Olejek z mięty zielonej - właściwości, zastosowanie, z czym łączyć

Ekstrakt z mięty znany jest w medycynie jako środek udrożniający drogi oddechowe i wspomagający w problemach układu trawiennego. Olejek z mięty zielonej działa też antyseptyczne, dlatego chętnie korzystają z niego producenci kosmetyków. Skoncentrowane w tym olejku eterycznym dobroczynne związki wspaniale działają na ciało i umysł. Świeży zapach doskonale relaksuje i pobudza zmysły. Kiedy warto stosować olejek z mięty zielonej?

Olejek z mięty zielonej - właściwości

Olejek z mięty zielonej swoje właściwości zawdzięcza wysokiej zawartości mentolu, który działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Z tego powodu jest popularnym składnikiem wcierek i mieszanek do inhalacji używanych przez osoby chore na przeziębienie, grypę i infekcje układu oddechowego. Wspaniale radzi sobie z katarem, zatkanym nosem i chorymi zatokami - pomaga swobodnie oddychać i ułatwia zasypianie. Zawarty w olejku eterycznym z mięty mentol ma także właściwości znieczulające i chłodzące. Można spotkać go w wielu maściach dla sportowców, gdyż poprawia krążenie krwi i przyspiesza regenerację mięśni. Co więcej, masaż z dodatkiem olejku miętowego łagodzi zakwasy po ciężkim treningu. Olejek z mięty zielonej świetnie nadaje się do pielęgnacji skóry trądzikowej, gdyż skutecznie zmniejsza stany zapalne i działa przeciwbólowo na obrzękniętą skórę. Ponadto, ze względu na właściwości antyseptyczne i świeży zapach, olejek z mięty pomoże poradzić sobie z nieświeżym oddechem. Regularne stosowanie płukanek z dodatkiem olejku z mięty zielonej pozwoli zadbać o higienę jamy ustnej i zapobiegać rozwojowi próchnicy. Stosowany na włosy działa przeciwłupieżowo, chłodząco i delikatnie pobudza krążenie krwi na skórze głowy.

Olejek z mięty zielonej - zapach

Charakterystyczny zapach olejku z mięty zielonej jest bardzo świeży, a jego aromat można określić jako słodki i ziołowy. Ten olejek z chęcią jest stosowany w aromaterapii do walki z bólem głowy, chronicznym zmęczeniem i drażliwością. Pomaga zrelaksować się i zasnąć, wspomaga oddychanie i wspaniale nadaje się do rozpylania podczas medytacji lub kąpieli. Ponadto, zapach olejku z mięty zielonej pobudza procesy trawienne i perystaltykę jelit. Mentol zawarty w olejku działa odstraszająco na komary i kleszcze, więc może być stosowany jako naturalny zamiennik chemicznych repelentów przez ludzi i zwierzęta. W tym celu wystarczy nakropienie kilku kropli rozcieńczonego w wodzie olejku na ubranie, a w przypadku pupila na kark w pobliżu obroży.

Olejek z mięty zielonej - zastosowanie

Olejek z mięty zielonej może być stosowany w na skórę, w formie inhalacji, kompresów i jako dodatek do kąpieli. Do walki z zatkanym nosem wystarczy kilka kropli olejku na chusteczce lub w bezpiecznym miejscu na poduszce lub kołdrze. Produkt należy umieścić z daleka od oczu, gdyż może wywołać ich zaczerwienienie i podrażnienie. Olejek miętowy może być bezpiecznie stosowany w formie inhalacji z użyciem dyfuzora, nawilżacza powietrza lub jako składnik parówki na twarz. W formie masażu lub wcierki, olejek z mięty zielonej należy stosować na miejsca dotknięte zakwasami lub bólem w połączeniu z olejem nośnikowym, aby uniknąć podrażnienia skóry wywołanego przez stężony olejek. Mimo zastosowania w kulinariach, nie zaleca się spożywania olejku eterycznego z mięty zielonej, gdyż w wysokim stężeniu może on uszkodzić delikatne błony śluzowe. W razie wątpliwości co do stosowania olejku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą oraz zapoznać się z zaleceniami producenta.

Olejek z mięty zielonej - z czym łączyć?

Olejek z mięty zielonej o wysokim stężeniu nie powinien być bezpośrednio nakładany na skórę. Do wcierania i masażu należy zawsze rozcieńczyć olejek w oleju nośnikowym, na przykład w oliwie z oliwek, oleju arganowym lub oleju kokosowym. Olejek miętowy jest doskonałym składnikiem świeżych i lekkich kompozycji zapachowych, szczególnie w połączeniu z aromatami cytrusowymi i lawendą. Z dodatkiem olejków eterycznych z cytryny, pomarańczy i imbiru tworzy wyjątkowo rozgrzewający zapach, który rozpylony w domu stworzy ciepłą i relaksującą atmosferę. Olejek z mięty zielonej wspaniale sprawdzi się jako dodatek do szamponu, kremu do twarzy i ciała, czy kąpieli. To ceniony składnik maseczek do twarzy i włosów, kremów do ciała i perfum. Dodany do ulubionego kosmetyku nada mu delikatnie chłodzących właściwości, a także nutkę świeżego, miętowego zapachu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Odpowiadasz na komentarz

Loading...