii i produkcji perfum. Wspaniale działa na układ nerwowy, energetyzując i pobudzając. Świetnie sprawdzi się do rozpylania w domu w okresie jesieni i zimy, a szczególnie w okresie Bożego Narodzenia, które niewątpliwie kojarzy się z zapachem mandarynek unoszącym się w całym domu. Olejek z mandarynki polecany jest do inhalacji i kąpieli, a także do aromatyzacji z użyciem kominka aromaterapeutycznego i innych sprzętów do dyfuzji i nawilżania powietrza. Przyjemny zapach mandarynki działa relaksująco i antydepresyjnie, a stosowany wieczorem ułatwia zasypianie.

Olejek mandarynkowy - zastosowanie

Ze względu na liczne właściwości lecznicze, olejek mandarynkowy jest chętnie stosowany w aromaterapii i kosmetyce. Zalecany jest do pielęgnacji skóry trądzikowej i dojrzałej, ponieważ wspomaga gojenie ran i działa ściągająco. Nadaje skórze blask i witalność, a regularnie stosowany pomaga dogłębnie ją odżywić i nawilżyć. Olejek mandarynkowy można z powodzeniem stosować w formie dodatku do ulubionych kremów i maseczek do twarzy. Ponadto, olejek mandarynkowy na włosy wpływa korzystnie na ich witalność i wzrost. Dodany do szamponu lub odżywki pomaga zregenerować cebulki włosów, oczyścić skórę głowy i poprawić mikrokrążenie. Dodatkowo, pozwoli zwalczyć nadmierne przetłuszczanie włosów i nadaje się do pielęgnacji skóry głowy u osób walczących z łupieżem. Olejek mandarynkowy nie nadaje się do spożywania, ponieważ może powodować oparzenia delikatnych błon śluzowych. Należy nakładać go na skórę w formie rozpuszczonej, na przykład w wodzie lub oleju nośnikowym.

Olejek mandarynkowy - z czym łączyć?

Do nakładania olejku mandarynkowego na skórę należy rozpuścić go w oleju bazowym, na przykład w oliwie z oliwek, oleju kokosowym, oleju jojoba lub oleju arganowym. Z powodzeniem można łączyć ten olejek eteryczny z gotowymi kosmetykami lub wykorzystać go jako dodatek do domowej roboty maseczek, peelingów i perfum. Dla osób lubiących ciekawe bukiety zapachowe, olejek mandarynkowy wspaniale współgra z olejkiem sosnowym, jodłowym, eukaliptusowym, lawendowym, rozmarynowym, tymiankowym lub miętowym. Naturalne i organiczne olejki eteryczne doskonale sprawdzą się jako aromat do samodzielnie wykonanych perfum lub jako wyjątkowa, sekretna mieszanka ulubionych zapachów dodawana do relaksującej, wieczornej kąpieli. Olejek mandarynkowy to skarbnica właściwości leczniczych, a jego piękny, słodki zapach zachęca do skorzystania z tych dobrodziejstw.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...