Olejek tymiankowy - właściwości i zastosowanie

Olejek tymiankowy korzystnie wpływa na pracę dróg oddechowych. Znajduje on także zastosowanie kosmetyce, jako składnik maseczek do twarzy, szamponów i odżywek do włosów. Olejek tymiankowy to naturalny i organiczny produkt, który z powodzeniem można używać do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Wspaniale radzi sobie z łupieżem, trądzikiem, łojotokami i eliminuje zakażenia bakteryjne i grzybicze. To wyjątkowa substancja, której zalety warto poznać i skorzystać z nich samemu. Co warto wiedzieć o olejku eterycznym z tymianku?

Olejek tymiankowy - właściwości

Olejek tymiankowy charakteryzuje się silnymi właściwościami przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybiczymi, które są niezwykle cenione w medycynie. Niektórzy uważają olejek z tymianku za naturalny antybiotyk, gdyż skutecznie eliminuje wiele szczepów bakterii. Z tego względu popularnym zaleceniem aromaterapeutów jest stosowanie inhalacji i wcierek zawierających olejek tymiankowy na gronkowca. Stosowany w formie inhalacji, ten olejek eteryczny wspomaga wykrztuszanie i działa przeciwkaszlowo, dzięki czemu wspomaga leczenie infekcji dróg oddechowych. Co więcej, olejek eteryczny tymiankowy korzystnie wpływa na gojenie się ran, a także działa przeciwłojotokowo i nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej. Odkaża i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognisk zapalnych na skórze, chroniąc przed nadmiernym rozwojem wyprysków. Pozwala to uniknąć długotrwałych uszkodzeń skóry oraz chroni przed powstawaniem nieestetycznych blizn. Stosowany na skórę głowy olejek tymiankowy stymuluje porost włosów i hamuje ich wypadanie, a także redukuje łupież i wzmacnia cebulki włosów. Dodatkową zaletą olejku tymiankowego jest jego dobroczynne działanie na układ pokarmowy. Regularnie stosowany ułatwia trawienie oraz skutecznie pobudza pracę wątroby i jelit.

Olejek tymiankowy - zapach

Charakterystyczny, ziołowy zapach olejku tymiankowego oraz jego antyseptyczne właściwości wynikają z wysokiej zawartości tymolu, związku chemicznego z grupy alkoholi, oraz terpenów, naturalnych związków o nieco gorzkim aromacie. Ze względu na zawartość tych substancji, olejek tymiankowy wspaniale sprawdzi się w aromaterapii do leczenia infekcji zatok, oskrzeli i płuc. Ponadto, ten świeży zapach wpływa korzystnie na samopoczucie. Pomaga złagodzić napięcie nerwowe i mięśniowe, stymuluje układ nerwowy i promuje naturalne odprężenie. Olejek tymiankowy jest idealny do aromatyzacji mieszkania, a przy tym działa odkażająco na powietrze. Może być on rozpylany z użyciem nawilżacza powietrza, dyfuzora lub kominka aromaterapeutycznego. W przebiegu infekcji zatok i innych problemów z układem oddechowym polecana jest parówka z dodatkiem kilku kropli olejku tymiankowego.

Olejek tymiankowy - zastosowanie

Olejek tymiankowy może być stosowany w formie inhalacji, wcierek, kąpieli i kompresów. Kąpiele lecznicze z olejkiem tymiankowym działają pobudzająco na układ odpornościowy, rozgrzewają i odkażają drogi oddechowe. Ich stosowanie przyspieszy leczenie przeziębień i infekcji, zmniejszy stany zapalne i ułatwi zasypianie. Rozrobiony z olejem bazowym olejek tymiankowy może być stosowany w formie wcierek i masażu, które świetnie sprawdzą się w łagodzeniu bólu mięśni i stawów. W przebiegu infekcji gardła lub problemów z nieświeżym oddechem polecane jest wykonywanie codziennych płukanek z dodatkiem kilku kropli olejku eterycznego z tymianku. Pomogą one zmniejszyć obrzęk i przyspieszą regenerację błon śluzowych. Należy pamiętać, że olejek eteryczny jest produktem o wysokim stężeniu, dlatego nie zaleca się jego spożywania. Również w przypadku stosowania na skórę olejek powinien być rozpuszczony w oleju nośnikowym lub dodany do gotowych kremów czy maści.

Olejek tymiankowy - z czym łączyć?

Olejek tymiankowy do masażu i nacierania można łączyć z naturalnymi olejami, na przykład oliwą, olejem kokosowym, olejem arganowym czy olejem jojoba. Można także dodać kilka kropli do ulubionego kremu do ciała, twarzy, szamponu i odżywki. Ten olejek wspaniale sprawdzi się jako dodatek do domowych maseczek do włosów i twarzy. Nada skórze blasku i witalności, skutecznie ją oczyszczając i wyrównując koloryt. Świeży, ziołowy zapach olejku tymiankowego długo utrzymuje się na skórze i włosach, przyjemnie rozgrzewając i dając uczucie świeżości. Aby stworzyć wyjątkową kompozycję zapachową, olejek tymiankowy można łączyć z zapachami cytrusowymi, lawendą, bergamotą, rozmarynem i geranium. Takie połączenie rozpylane w mieszkaniu nada cudownej atmosfery, a jako dodatek do kąpieli leczniczej pomoże skutecznie złagodzić objawy choroby i zrelaksować całe ciało.

Komentarze (1)

    • Monika
    • 2022-10-12 18:55:40
    Podnosi ciśnienie krwi, więc nieodpowiedni dla osób z nadciśnieniem

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...