Olejek melisowy — naturalne ukojenie dla ciała i umysłu

Olejek melisowy to odprężenie dla ciała oraz umysłu. Jego właściwości łagodzące sprawdzają się przy drobnych zadrapaniach lub podrażnieniach, a kojące działanie uspokaja myśli i pozwala na wyczekany relaks. Cenny aromat preparatu znalazł zastosowanie w kosmetyce i w farmacji, stając się niezastąpionym środkiem na wyciszenie i regenerację. Czym może zaskoczyć olejek melisowy i dlaczego warto mieć go w swojej apteczce? 

Olejek melisowy — właściwości. Jakie korzyści przynosi jego stosowanie?

Poprawa nastroju

Olejek eteryczny melisowy od lat sprawdza się przy regulowaniu samopoczucia. Osoby poddające się aromaterapii z jego wykorzystaniem mogą liczyć na ukojenie nerwów i oderwanie myśli od stresujących ich tematów. Co więcej, substancje zawarte w preparacie poprawiają nastrój i są stosowane w walce z epizodami depresyjnymi.

Po produkt warto sięgnąć w szczególnie ważnych momentach życia, w których poziom niepokoju znacznie wzrasta. Naturalny olejek eteryczny melisowy relaksuje i chroni przed przygnębieniem, pozwalając spojrzeć na świat z pozytywnej strony. To także niezastąpione wsparcie podczas jesiennej chandry i gorszego nastroju. 

Ukojenie bólu

Przeciwbólowe właściwości olejku melisowego mogą być stosowane w szczególności w trakcie miesiączkowania. Preparat rozluźnia mięśnie gładkie, zapobiegając ich nerwowym skurczom. Dobrze sprawdza się nie tylko podczas menstruacji, ale również przy kaszlu czy nagłych spięciach mięśni. 

Kojące ból działanie docenią z pewnością ci, którzy zmagają się z ugryzieniem spowodowanym przez insekty. Rozcieńczony naturalny olejek melisowy eteryczny pozwala na szybsze zagojenie się rany i łagodzi stany bólowe. Ponadto ułatwia likwidację obrzęku oraz takich objawów, jak swędzenie. 

Rozgrzanie mięśni

Rozluźniające i rozgrzewające właściwości olejku melisowego mogą być wykorzystane na poprawę pracy układu krążenia oraz układu oddechowego. By osiągnąć najlepsze efekty, dobrze jest zastosować preparat w trakcie masażu. Wszechogarniające ciepło nie tylko ukoi zmęczone mięśnie, ale także przyniesie pożądany relaks i odprężenie. 

Usprawnione trawienie

Dzięki efektom rozluźniającym, olejek z melisy wpływa pozytywnie na układ trawienny. Reguluje jego pracę i zapobiega problemom trawiennym, takim jak wzdęcia, nudności czy biegunki. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego przepływu soków trawiennych i żółci do żołądka, co sprawia, że nasze ciało nie zmaga się z bolesnymi skurczami brzucha lub pogorszonym samopoczuciem. 

Złagodzone podrażnienia

Naturalny olejek melisowy, podobnie jak liście, z których jest on wytwarzany, kryje w sobie właściwości przynoszące ulgę podczas podrażnień. Nałożony na drobne rany przyspiesza regenerację i pozwala na zminimalizowanie dolegliwości bólowych. Wykazuje także działanie antybakteryjne, dlatego możemy mieć pewność, że jego zastosowanie ochroni nas przed infekcją zranionego miejsca.

Olejek melisowy — działanie

Szeroki wachlarz możliwości, jakie zapewnia naturalny olejek melisowy, sprawił, że został on wykorzystany w wielu sektorach, m.in. w kosmetyce oraz farmacji. Wykazuje on działanie:

  • antybakteryjne — odkaża ranę i zapobiega wnikaniu drobnoustrojów
  • przeciwzapalne — minimalizuje stany zapalne i przynosi ulgę
  • przeciwbólowe — likwiduje dolegliwości bólowe
  • rozluźniające i relaksujące — odpręża mięśnie oraz umysł, poprawiając samopoczucie
  • uspokajające — pozwala ochłonąć i pozbyć się negatywnych emocji
  • wyciszające — ułatwia zasypianie 
  • hipotensyjne — pozwala na obniżenie ciśnienia krwi i chroni przed chorobami układu krwionośnego
  • tonizujące — wyrównuje koloryt skóry i wycisza ją
  • poprawiające pamięć i koncentrację — usprawnia procesy myślowe i pozwala na maksymalne skupienie

Olejek eteryczny melisowy — zastosowanie

Olejek melisowy na nerwicę

Kojące działanie olejku melisowego to jego najbardziej pożądana zaleta. Wpływa on na układ nerwowy i uspokaja gonitwę myśli, pozwalając na chwilę odpoczynku. Jest doceniany w szczególności przez osoby na wysokich stanowiskach, które nieustannie zmagają się ze stresem oraz odpowiedzialnymi obowiązkami. Chętnie sięgają po niego także maturzyści czy studenci, mierzący się z wymagającymi egzaminami. 

Substancje zawarte w olejku pomagają również z zewnętrznymi objawami nerwicy. Drżenie rąk, drgawki, drażliwość czy przewlekłe migreny mogą być oznaką problemów z układem nerwowym. Preparat wycisza symptomy i pozwala na powrót do prawidłowego funkcjonowania. 

Naturalny olejek melisowy na sen

Codzienne zajęcia potrafią przyczynić się do problemów ze snem nawet u najbardziej odpornych psychicznie osób. Natłok obowiązków czy traumatyczna sytuacja życiowa sprawiają, że ludzie zmagający się z trudnymi decyzjami muszą uporać się również z bezsennością. Przykre dolegliwości mogą być zlikwidowane przez naturalne środki, takie jak olejek melisowy na sen. 

Właściwości uspakajające pozwalają na odcięcie się od uporczywych myśli i zasłużony odpoczynek. Wyciszające działanie preparatu jest zauważalne już po kilkunastu minutach od rozpoczęcia aromaterapii. Co więcej, stosowanie olejku polepsza jakość snu i sprawia, że budzimy się bardziej wypoczęci niż dotychczas. 

Olejek eteryczny melisowy na twarz

Łagodzące działanie olejku melisowego może sprawdzić się również podczas codziennej pielęgnacji twarzy. Wzbogacenie kosmetyków o kilka kropel cennego preparatu pozwoli na zmniejszenie przebarwień i drobnych niedoskonałości. Ponadto przyspieszy to gojenie się blizn oraz niewielkich ran, które mogą znajdować się na skórze.

Naturalny olejek melisowy na twarz wykazuje także właściwości tonizujące. Z tego względu uspokaja cerę i wyrównuje jej koloryt. W wielu przypadkach systematyczne stosowanie preparatu może ograniczyć lub nawet wyeliminować konieczność używania podkładu przy lekkich makijażach. 

Olejek eteryczny melisowy na lepsze samopoczucie

Stany depresyjne, smutek czy bezsilność to momenty, których może doświadczyć każdy. Gdy nie są one oznaką poważniejszej choroby, mogą być minimalizowane za pomocą sprawdzonych, naturalnych sposobów. Do boosterów nastroju należy m.in. naturalny olejek melisowy, który reguluje pracę układu nerwowego i wywiera wpływ na nasze samopoczucie. 

Substancje obecne w preparacie chronią nas przed przygnębieniem i nadmiernym stresem. Pozwalają na chwilowe zapomnienie o problemach i dają szansę na nowe spojrzenie na daną sytuację. Aromaterapia z zastosowaniem produktu lub relaksujący masaż z pewnością oderwą nasze myśli od trapiących nas wydarzeń i zapewnią moment odpoczynku. 

Naturalny olejek eteryczny melisowy — przeciwwskazania. Kto nie powinien go stosować?

Olejek eteryczny melisowy eteryczny doskonale sprawdza się u znacznej większości osób. Przy pierwszym zastosowaniu warto jednak zachować szczególną ostrożność i zwrócić uwagę na to, czy nie występuje reakcja alergiczna. Z preparatu nie powinny korzystać kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, nie zaleca się podawania go również noworodkom

Naturalny olejek melisowy jest przeznaczony do użytku zewnętrznego, w formie inhalacji, kąpieli, masażu lub w celu aromatyzowania powietrza. Nie wolno zatem stosować go doustnie, gdyż może on wywoływać niepożądane skutki uboczne, unikać kontaktu z oczami. Przed nałożeniem na skórę zaleca się jego rozcieńczenie w wodzie, kosmetyku lub naturalnych olejów nośnikowych. 

  1. https://leannforst.com/benefits-of-melissa-essential-oil/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...